Niedawny werdykt Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości sprawił, że polskie pielęgniarki zostały zdegradowane niejako do ˝drugie ligi˝, mimo że ich wiedza i kwalifikacje predestynują je do występowania w ˝ekstraklasie˝.

1 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie możliwości nieuznawania kwalifikacji polskich pielęgniarek przez pozostałe kraje Unii

   Szanowny Panie Ministrze! Niedawny werdykt Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości sprawił, że polskie pielęgniarki zostały zdegradowane niejako do ˝drugie ligi˝, mimo że ich wiedza i kwalifikacje predestynują je do występowania w ˝ekstraklasie˝.

   Trybunał ten uznał, że kraje europejskie nie muszą uznawać zawodowych kwalifikacji polskich pielęgniarek, a tym samym respektować uprawnień z nimi związanych. Dotyczy to tych pielęgniarek, które ukończyły tylko licea medyczne. Mogą one w związku z tym pracować jako opiekunki lub asystentki pielęgniarek. Znamienne jest, że takimi rygorami nie objęto pielęgniarek litewskich czy estońskich. Czyżbyśmy mieli tu do czynienia z obawami ˝starych˝ krajów unijnych przed konkurencją ze strony polskich pielęgniarek, cieszących się uznaniem i wysoką renomą?

   W każdym razie, cokolwiek ległoby u podstaw wydania takiego, a nie innego werdyktu przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, chciałbym zapytać Pana Ministra: Czy rząd polski, gdzie wiodącą tutaj rolę powinno odgrywać, jak się wydaje, kierowane przez Pana Ministra Ministerstwo Zdrowia, będzie walczył na forum europejskim o zmianę tego degradującego polskie pielęgniarki werdyktu podobnie, jak to czyni w przypadku niekorzystnych, z punktu widzenia obecnego rządu, europejskich werdyktów obyczajowych?

   Z poważaniem

   Poseł Tadeusz Kopeć

Zobacz także:

MAMY WAS! Jak Rząd i Ministerstwo Zdrowia Zmieniało Zdanie w Sprawie Uznawania Kwalifikacji Polskich Pielęgniarek i Położnych w Krajach Unii Europejskiej. 

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zaskarżenia przez Rząd RP dyrektywy 2005/36/WE

’Przykro, że tak się stało, ale jestem głęboko przekonana, że to nie koniec rozwiązywania problemów dotyczących kwalifikacji, że będzie podjęty dialog i że uprawnienia wszystkich polskich pielęgniarek i położnych zostaną uznane’.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7795 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - jaka wysokość nagrody pieniężnej z izby pielęgniarskiej?

2 min czytania
Pomoc socjalna z izby pielęgniarek i położnych Uchwała NR 88/VIII/2023 Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kielcach z dnia 24 maja 2023…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
Komentarze