MZ – wzmocnimy grupę zawodową pielęgniarek. Żart?

2 min czytania
Aktualności
MZ – wzmocnimy grupę zawodową pielęgniarek. Żart?

„Pielęgniarki są na pierwszej linii frontu systemu ochrony zdrowia”.

W lutowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych przytaczamy serię postów opublikowanych przez ministerstwo zdrowia w dniu 17 stycznia 2025 r. na platformie X. Posty dotyczą pielęgniarek i pielęgniarstwa. Poniżej publikujemy zawarte treści.

– Cieszymy się, że podczas polskiej prezydencji w @EUCouncil możemy zainaugurować European Nursing Action – europejski plan działania dla pielęgniarek i położnych. Po raz pierwszy #UE tak szeroko dostrzega rolę pielęgniarek i położnych i chce wypracować mechanizmy wsparcia ich pracy. ~ wiceminister Katarzyna Kacperczyk

– Polska prezydencja z dumą wprowadza na agendę #UE temat tak istotny, jak rozwój zawodu pielęgniarek i położnych. Będziemy wspólnie rozwijać tę inicjatywę przez 6 miesięcy. Deklarujemy, że European Nursing Action będzie kontynuowany i wspierany także po zakończeniu naszego przewodnictwa w @EUCouncil. ~ wiceminister Katarzyna Kacperczyk

– European Nursing Action wzmocni kompetencje pielęgniarek i położnych i ich pozycję – w Polsce i w całej Europie. W najbliższych miesiącach będziemy wspólnie pracować nad rozwiązaniami, które wesprą tę grupę zawodową.

– Chcemy nie tylko mówić o finansach, ale też inspirować młodych ludzi do wyboru tego trudnego, lecz niezwykle satysfakcjonującego zawodu. Planujemy uruchomienie nowych mechanizmów wsparcia – mentoring, budowanie liderów w zawodzie pielęgniarki i położnej, a także rozwój kompetencji.

– Finalizujemy prace nad ustawą o zawodzie pielęgniarki i położnej, dzięki której wzmocnimy ich rolę i wprowadzimy zaawansowaną praktykę pielęgniarską. Naszym doświadczeniem chcemy dzielić się z innymi krajami #UE, by wspólnie wzmacniać pozycję, godność i szacunek dla przedstawicielek i przedstawicieli tego zawodu.

– Pielęgniarki są na pierwszej linii frontu systemu ochrony zdrowia. Są uszami, oczami i dłońmi systemu. Są kluczowe dla właściwego funkcjonowania opieki zdrowotnej. Starzejące się społeczeństwo nakłada zwiększoną presję na wszystkie zawody medyczne, szczególnie na pielęgniarki. Coraz trudniej zachęcić młode osoby do wyboru tej profesji. W ostatniej dekadzie WHO odnotowało 8% wzrost zawodu pielęgniarskiego w UE – to zbyt mało. Inicjatywa na rzecz pielęgniarek ma pomóc pozyskać nowych przedstawicieli pielęgniarstwa i poprawić warunki pracy. Wykorzystamy technologie, ale one nie zastąpią człowieka – jego serdeczności, podejścia i wrażliwości wobec pacjenta. ~ Natasha Azzopardi Muscat, dyrektor Wydziału Krajowych Polityk i Systemów Opieki Zdrowotnej

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1880258259795206332

(…) Więcej przeczytasz w lutowym wydaniu Gazety – kliknij.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.8 / 5. Ilość głosów: 12

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
Komentarze