Nie pielęgniarka poda dożylnie antybiotyk w domu chorego.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Nie pielęgniarka poda dożylnie antybiotyk w domu chorego.

Praktyka zawodowa pielęgniarek

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie podawania osobie chorej na mukowiscydozę antybiotyków dożylnie przez członka rodziny w warunkach domowych.

Szanowny Panie Ministrze,

od wielu lat środowiska pacjenckie zabiegają o możliwość wykonywania zabiegów dożylnej antybiotykoterapii domowej u pacjentów chorych na mukowiscydozę. Mimo, iż w 2012 roku zostało wydane rozporządzenie Ministra Zdrowia wskazujące na możliwość stosowania dożylnej antybiotykoterapii domowej, program ten nie funkcjonuje do dziś. Choć niemalże na całym świecie jest standardem leczenia chorych na mukowiscydozę.

W mojej opinii słabość wykonywania zabiegów dożylnej antybiotykoterapii domowej w polskich warunkach wynika m.in. z dwóch powodów:

– Pierwszym z nich jest fakt, iż zbyt nisko wyceniana jest procedura wykonania zabiegu przez pielęgniarkę środowiskową. Zabieg taki wymaga zgodnie z obowiązującym prawem pozostania pielęgniarki w domu pacjenta celem jego nadzorowania. Antybiotyk podawany jest minimum dwu- lub trzykrotnie w ciągu jednego dnia, w kilkugodzinnych wlewach. Wykonanie całej procedury zajmuje bardzo dużo czasu i odbiera możliwość wykonania zabiegów u innych, mniej wymagających pacjentów (np. zastrzyk domięśniowy) w tym samym czasie, a tym samym uzyskanie lepszej gratyfikacji. Rozwiązania tej sytuacji należy szukać w realnej wycenie usługi wg stawki godzinowej,

– Drugim z powodów jest fakt, iż polskie ustawodawstwo nie pozwala na podanie leku przez rodzica, opiekuna lub inną przeszkoloną do tego osobę – wzorem innych krajów europejskich (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Belgia), w których dożylna antybiotykoterapia domowa jest standardem leczenia. Tym samym zrzucając odpowiedzialność na lekarza wydającego lek z apteki szpitalnej.

Sytuację tę można zlikwidować poprzez zmianę prawa. Znając jednak polskie realia, nie jest to możliwe albo bardzo trudne z uwagi na interesy różnych grup zawodowych.

Antybiotykoterapia dożylna w warunkach domowych

Reasumując, należy podkreślić, iż możliwość stosowania dożylnej antybiotykoterapii domowej jest rozwiązaniem, które przynosi wiele korzyści, m.in.:

– zmniejszenie obciążenia ochrony zdrowia,
– poprawa komfortu pacjenta, a co za tym idzie – terapia jest skuteczniejsza,
– zmniejszenie obciążenia budżetu państwa poprzez rezygnację z drogiej dwutygodniowej hospitalizacji,
– udrożnienie miejsc na oddziale pulmonologii poprzez zmniejszoną liczbę hospitalizacji, a co za tym idzie – większą liczbę wolnych łóżek np. dla chorych na COVID-19,
– zmniejszenie ryzyka zakażeń wewnątrzszpitalnych,
– zmniejszenie kosztów społecznych ponoszonych przez rodzica (m.in. L-4, dojazdy do szpitala, konieczność pozostania w szpitalu z dzieckiem, koszty wyżywienia i noclegów).

W nawiązaniu do treści interpelacji proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy Minister Zdrowia widzi możliwość zmiany wyceny świadczonej przez pielęgniarkę usługi antybiotykoterapii dożylnej domowej do poziomu opłacalności dla pielęgniarki wykonującej zabieg?

2. Czy Minister Zdrowia widzi możliwość podjęcia działań prawnych, aby wzorem innych krajów i innych jednostek chorobowych dokonać zmian ustawodawczych mających na celu możliwość wykonywania zabiegu przez osobę przeszkoloną (opiekun, rodzic, inna osoba)?

Z wyrazami szacunku
Joanna Jaśkowiak
15 lipca 2022 r.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 25

Bądź pierwszym, który oceni wpis

484 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 7305 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek W dniu dzisiejszym publikujemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych ofertę pracy dla pielęgniarki. Pracodawca zamierza zatrudnić pielęgniarkę…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w senacie o ustawie podwyżkowej.

4 min czytania
Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia W dniu 4 października 2022 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia, na której poruszano problemy dotyczące realizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach…
Aktualności

Pielęgniarki emerytki - uzupełniają 50% braki w kadrze pielęgniarskiej.

1 min czytania
Chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa Totalny chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa. Jedne szpitale zwalniają emerytki, inne dzięki pielęgniarkom emerytkom uruchamiają zamknięte oddziały….
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki pielęgniarek - dyrektorzy do ministra: czy szpital może nie wymagać magisterki?