Oddział bez pielęgniarek, ale w dyżurce dwóch lekarzy.

3 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia
Oddział bez pielęgniarek, ale w dyżurce dwóch lekarzy.

Rada powiatu o sytuacji kadrowej w pielęgniarstwie

W dniu 26 listopada 2021 r. portal nowiny.pl zamieścił artykuł w sprawie sytuacji w szpitalu. Jednym z poruszanych wątków była kwestia jakości opieki nad pacjentami, w kontekście liczby personelu pielęgniarskiego. Temat ten został poruszony na posiedzeniu komisji zdrowia rady powiatu, podczas której wicedyrektor szpitala zwracała uwagę na fakt, że pielęgniarki unikają pracy na oddziałach covidowych.

Na radę powiatu przybyły także pielęgniarki, które oczekiwały od radnych powiatowych zainteresowania się sytuacją kadrową w szpitalu.

Wicedyrektor szpitala zwróciła uwagę na fakt, że wielu pracowników jest na zwolnieniu L-4, a także na rodzinnych kwarantannach. Ma to miejsce także w przypadku, kiedy dane osoby przeszły szczepienia. Ta sytuacja rzutuje na funkcjonowanie oddziałów szpitalnych.

Przychodzę rano do pracy i widzę kartkę, że mamy 15 izolacji. To patrzę gdzie są największe braki i staram się zaradzić sytuacji. Znaleźć czy lekarza czy pielęgniarkę nie łatwo. Nie zawsze się zgadzają przyjść do pracy na covidowy oddział. Dwie pielęgniarki zachorowały, bo miały iść na OIT i nadal chorują, już 3,5 miesiąca. Ja nie jestem osobą, która tworzy bariery między sobą a personelem. Każda z pań które tu dziś przyszły może przyjść do mnie i opowiedzieć mi o swoich żalach, o pretensjach. Panie dzwonią do mnie o każdej porze. Ten proces jest bardziej złożony, bo wszyscy jesteśmy zmęczeni długotrwałym covidem.

Wicedyrektor szpitala

Pielęgniarki: obsada na oddziałach szpitalnych jest niewystarczająca

W sprawie wysokiej absencji chorobowej wśród pielęgniarek zabrał głos rady powiatowy Ryszard Wolny, który zwrócił uwagę na odmowy przychodzenia na zastępstwa przez pielęgniarki. Stwierdził, że być może jest to efektem konfliktu na poziomie szefostwo-personel. Radny podkreślił, że w przeszłości na szpitalnych oddziałach dyżurowała większa liczba pielęgniarek. W odpowiedzi usłyszał, że liczba pielęgniarek jest zależna od tego, ilu pacjentów przebywa aktualnie na oddziale. Jeśli jest ich mniej niż 20, to są 2 pielęgniarki, a kiedy więcej – to 3.

Pielęgniarki obecne na posiedzeniu komisji opisały, jak wygląda sytuacja w przedmiotowej sprawie z ich punktu widzenia:

– To jest nieprawda! Jest nawet po 30 pacjentów, albo 28 a pielęgniarki dalej są tylko 2 w nocy.

– My już jesteśmy bezsilne. Na chirurgii jest ostry dyżur, są ciężkie stany i badania na ostro, tomografia na przykład. I zabiegi na ostro. My dokumentację medyczną robimy między godz. 2 a 3 w nocy. Pani dyrektor to wie. Na wewnętrznym też tak jest.

pielęgniarki

Oddział bez pielęgniarek, ale „w dyżurce dwóch lekarzy”

Jedna z pielęgniarek stwierdziła, że: Ostatnio była nocka i zabieg był. Do tego jeszcze interwencja na wewnętrznym. Trzeba było przewieźć pacjentki i oddział bez opieki został.
Zarządzająca podmiotem leczniczym odparła, że na oddziale zostało dwóch lekarzy w dyżurce. Natomiast pielęgniarki stwierdziły, że nie zmienia to faktu, iż oddział na ten okres został bez pielęgniarek.

źródło: nowiny.pl – artykuł pt.: Radna Biskup: wicedyrektor szpitala nie potrafi rozmawiać z personelem. Konfrontacja szefowej lecznicy z pielęgniarkami.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zdaje sobie sprawę, że opisane powyżej warunki pracy pielęgniarek nie są odosobnione. Dobrze, że rada powiatu, która jest organem założycielskim szpitala, dyskutuje o problemach kadrowych w pielęgniarstwie. Radni pośrednio ponoszą odpowiedzialność za prawidłowe funkcjonowanie jednostki, jakośc opieki nad pacjentami oraz posiadają uprawnienia kontrolne.

Zachęcamy pielęgniarki i położne do przesyłania na adres mailowy [email protected] opisu sytuacji w zakresie warunków pracy i płacy. Przekazane informacje opublikujemy na Portalu, zachowując anonimowość ich autorów. Czekamy również na informacje o pozytywnych aspektach warunków wykonywania praktyki zawodowej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 43

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1031 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: nie mam sumienia zwracać uwagi seniorom.

2 min czytania
Pielęgniarki o zwrotach „siostrzyczko” i „siostro” Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych. Tak też właśnie było z postem…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek w szpitalu. Wynagrodzenie zgodne z ustawą.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek na różnych oddziałach Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc zatrudni pielęgniarki na cały etat na pulmonologię, endoskopię i blok…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – ministerstwo podało ile zarabiają.

3 min czytania
Resort zdrowia o obecnych zarobkach pielęgniarek… Artykuł redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia 26 marca 2024 roku pt. Pielęgniarki –…
Komentarze
×
Aktualności

Takie pielęgniarki powinny być eliminowane.