Naczelna Rada PiP organizuje konferencję szkoleniową pt. Umowa o pracę czy kontrakt? Równie dobrze organizatorzy mogli zaproponować tytuł konferencji: blondynka czy szatynka, wakacje w górach czy nad morzem? Odpowiedź będzie zawsze ta sama: TO ZALEŻY. Pielęgniarki i położne to wolni ludzie. Sami decydują jaka forma zatrudnienia jest bardziej opłacalna. Nic do tego samorządowi.

2 min czytania
Aktualności

 

Samorząd chciałby decydować w jakiej formie pielęgniarki i położne będą wykonywać zawód. W 2005 roku doszedł do wniosku, że wie lepiej od samych pielęgniarek i położnych co dla nich dobre. I przeforsował w sejmie oraz senacie i przekonał prezydenta do podpisania ustawy, która zakazywała wykonywania w zakładach opieki zdrowotnej zawodu pielęgniarki i położnej w oparciu o umowy cywilnoprawne. Dopiero Trybunał Konstytucyjny orzekł, że to niekonstytucyjne! I wybawił tysiące pielęgniarek i położnych od samorządowej głupoty.

Teraz samorząd zaprasza pielęgniarki i położne do dyskusji. To tak samo jakby ten co nas okradł, zapraszał na konferencję w sprawie ograniczenia kradzieży. Dlaczego samorząd nie zorganizował takiej konferencji w 2005 roku?

Nie wierzę w szczere intencje samorządu w tej sprawie. Może dojdzie do sytuacji, że jakaś naiwna pielęgniarka lub położna pochwali się swoim doświadczeniem i nieopatrznie wspomni, że pracuje na kontrakcie w szpitalu, a zgodę  okręgowej izby ma na prowadzenie indywidualnej praktyki . . . w miejscu wezwania. I kłopot gotowy. Izba 'rozpatrzy’ sprawę i cofnie zgodę na wykonywanie praktyki.

A wracając do tytułu konferencji. Naprawdę niski poziom merytoryczny. A odpowiedź? Jest jedna. To zależy!

Przykład? Proszę bardzo.

Pielęgniarka w jednym szpitalu pracuje w oparciu o umowę o pracę. Drugie jej miejsce pracy to umowa cywilnoprawna. Po co płacić drugi ZUS?

Umowa o pracę czy kontrakt? To zależy!

Drugi przykład? Pielęgniarka sama wychowuje dziecko, które często choruje. Co jej się bardziej opłaca. Wiadomo umowa o pracę.

Umowa o pracę czy kontrakt? To zależy!

Kolejny przykład. Kiedy wchodziły kontrakty w poz, lekarze zatrudniali pielęgniarki z dotychczasowych przyszpitalnych przychodni. Lekarze mówili do pielęgniarek, chodźcie do nas pracować. Ale najpierw załóżcie działalność gospodarczą, bo zatrudnimy was na podstawie umowy kontraktowej. Jaki było oburzenie środowiska pielęgniarskiego – lekarze to świnie. Po jakimś czasie pielęgniarki też podpisywały kontrakty z NFZ i potrzebowały pracowników. Zgadnijcie na jakich warunkach zatrudniały koleżanki. Właśnie! Nie na umowę o pracę. Na umowę cywilnoprawną.

Umowa o pracę czy kontrakt? To zależy!

Natomiast samorząd powinien skupić się na działaniach zmierzających do podniesienia płac pielęgniarek i położnych. Natomiast forma zatrudnienia to sprawa indywidualna każdej pielęgniarki i położnej. Jej i dającego jej pracę. I nic do tego samorządowi!

Mariusz Mielcarek

 

Link do informacji o konferencji . . .

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8764 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie zgodne z siatką płac.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek. Wymagane posiadanie kursu kwalifikacyjnego lub tytułu specjalisty. Grupa Medyczna Profesora Zagórskiego działa od 1998 roku. We wszystkich Ośrodkach można…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: nie każde zróżnicowanie płac pielęgniarek jest dyskryminacją.

8 min czytania
Sąd: Prace pielęgniarek tożsame pod względem rodzaju i kwalifikacji wymaganych na tych samych stanowiskach mogą różnić się co do jakości i jakości,…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: praca pielęgniarek w oddziale nie różniła się, pod kątem wysiłku fizycznego, czy intelektualnego.

5 min czytania
Zdaniem Sądu, żaden z wymienionych przepisów nie nakłada na szpital obowiązku wymagania wykształcenia wyższego magisterskiego na stanowiskach pielęgniarskich. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze