MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg dyskusji podczas posiedzenia specjalnej podkomisji. Głos jako pierwszy zabrał wiceminister zdrowia pan Marek Kos. Poinformował zebranych o propozycji ministerstwa zdrowia w zakresie zmian w siatce płac pielęgniarek i położnych. Publikujemy dyskusję w oryginalnym brzmieniu. Komentarz redakcyjny pielegniarki.info.pl wkrótce. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami propozycji ministerstwa zdrowia…

Wczorajszy artykuł dotyczył zapowiadanych przez wiceministra zdrowia kwot wysokości wynagrodzenia zasadniczego dla grupy 5 i 6 od 1 stycznia 2025 roku. Szczegóły w artykule pt. Pielęgniarki – podano wysokość ich wynagrodzeń zasadniczych od stycznia 2025. Natomiast więcej szczegółowych informacji w sprawie bieżącej sytuacji w zakresie zapowiadanych zmian w siatce płac oraz postawy związku pielęgniarek wobec nich, publikujemy w artykule pt. MZ – „Pielęgniarki zarobki mają mocno rozstrzelone”.

W niniejszym artykule publikujemy w oryginalnym brzmieniu dalszy ciąg wypowiedzi wiceministra zdrowia, która odnosi się do propozycji wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych zaszeregowanych do grupy 5 i 6 po dniu 1 lipca 2026 roku. Tak 2026 roku!!! Minister natomiast zastrzegł, że współczynnik pracy w grupie 2 zostaje na poziomie 1.29. Cytowania wypowiedź pochodzi z dnia 11 kwietnia 2024 roku i została wygłoszona podczas posiedzenia specjalnej podkomisji ds. rozpatrzenia projektu ustawy pani Krystyny Ptok.

Wiceminister Marek Kos:

(…) No, to tu już są dużo trudniejsze kwoty i od razu powiem, one wynikają z innych podstaw, które będą, dlatego że w sytuacji, gdy mamy rok 2024, mamy to na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z 2023. W kolejnym roku będzie z 2024, a jeszcze w kolejnym będzie z 2025. Także tutaj mówimy o różnych kwotach.

Dalsza część artykułu pod sondą…

Z jakiego źródła najczęściej korzystasz w celu uzyskania aktualnych informacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych?

Dalsza część artykułu…

Najważniejsze, myślę, dla wnioskodawców są współczynniki, no bo na tej podstawie można, mając pewne symulacje z Ministerstwa Finansów, sobie zasymulować ile wynagrodzenia będą wynosiły.

Jeżeli pani przewodnicząca pyta, to od razu odpowiem.

Od 1 stycznia 2025 7 871,03 zł dla grupy piątej. No i żeby przejść do samego końca, czyli już do 1 lipca 2026, bo te wyliczenia też państwo oczywiście dostaną, tak jak pan poseł Cieszyński sugeruje, byłoby to w grupie piątej wynagrodzenie zasadnicze rzędu 9 630,10 zł.

Ja rozumiem, że jest to odległy termin, rok 2026, ale to już daje nam informację i pewnego rodzaju pewność dla pielęgniarek, położnych – dla wszystkich, którzy są w grupie piątej, że będą co najmniej takie wynagrodzenia zasadnicze.

W grupie szóstej wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 to 7 298,59 zł, natomiast gdy właśnie pójdziemy do tego okresu kalkulowanego najdalszego, czyli od 1 lipca 2026 r. to by było także ponad 9 tys., bo 9 043,92 zł. Także te wzrosty i ten kierunek podwyższania tego współczynnika, uważam, że jest bardzo oczekiwany przez środowisko wnioskodawców. (…)

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 121

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8224 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – okazuje się, że płace mają charakter solidarnościowy.

3 min czytania
Rola związku Solidarność w obecnym chaosie płacowym w ochronie zdrowia… W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pt. W pielęgniarki rzuciła…
Aktualności

V Konferencja Naukowa WUMED już 25 maja!

2 min czytania
V Ogólnopolska Konferencja Naukowa Warszawskiej Uczelni Medycznej już 25 maja 2024 r. Tematem wydarzenia – „Wyzwania w nauce i praktyce z perspektywy…
Aktualności

Pielęgniarki - będzie urlop zdrowotny dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Obiecanki cacanki w sprawie urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek i położnych mają miejsce od wielu lat… Serial dotycząca urlopów zdrowotnych – dla poratowania…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - podano wysokość ich wynagrodzeń zasadniczych od stycznia 2025.