Notatka ze spotkania ministra zdrowia z władzami związku i izby pielęgniarek i położnych – płace, normy zatrudnienia, samodzielność praktyk pielęgniarek i położnych środowiskowych.

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnieniaPielęgniarka i położna rodzinnaTzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych
Notatka ze spotkania ministra zdrowia z władzami związku i izby pielęgniarek i położnych – płace, normy zatrudnienia, samodzielność praktyk pielęgniarek i położnych środowiskowych.

 

Zobacz także:

13 luty 2016 roku – Kochane związki i izby może tak koniec z kawkami w ministerstwie? Dlaczego rząd robi w konia pielęgniarki mówiąc że nie ma pieniędzy? Z jednej strony rząd daje pielęgniarce za miesiąc pracy dodatek 230 zł (i biadoli, że tego nie da się finansowo utrzymać), z drugiej daje 500 zł na dziecko.

 

 

Notatka ze spotkania w Ministerstwie Zdrowia

w dniu 21 marca 2016 r.

 

W dniu 21 marca 2016 roku odbyło się spotkanie w Ministerstwie Zdrowia z udziałem przedstawicieli NRPiP i Ministerstwa Zdrowia. W spotkaniu udział wzięli Prezes NRPiP Zofia Małas, wiceprezesi Mariola Łodzińska, Sebastian Irzykowski, Ewa Janiuk natomiast ze strony Ministerstwa Zdrowia – Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, doradca Ministra Zdrowia Jakub Banaszek, Jakub Bydłoń z Departamentu Dialogu Społecznego oraz Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Beata Cholewka. Na spotkaniu zostały poruszono kwestie dotyczące m.in. realizacji rekomendacji zawartych w dokumencie „Zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze” podpisane przez Ministra Mariana Zembalę w dniu 8 września 2015 r.

Ważnym elementem spotkania było omówienie i uregulowanie legislacyjne kwestii płacowych i propozycji zmian systemowych obejmujących wszystkie pielęgniarki i położne w Polsce. Minister Zdrowia zapewnił o konieczności utrzymania podwyżek oraz kontynuacji i realizacji porozumienia płacowego podpisanego 23 września 2015 r. Podkreślił również konieczność uregulowania płac w jednym akcie prawnym dla wszystkich pracowników służby zdrowia.
 
Ponadto poruszono kwestie
norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych jakie zostały uregulowane w tzw. rozporządzeniach „koszykowych” i wdrożenia ich w życie. Z informacji uzyskanych od Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła prace w tym zakresie skierowane zostały do Podsekretarza Stanu Krzysztofa Łandy, gdzie przedstawiciele samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych zostali zaproszeni do współpracy.

Kolejnym obszarem tematycznym poruszonym na spotkaniu były prace Zespołu ds. opracowania projektu założeń do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej i możliwości zwiększenia liczby przedstawicieli samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych. Prezes Zofia Małas poinformowała o ogromnym zaniepokojeniu naszego zawodowego środowiska i podjęciu przez NRPiP stanowiska nr 4 w aspekcie proponowanych „zespołów lekarsko-pielęgniarskich” z rolą lekarza jako koordynatora podstawowej opieki zdrowotnej oraz tworzenia wspólnych list pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej przez lekarza, pielęgniarkę i położną. W ocenie samorządu będzie to stanowić ograniczenie samodzielności podmiotów pielęgniarskich i położniczych natomiast w wyjaśnieniu Ministra Zdrowia trwające prace Zespołu mają na celu jedynie wypracowanie opinii w zakresie proponowanego projektu.
Podczas spotkania poruszono sprawę kształcenia przed dyplomowego, w zakresie powrotu do organizacji płatnych staży dla pielęgniarek i położnych jako pierwszej pracy celem zachęcenia absolwentów kończących naukę w zawodach pielęgniarki i położnej i zatrudnienia w wyuczonym zawodzie.
Spotkanie miało charakter informacyjny w aspekcie propozycji i oczekiwań zarówno z jednej jak i drugiej strony. Dyskusja prowadzona była w formie dialogu i deklaracji ze strony Ministra Zdrowia, że kwestie dotyczące pielęgniarek i położnych będą rozpatrywane w oparciu o konsultacje z przedstawicielami samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych co w rozmowach kilkakrotnie podkreślał Pan Konstanty Radziwiłł.

źródło informacji: strona władz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych 

Podlinkowanie tekstu pochodzi od redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych 

 

                                 *Kliknij po więcej informacji

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7601 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – Sąd: ukończenie studiów wyższych nie dawało uprawnień.

3 min czytania
Uprawnienia pielęgniarek z wyższym wykształceniem Wyrok Sądu Okręgowego w sprawie o odszkodowanie dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu to kopalnia wiedzy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 117 PLN/godz. Zobacz jakie pielęgniarki są poszukiwane.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki Firma z siedzibą w Berlinie będzie współpracować w Polsce z pielęgniarkami w celu przeprowadzenia wizyt domowych w ramach badania…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarek

Prezes izby pielęgniarek wygłasza fałszywą tezę o uprawnieniach pielęgniarek.

2 min czytania
Prezes izby pielęgniarek wypowiada zaskakujące opinie Mamy bardzo napiętą sytuację w podmiotach leczniczych. Powodem są płace pielęgniarek i położnych. Z jednej strony…
Komentarze