NOWOŚĆ! Szczepienia w pytaniach i odpowiedziach. Wydanie wrzesień 2014.

2 min czytania
AktualnościNowości wydawnicze dla pielęgniarek i położnych
NOWOŚĆ! Szczepienia w pytaniach i odpowiedziach. Wydanie wrzesień 2014.

……………………………………………………………………

Wydanie V z 2014 roku – zaktualizowane i uzupełnione. Publikacja Szczepienia w pytaniach i odpowiedziach zawiera 775 pytań i tyle samo odpowiedzi z objaśnieniami omawianego zagadnienia. Wydanie 5 jest zaktualizowane i poszerzone o szereg zagadnień m.in. o szczepionki stosowane w podróżach (zarejestrowane w Polsce), szczepienia dzieci przed podróżą, szczepienia dzieci powracających z zagranicy. Nowe wydanie rozszerzono o około 200 nowych pytań i odpowiedzi oraz informacje o szczepionkach zarejestrowanych w Polsce.

Autorzy: Jacek Wysocki, Hanna Czajka

Rok wydania: 2014 Kraków

Nr wydania: 5

ISBN: 9788393306473

Okładka: miękka foliowana Liczba stron: 326

 


.

WYDANIE Z 2014 ROKU!

.

Tematyka omawianych w poradniku „Szczepienia w pytaniach i odpowiedziach” zagadnień obejmuje wątpliwości pojawiające się podczas realizacji szczepień zarówno obowiązkowych jak i zalecanych. W pierwszym rozdziale poruszono zagadnienia natury ogólnej w zakresie zasad szczepień w kontekście np. przeciwwskazań, odstępów pomiędzy szczepieniami, który zakończono licznymi pytaniami i odpowiedziami w zakresie przedmiotowej problematyki. W części szczegółowej podano informacje w kwestii szczepień przeciwko zakażeniom bakteryjnym podając:

 • wskazania do szczepienia,
 • rodzaje szczepionek,
 • informacje w zakresie skuteczności,
 • przeciwwskazań,
 • objawów niepożądanych,
 • oraz inne rekomendacje dotyczące konkretnych szczepień.

Według tego schematu w publikacji zamieszczono informacje dotyczące szczepień przeciwko zakażeniom wirusowym: grypie, brodawczaka ludzkiego, kleszczowemu zapaleniu mózgu, odrze, śwince, różyczce, ospie wietrznej, poliomyelitis, rotawirusom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Poruszono również problematykę kobiet w ciąży oraz szczepień dorosłych np. przeciwko półpaścowi.

Jeden z rozdziałów poświęcono problematyce szczepień przed podróżami oraz szczepieniom osób powracających z zagranicy. W tym zakresie omówiono szczepienia przeciwko:

 1. cholerze,
 2. durowi brzusznemu,
 3. japońskiemu zapaleniu mózgu,
 4. wściekliźnie,
 5. żółtej gorączce,
 6. zakażeniom meningokokowym.

Jeden z rozdziałów to informacje dotyczące dokumentacji szczepień oraz zasad przechowywania szczepionek, zasad aseptyki, profilaktyki przeciwgorączkowej również zakonczony pytaniami i odpowiedziami w powyższym zakresie. W podobnej konwencji poruszono zagadnienia niepożądanych odczynów poszczepiennych pod kątem: działania szczepionek, błędów w procedurze szczepień, reakcji anafilaktycznej. Podano również zalecane postępowanie w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego i reakcji anafilaktycznej.

W publikacji zamieszczono liczne ryciny między innymi miejsc podawania szczepionek:

 • przedniobocznej części uda,
 • okolicy miejsca naramiennego,
 • okolica górnej, zewnętrznej części mięśnia trójgłowego ramienia
 • szczepień domięśniowych,
 • szczepień podskórnych.

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz więcej informacji …..

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze