Notatka ze spotkania ministra zdrowia z władzami związku i izby pielęgniarek i położnych – płace, normy zatrudnienia, samodzielność praktyk pielęgniarek i położnych środowiskowych.

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnieniaPielęgniarka i położna rodzinnaTzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych
Notatka ze spotkania ministra zdrowia z władzami związku i izby pielęgniarek i położnych – płace, normy zatrudnienia, samodzielność praktyk pielęgniarek i położnych środowiskowych.

 

Zobacz także:

13 luty 2016 roku – Kochane związki i izby może tak koniec z kawkami w ministerstwie? Dlaczego rząd robi w konia pielęgniarki mówiąc że nie ma pieniędzy? Z jednej strony rząd daje pielęgniarce za miesiąc pracy dodatek 230 zł (i biadoli, że tego nie da się finansowo utrzymać), z drugiej daje 500 zł na dziecko.

 

 

Notatka ze spotkania w Ministerstwie Zdrowia

w dniu 21 marca 2016 r.

 

W dniu 21 marca 2016 roku odbyło się spotkanie w Ministerstwie Zdrowia z udziałem przedstawicieli NRPiP i Ministerstwa Zdrowia. W spotkaniu udział wzięli Prezes NRPiP Zofia Małas, wiceprezesi Mariola Łodzińska, Sebastian Irzykowski, Ewa Janiuk natomiast ze strony Ministerstwa Zdrowia – Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł, doradca Ministra Zdrowia Jakub Banaszek, Jakub Bydłoń z Departamentu Dialogu Społecznego oraz Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Beata Cholewka. Na spotkaniu zostały poruszono kwestie dotyczące m.in. realizacji rekomendacji zawartych w dokumencie „Zabezpieczenia społeczeństwa w świadczenia pielęgniarskie i położnicze” podpisane przez Ministra Mariana Zembalę w dniu 8 września 2015 r.

Ważnym elementem spotkania było omówienie i uregulowanie legislacyjne kwestii płacowych i propozycji zmian systemowych obejmujących wszystkie pielęgniarki i położne w Polsce. Minister Zdrowia zapewnił o konieczności utrzymania podwyżek oraz kontynuacji i realizacji porozumienia płacowego podpisanego 23 września 2015 r. Podkreślił również konieczność uregulowania płac w jednym akcie prawnym dla wszystkich pracowników służby zdrowia.
 
Ponadto poruszono kwestie
norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych jakie zostały uregulowane w tzw. rozporządzeniach „koszykowych” i wdrożenia ich w życie. Z informacji uzyskanych od Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła prace w tym zakresie skierowane zostały do Podsekretarza Stanu Krzysztofa Łandy, gdzie przedstawiciele samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych zostali zaproszeni do współpracy.

Kolejnym obszarem tematycznym poruszonym na spotkaniu były prace Zespołu ds. opracowania projektu założeń do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej i możliwości zwiększenia liczby przedstawicieli samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych. Prezes Zofia Małas poinformowała o ogromnym zaniepokojeniu naszego zawodowego środowiska i podjęciu przez NRPiP stanowiska nr 4 w aspekcie proponowanych „zespołów lekarsko-pielęgniarskich” z rolą lekarza jako koordynatora podstawowej opieki zdrowotnej oraz tworzenia wspólnych list pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej przez lekarza, pielęgniarkę i położną. W ocenie samorządu będzie to stanowić ograniczenie samodzielności podmiotów pielęgniarskich i położniczych natomiast w wyjaśnieniu Ministra Zdrowia trwające prace Zespołu mają na celu jedynie wypracowanie opinii w zakresie proponowanego projektu.
Podczas spotkania poruszono sprawę kształcenia przed dyplomowego, w zakresie powrotu do organizacji płatnych staży dla pielęgniarek i położnych jako pierwszej pracy celem zachęcenia absolwentów kończących naukę w zawodach pielęgniarki i położnej i zatrudnienia w wyuczonym zawodzie.
Spotkanie miało charakter informacyjny w aspekcie propozycji i oczekiwań zarówno z jednej jak i drugiej strony. Dyskusja prowadzona była w formie dialogu i deklaracji ze strony Ministra Zdrowia, że kwestie dotyczące pielęgniarek i położnych będą rozpatrywane w oparciu o konsultacje z przedstawicielami samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych co w rozmowach kilkakrotnie podkreślał Pan Konstanty Radziwiłł.

źródło informacji: strona władz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych 

Podlinkowanie tekstu pochodzi od redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych 

 

                                 *Kliknij po więcej informacji

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9020 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

MZ o zmianie systematyki podziału pielęgniarek.

3 min czytania
Poseł o dysproporcjach w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek W odpowiedzi na interpelację nr 26474 Pana Posła Jana Szopińskiego „w sprawie zgłoszonych przez pielęgniarki…
AktualnościNowa siatka płac

Dyrektorzy zdecydują jakie chcą pielęgniarki.

3 min czytania
Kpina – najpierw podzielili pielęgniarki na grupy a teraz muszą się dowiedzieć jakie pielęgniarki potrzebują podmioty lecznicze Duże wzburzenie na fanpage Ogólnopolskiego…
AktualnościNowa siatka płac

Minister: Zmienimy siatkę płac pielęgniarek.

2 min czytania
Nowelizacja siatki płac pielęgniarek koniecznością Posiedzenie sejmu w dniu 16 września 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Ministrze!…
Komentarze