MZ: studia pomostowe są dobrowolne.

2 min czytania
Aktualności
Informacja dla pielęgniarek i położnych dotycząca uzupełniania kwalifikacji zawodowych
w ramach studiów pomostowych
10.03.2008 roku.
W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami, iż pielęgniarki i położne posiadające wykształcenie średnie, które nie uzupełnią w ramach tzw. studiów pomostowych wykształcenia do poziomu licencjata zagrożone są utratą pracy w Polsce, Departament Pielęgniarek i Położnych przypomina, iż w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 92, poz. 885) od roku akademickiego 2004/2005 uruchomione zostały studia zawodowe tzw. studia pomostowe na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo dla pielęgniarek i położnych, które są absolwentkami liceów medycznych oraz medycznych szkół zawodowych kształcących w zawodzie pielęgniarki, położnej i posiadają świadectwo dojrzałości. Celem utworzenia studiów pomostowych było umożliwienie absolwentom 5-letnich liceów medycznych oraz medycznych studiów zawodowych chcącym wykonywać zawód pielęgniarki lub położnej w innych krajach Unii Europejskiej, uzyskanie kwalifikacji zawodowych koniecznych do podjęcia pracy na terenie Wspólnoty.
Absolwent tego rodzaju studiów uzyskuje tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa lub tytuł zawodowy licencjata położnictwa. Przedmiotowe studia są wyłącznie dobrowolnymi, a ich nieukończenie nie spowoduje zmian w uprawnieniach zawodowych pielęgniarek i położnych, które uzyskały wykształcenie w dotychczasowych systemach oraz nie spowoduje utraty tytułu zawodowego a tym samym prawa wykonywania zawodu na terenie RP. Pielęgniarki i położne korzystające z tej formy kształcenia podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe do poziomu licencjata, z możliwością kontynuacji kształcenia na uzupełniających studiach magisterskich, jest to jednak indywidualna decyzja każdej pielęgniarki lub położnej.

Ponadto art. 34 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 57, poz. 602 z późn. zm.) mówi, że pielęgniarka, położna, która uzyskała kwalifikacje zawodowe wymagane do otrzymania prawa wykonywania zawodu przed dniem wejścia w życie ustawy zachowuje te uprawnienia.

Jednocześnie informujemy, iż w przedmiotowej sprawie w dniu 22 grudnia 2006 roku Minister Zdrowia wydał oświadczenie.

/Brak podpisu pod komunikatem – komentarz redakcji Portalu/
Zobacz także:
Informator Portalu Pielęgniarek i Położnych – STUDIA POMOSTOWE

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7788 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Sąd: pielęgniarki nie monitorowały pacjentki należycie.

4 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek W majowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, poświęconym w całości orzecznictwu sądowemu w zakresie wykonywania zawodu pielęgniarki i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki z grupy 6 złożyły pozew. Zobacz jakie wynagrodzenie zaproponował szpital w negocjacjach.

4 min czytania
Ustawa oraz podmioty lecznicze dyskryminują płacowo pielęgniarki z grupy 6. Pielęgniarki mają dość upokorzenia i walczą o godność zawodową w sądach Media…
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek pisze zadziwiające stanowisko.

3 min czytania
Decydenci mają nowe pomysły w kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek a izba pielęgniarek pisze stanowiska – zdumiewające Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze