Odszkodowanie dla pielęgniarki LM za utracony dochód za dyżury nocne.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Odszkodowanie dla pielęgniarki LM za utracony dochód za dyżury nocne.

Wynagrodzenie dla pielęgniarki LM za pracę w porze nocnej a zaszeregowanie w siatce płac

W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych zamieściliśmy artykuł redakcyjny pt. Kwota odszkodowania dla pielęgniarki LM i SM. Zasady wyliczenia.

W artykule tym wyliczyliśmy w jakiej wysokości może przyznać pielęgniarce LM odszkodowanie sąd, który uzna winę pracodawcy w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu. Wczorajsze wyliczenia dotyczyły tylko straty pielęgniarek LM z tytułu zaniżonego wynagrodzenia zasadniczego za okres 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2023 roku. Jest to niebagatelna kwota ponad 44 tys. PLN.

Więcej informacji o odszkodowaniach przyznanych przez sąd pielęgniarkom LM zamieszczamy w dziale pt. Odszkodowania dla pielęgniarek i położnych LM oraz SM.

Natomiast w niniejszym artykule zajmiemy się kwestią wysokości odszkodowania za straty na dodatku za pracę w porze nocnej. Analogicznie jak w obliczeniu straty z tytułu zaniżonego wynagrodzenia zasadniczego, podzielimy okres za jaki chcemy otrzymać odszkodowanie na dwa terminy: 1 czerwca 2021 do 30 czerwca 2022 oraz 1 czerwca 2022 do 30 czerwca 2023 roku.

Dlaczego na dwa okresy? Bowiem w każdym z powyższych okresów były inne wysokości wynagrodzeń zasadniczych i w konsekwencji inne wysokości pochodnych np. dodatku za pracę na dyżurach nocnych. A to wiąże się z odmiennymi wysokościami różnic w przedmiotowych dodatkach w poszczególnych okresach.

Jak obliczyć straty pielęgniarki LM z tytułu zaniżonego dodatku za pracę w porze nocnej

Dla naszych wyliczeń przyjmujemy, że dana pielęgniarka miała w poszczególnych miesiącach 7 dyżurów nocnych. Jaka była wysokość dodatku za pracę w nocy?

Pierwszy okres za jaki powinna wystąpić pielęgniarka z grupy 9 o odszkodowanie za utracone zarobki z tytułu pracy w nocy to – 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2022. To w tym okresie pielęgniarki LM i SM miały określone wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 3 772 PLN. Natomiast pielęgniarki z grupy 7 – 5 478 PLN.

Kwotę wynagrodzenia zasadniczego 3 772 dzielimy przez wymiar etatu – 168 godzin. Daje nam to 22,45 PLN. To stawka godzinowa dla grupy 9 – pielęgniarek ze średnim wykształceniem. Dodatek za pracę w nocy stanowi 65% stawki godzinowej. Wynosi on wobec tego 14,59 PLN. Tyle wynosi dodatek dla pielęgniarki LM za pracę w godzinach nocnych. Za każdą przepracowaną godzinę.

Teraz musimy obliczyć także stawkę dodatku dla pielęgniarek z tytułem magistra i specjalisty. Kwotę wynagrodzenia zasadniczego 5 478 PLN dzielimy przez wymiar etatu – 168 godzin. Daje nam to 32,60 PLN. To stawka godzinowa dla grupy 7 – pielęgniarek z tytułem magistra i specjalisty. Dodatek za pracę w nocy stanowi 65% stawki godzinowej. Wynosi on wobec tego 21,19 PLN. Tyle wynosi dodatek dla pielęgniarki LM za pracę w godzinach nocnych. Za każdą przepracowaną godzinę.

Z powyższego wynika, że za osiem godzin pracy w porze nocnej pielęgniarka LM otrzymywała w powyższym okresie 116,72 PL. Natomiast pielęgniarka z grupy 7 – 169,52 PLN. Różnica w dodatku za pracę w porze nocnej za 12 godzinny dyżur wynosi zatem – 52,80 PLN. Liczymy tylko 8 godzin bo praca w porze nocnej jest liczona w wymiarze tylko 8 godzin pomiędzy godziną 21.00 a 7.00.

Wobec powyższego różnica w dodatku za pracę w porze nocnej za okres 1 lipca 2021 roku a 30 czerwca 2022 roku wyniosła – 7 dyżurów nocnych miesięcznie razy 12 miesięcy to daje kwotę: 4 267,20 PLN.

Strata pielęgniarek LM na dodatku za pracę w porze nocnej wynosi prawie 10 tys. PLN

W ten sam sposób obliczamy kwotę odszkodowania za drugi okres – 1 lipca 2022 a 30 czerwca 2023. Należy pamiętać, że wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek LM wynosi w tym okresie 5 322 PLN. Natomiast pielęgniarek z grupy 2 -7 304 PLN.

Obliczamy teraz różnicę w wysokości dodatku za pracę w porze nocnej za okres drugi dla tych dwóch grup pielęgniarek, według tej samej zasady jak za okres pierwszy. Wynik to: 5 153,40 PLN różnicy.

Wniosek: pielęgniarka LM za okres 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2023 na samym dodatku za pracę w porze nocnej otrzyma o 9 420, 60 PLN mniej wypłaty niż pielęgniarka z tytułem magistra i specjalisty. Z pracę o tej samej wartości. Jest to ewidentne nierówne traktowanie w zatrudnieniu i stanowi podstawę do uzyskania odszkodowania w kwocie prawie 10 tys. PLN.

Więcej szczegółowych informacji w dziale pt. Odszkodowania dla pielęgniarek i położnych LM oraz SM.

Kolejny artykuł w przedmiotowej kwestii wkrótce na portalu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 64

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8255 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Najwyższe standardy kształcenia - nauka, praktyka, innowacje.

2 min czytania
Warszawska Uczelnia Medyczna prowadzi rekrutację na rok akademicki 2024/25. Dynamiczny rozwój to podstawa strategii uczelni przy Bobrowieckiej 9, w Warszawie. W ciągu…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Komentarze
×
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Kwota odszkodowania dla pielęgniarki LM i SM. Zasady wyliczenia.