Naczelna Izba PiP organizuje konferencję. Opłata 560 zł. Za dwudniową konferencję! Funkcjonowanie samorządu postrzegam inaczej, a konferencja powinna być bezpłatna! 39 KOMENTARZY.

3 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia

 

Nie ulega dyskusji, że program konferencji jest bardzo interesujący. Natomiast niesmak wzbudza informacja o kosztach konferencji. Dwudniowej. 560 zł.

Wykładowcy to funkcyjni członkowie samorządu pielęgniarek i położnych, przestawiciele ministerstwa zdrowia oraz konsultanci krajowi oraz wojewódzcy w różnych dziedzinach pielęgniarstwa.

Rozumiem, że wyżej wymienione osoby nie pobierają wynagrodzenia za udział w konferencji, gdyż uczestnictwo w tego typu konferencjach wynika z wypełniania przez te osoby obowiązków służbowych.

Ponadto w konferencji w roli wykładowców występują pielęgniarki naczelne i przełożone pielęgniarek i rozumiem, że za wynagrodzeniem.

Wobec powyższego zaskakująca jest wysokość opłaty za konferencję – 560 zł.

A mi się marzy samorząd . . .

Moim zdaniem Naczelna Izba PiP powinna takie konferencje organizować bezpłatnie! Bo to jej ustawowe zadanie!!! W ramach np. projektu "Normy Zatrudnienia – szkolenia kadry kierowniczej w pielęgniarstwie" powinny mieć możliwość uczestnictwa bezpłatnego wszystkie pielęgniarki naczelne i przełożonych pielęgniarek. Ponadto pielęgniarki odziałowe także.

Np. w wielkopolsce jest około 80 szpitali. I pracuje w nich około 450 pielęgniarek oddziałowych. Izba Naczelna pip organizuje konferencję "wojewódzką". Zaprasza około 500 osób. Na bezpłatną konferencję. Sama opłaca wykładowców i wynajem sali oraz kawę i poczęstunek dla uczestników konferencji. Zwraca także koszty podróży.

Izba Naczelna PiP wydaje także materiały konferencyjne w nakładzie odpowiadającym liczbie uczestników konferencji, aby każda pielęgniarka oddziałowa mogła pielęgniarki na "swoim oddziale" zapoznać z problematyką norm zatrudnienia. 

Takich konferencji Naczelna Izba PiP organizuje 16. W ciągu roku. Tak widzę rolę samorzadu wobec naszej grupy zawodowej poprzez podnoszenie świadomości zawodowej członków najliczniejszej korporacji zawodowej w Polsce.

Szkoda, że to tylko marzenia . .

W 2008 roku pielęgniarki i położne w formie składek członkowskich na rzecz okręgowych izb pielegniarek i położnych wpłaciły ponad 50 MILONÓW ZŁOTYCH.

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek  

 

Czy stacje benzynowe  mają uprawnienia do mieszania odpowiednich składników aby  następnie sprzedawać paliwa na  „właściwym poziomie"?

Nie! Takie rozwiązanie jest trudne do wyobrażenia.

Natomiast jest stosowane w obszarze ochrony zdrowia. Bowiem to nie minister zdrowia określa ile pielęgniarek i położnych powinno być zatrudnionych na poszczególnych rodzajach oddziałów czy w miejscach wykonywania określonych świadczeń zdrowotnych. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów oraz samych pielęgniarek i położnych. O tym decydują zarządzający zakładami opieki zdrowotnej. I oszczędzają kosztem bezpieczeństwa pacjentów i zdrowia naszej grupy zawodowej. 

Należy zdać sobie sprawę z tego, że normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych nigdy nie zostały określone przez ministra zdrowia. Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej z 1997 roku zobowiązała ministra zdrowia i opieki społecznej do określenia w drodze rozporządzenia, tylko sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pracowników działalności podstawowej w zakładach opieki zdrowotnej. Podkreślam –  sposobu ustalania minimalnych norm, a nie ich określenia,  natomiast określenie minimalnych norm w poszczególnych zakładach opieki zdrowotnej oddano     w kompetencje ich kierowników. Rozporządzenie w tej sprawie minister wydał w 1999 roku. 

 

Ministerstwo Zdrowia powinno zostać zobligowane ustawowo do określenia rozporządzeniem minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych.  Kierownicy zakładów opieki zdrowotnej na podstawie tego rozporządzenia winni określić normy w poszczególnych jednostkach organizacyjnych zakładów opieki zdrowotnej, wynikające ze specyfiki  tych jednostek. ,,Zakładowe normy” winny stanowić załącznik do umowy z NFZ, a ich realizacja podlegać stałej kontroli organów uprawnionych do nadzoru nad zakładami opieki zdrowotnej.

Mariusz Mielcarek 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze