Niezaszczepione pielęgniarki szpital odsuwa od pracy.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemiiSzczepienia pielęgniarek
Niezaszczepione pielęgniarki szpital odsuwa od pracy.

Pielęgniarki bez szczepień przenoszone na inne stanowiska pracy

Sprawa dotycząca wykonywania praktyki zawodowej przez niezaszczepione pielęgniarki i położne była przedmiotem artykułu na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 28 lipca 2021 roku. Warto zaznajomić się z omawianą problematyka, likając w poniższy link, także pod kątem opinii i stanowisk wyrażanych przez decydentów oraz np. związek pielęgniarek.

Natomiast Dziennik Bałtycki w artykule z dnia 15 listopada 2021 roku informuje o sytuacji, która ma miejsce w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Dziennik dziennikbaltycki.pl w artykule autorstwa Stanisława Balickiego podaje, że pierwsze sygnały o tym, personel niezaszczepiony przeciw COVID-19 nie będzie mógł pracować z pacjentami, pojawiły się w piątek 12 listopada. Pielęgniarki i lekarze dowiadywali się o tym od oddziałowych i ordynatorów. W poniedziałek część pracowników została odsunięta od pracy.

Natomiast stanowisko dyrekcji szpitala w tej sprawie przedstawił pracownik zespołu ds. promocji i PR pan Łukasz Wojtowicz.

Podstawą uwarunkowania dopuszczenia personelu do […] kontaktu z pacjentami na terenie UCK od wykazania przez nich faktu zaszczepienia pełnym cyklem szczepienia przeciw COVID-19, posiadania statusu „ozdrowieńca” lub braku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 potwierdzonego negatywnym wynikiem testu jest zarządzenie nr 183/2021 Dyrektora Naczelnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego z dnia 10 listopada 2021 roku w sprawie wprowadzenia
w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym rozwiązań organizacyjnych zapobiegających zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.

Łukasz Wojtowicz z zespołu ds. promocji i PR UCK

Z artykułu wynika, że podstawową sporną kwestią, która wzbudza w powyższej jednostce duże kontrowersje, jest tryb i zasady na jakich niezaszczepieni pracownicy nie są dopuszczeni do realizacji obowiązków służbowych, wymagających bezpośredniego (fizycznego) kontaktu z pacjentem.

Szpital: niezaszczepione pielęgniarki stanowią nieliczny odsetek

Z informacji, którą uzyskałem w rozmowie telefonicznej (17 listopada) z panem Łukaszem Wojtowiczem z zespołu ds. promocji i PR jednostki wynika, że na około 1500 zatrudnionych pielęgniarek, tylko około 70 z nich nie jest zaszczepionych.

Warto jeszcze podkreślić, że sprawa obowiązkowych szczepień dla pielęgniarek i położnych wzbudza na całym świecie ogromne kontrowersje. Także dyskusje w tej sprawie nie omijają polskiego środowiska pielęgniarskiego. Tylko w samych Włoszech zawieszono w obowiązkach służbowych prawie 4 tysiące pielęgniarek. Natomiast w Australii pielęgniarki składały swoje fartuchy przed parlamentem w związku z nakazem aby się zaszczepiły! O tym w poniższym twittcie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 61

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8167 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ wskazało winnego braku realizacji obietnicy wyborczej względem pielęgniarek z grupy 5 i 6.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia wskazało winnego braku realizacji obietnic wyborczych wobec środowiska pielęgniarek Ministerstwo zdrowia ustami wiceministra pana Marka Kos oznajmiło, że „zwłoki nie…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Kolejne pielęgniarki zdały pozytywnie egzamin specjalizacyjny.

2 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego ma na celu przygotowanie pielęgniarki, położnej do podejmowania działań promujących…
Aktualności

Praca w punkcie pobrań krwi - blaski i cienie

3 min czytania
W poszukiwaniu zawodu, który łączy w sobie pasję z możliwością realnego wpływu na życie innych, warto zwrócić uwagę na profesję, która może…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Bezpłatne specjalizacje pielęgniarek i położnych.