Nowe rozporządzenie w sprawie wymagań technicznych i sanitarnych dla pomieszczeń w których można prowadzić praktykę pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Aktualności

KOMENTARZ REDAKCYJNY

Dlaczego samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych dopuścił do sytuacji, kiedy powierzchnia pomieszczenia, w którym można wykonywać praktykę lekarską może wynosić co najmniej 12 m2, a gabinetu pielęgniarskiego nie może być mniejsza niż 15 m2?
Dlaczego gabinet pielęgniarski nie może znajdować się poniżej parteru, w sytuacji kiedy wiele przychodni przyszpitalnych znajduje się  poniżej parteru?

W rozporządzeniu zawarto wiele ogólnych zapisów np.:
„do gabinetu należy zapewnić dostęp osobom niepełnosprawnym”
Nie wiadomo co kryje się pod tym zapisem? Podjazdy, windy, toalety dostosowane do niepełnosprawnych?
„w gabinecie, w którym występuje nadmierne naświetlenie naturalne, instaluje się urządzenia zabezpieczające przed naświetleniem i przegrzewaniem, łatwe do utrzymania w czystości”
Nie określono co to jest nadmierne naświetlenie. Nie określono także, jakie urządzenia należy stosować.

Takie nieprecyzyjne zapisy mogą prowadzić do nieporozumień i przekładać się na wymuszaniu na pielęgniarkach i położnych ponoszenia znacznych nakładów finansowych.
Ponad to okres dostosowania gabinetów do nowych wymogów do końca 2007 roku jest zbyt krótki.

Należy w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Powyższe rozporządzenie zgodnie z ustawową delegacją dla ministra zdrowia reguluje tylko wymagania techniczne i sanitarne pomieszczeń oraz wymagania jakimi powinien odpowiadać sprzęt umożliwiający udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach indywidualnej praktyki w miejscu zamieszkania lub stałego pobytu pacjenta. Określa tylko wymagania – ważne certyfikaty, badania techniczne lub inne świadectwa spełniające warunki używania, określone w odrębnych przepisach. Rozporządzenie nie określa ( bo nie ma takiej delegacji) jaki w tym przypadku wymagany jest sprzęt.
Pielęgniarka występująca z wnioskiem o uzyskanie zgody na  prowadzenie indywidualnej praktyki w miejscu zamieszkania lub stałego pobytu pacjenta powinna przedstawić dane dotyczące wyposażenia w aparaturę i sprzęt medyczny. Jaki to ma być sprzęt i aparatura nikt do dnia dzisiejszego nie określił. Dlaczego samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych nie ustalił obowiązującego standardu wyposażenia w aparaturę i sprzęt medyczny indywidualnej i specjalistycznej  praktyki pielęgniarki i położnej wykonującej świadczenia wyłącznie w miejscu zamieszkania lub stałego pobytu pacjenta. Zgodnie z ustawą o samorządzie pielęgniarek i położnych podstawowym obowiązkiem ustawowym samorządu jest ustalanie standardów zawodowych i standardów kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych obowiązujących na poszczególnych stanowiskach pracy, zatwierdzanych przez Ministra Zdrowia.

Mariusz Mielcarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8880 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Praca dla kilku pielęgniarek. Oferta zamieszczona przez pracodawcę na pielegniarki.info.pl.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek w Krakowie Przychodnia Krakowska  ul. Zachodnia 5/12 w Krakowie oraz ul. Mehoffera 6  poszukuje do pracy : Wymagania:…
Aktualności

Najczęstsze przyczyny zatruć pokarmowych

2 min czytania
W większości przypadków zatrucie pokarmowe wywołują bakterie, takie jak: Nie każde zatrucie ma podłoże bakteryjne. Jego przyczyną mogą być także wirusy, pasożyty…
Aktualności

Pielęgniarki - w sejmie o podwyżkach od lipca 2025.

3 min czytania
O ile wzrośnie kwotowo podstawa pracowników podmiotów leczniczych. Publikujemy fragmenty wypowiedzi podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. organizacji ochrony zdrowia z dnia 3…
Komentarze