MZ – pielęgniarki to obsługa.

2 min czytania
Aktualności
MZ – pielęgniarki to obsługa.

Wiceminister zdrowia o pielęgniarkach w sejmie – to obsługa

Czy wiceministrowi zdrowia przyszłoby do głowy sformułowanie: obsługa lekarska. Obsługa doktorska?

Posiedzenie sejmu w dniu 1 grudnia 2021 roku.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska

Podczas pandemii COVID radzimy sobie w ten sposób, że zawiesiliśmy normy dotyczące liczby specjalistów czy też obsługi np. pielęgniarskiej na danych oddziałach, oczywiście pod warunkiem że kierownik podmiotu zapewni ciągłość procesu leczniczego i bezpieczeństwa zdrowotnego świadczeniobiorców.

Zawiesiliśmy normy dotyczące obsługi np. pielęgniarskiej na danych oddziałach.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska – sejm 1 grudnia 2021 r.

Poseł pyta o dodatki dla pielęgniarek

Poseł Jan Szopiński:

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo!

Zwróciłem się do pana ministra z interpelacją w sprawie dotyczącej pielęgniarek zatrudnionych w izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy. Otóż te pielęgniarki z dniem 1 czerwca zostały pozbawione dodatku COVID-owego, a pan minister w udzielonej mi odpowiedzi poinformował, że zabrano im to zgodnie z prawem i że to, iż one przyjmowały pacjentów chorych na COVID, nie stanowi żadnego powodu do tego, aby zwiększyć im płacę.

1 listopada zmieniliście to rozporządzenie w ten sposób, że dodatek COVID-owy należy się za każdą godzinę pracy z pacjentami, którzy są chorzy na COVID. Otóż, panie ministrze, jeżeli tak będzie, to moim zdaniem za chwilę w polskich szpitalach nie będzie pielęgniarek chętnych do tego, aby przyjmować chorych na COVID.

Bo nie wszyscy chorzy od razu są chorzy na COVID. Tym pielęgniarkom – jeśli w ciągu 8 godzin przyjmowania zdarzą się dwa, trzy przypadki – będzie się należeć, jak rozumiem, za jedną godzinę pracy dodatek za COVID.

Dodatki dla pielęgniarek – kuriozalna odpowiedź wiceministra zdrowia Piotra Brombera

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber poinformował w odpowiedzi na powyższe pytanie posła, że zmiana w zasadach wypłaty dodatków wynika z faktu, że pielęgniarki i położne uzyskały w pierwszej kolejności dostęp do szczepień.

Pragnę poinformować, że dokonując w dniu 28 maja br. wskazanej w interpelacji zmiany polecenia dla Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 4 września 2020 r. Minister Zdrowia uwzględniał m. in. fakt, że pracownicy podmiotów leczniczych w pierwszej kolejności – jako tzw. grupa „0” – uzyskali dostęp do szczepień przeciwko COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber – 26 listopada 2021 r.

Więcej w powyższej sprawie publikujemy w poniższym linku.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 68

Bądź pierwszym, który oceni wpis

191 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościDodatki pielęgniarek

MZ - pielęgniarkom odebrano dodatki, bo były zaszczepione w pierwszej kolejności.