Kwota odszkodowania dla pielęgniarki LM i SM. Zasady wyliczenia.

3 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Kwota odszkodowania dla pielęgniarki LM i SM. Zasady wyliczenia.

Zasady obliczenia kwoty odszkodowania dla pielęgniarki LM i SM za nierówne traktowanie w zatrudnieniu

Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych informuje od kilku tygodni o wyrokach sądów w sprawie odszkodowań, których osią jest sytuacja, kiedy osoby wykonujące ten sam zakres obowiązków mają znacznie zróżnicowane wynagrodzenie.

W nowym dziale na portalu, zamieściliśmy dotychczas kilkanaście artykułów dotyczących odszkodowań dla pielęgniarek LM oraz SM.

Warto jest zaznajomić się z powyższymi artykułami celem wyrobienia sobie poglądu jak zabrać się za uzyskanie odszkodowania od pracodawcy. Te artykuły to kopalnia wiedzy w zakresie postrzegania przez Sąd Rejonowy oraz Okręgowy kwestii dyskryminacji pielęgniarek LM i SM.

Należy podkreślić, że sądy te nie miały żadnych wątpliwości w zakresie przyjęcia za słuszne roszczeń absolwentki LM w zakresie dyskryminacji płacowej. Dyskryminacja ta przejawiała się w zarobkach niższych o 30% od innych pielęgniarek wykonujących ten sam zakres obowiązków.

Sądy wielokrotnie w uzasadnieniu do wyroku podkreślały, że według orzecznictwa krajowego oraz unijnego zróżnicowanie wynagrodzeń pracowników tylko na podstawie posiadanego wykształcenia jest nierównym traktowaniem w zatrudnieniu. Prawidłowe postępowanie pracodawcy powinno być takie, że pracownikowi z wyższymi kwalifikacjami pracodawca ustala nowy zakres obowiązków i uprawnień a następnie wyższe wynagrodzenie.

Oba sądy nie przyjęły argumentacji szpitala, że pielęgniarki z wyższym wykształceniem oraz tytułem specjalisty nabywały nowych uprawnień, które wykorzystywały na swoich stanowiskach pracy. Sądy podkreśliły, że samo posiadanie przez daną pielęgniarkę uprawnień jest niewystarczające dla zróżnicowania wynagrodzenia. Uprawnienia te powinny być wykorzystywane w wypełnianiu obowiązków służbowych na danym stanowisku pracy.

Natomiast jeszcze raz zachęcamy do lektury działu: odszkodowania dla pielęgniarek LM i SM. To zdecydowanie wpłynie na skuteczne przygotowanie pozwów do sądów.

Zasady obliczania kwoty odszkodowania, o które wystąpią pielęgniarki LM oraz SM

Pierwsza sprawa to okres za jaki można wystąpić do sądu z roszczeniami w zakresie wynagrodzenia. Ogólnie zasady określają ten czas na 3 lata. Więc jeśli pielęgniarka wystąpi z pozwem do sądu pracy o odszkodowanie w lutym 2023 roku, to okres za jaki może wystąpić z roszczeniem jest od marca 2020 roku.

Pierwszą sprawą jest ustalenie przez daną pielęgniarkę kwestii przedmiotu odszkodowania. Czy będzie skarżyła pracodawcę ze względu na nierówne traktowanie w wynagrodzeniu względem pielęgniarek z tytułem licencjata? Jeśli pozw obejmie taki zakres to odszkodowanie może wynieść za okres 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2022 co najmniej 20 tys. PLN.

I trzeba pamiętać, ze te 20 tys. jest tylko w zakresie straty na wynagrodzeniu zasadniczym. Bez pochodnych. Dodatków za wysługę lat oraz za pracę w porze nocnej i niedziele i święta.

Swoje roszczenia w zakresie odszkodowania pielęgniarka może rozszerzyć o stratę na wysokości wypłaconego ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, nagrodę jubileuszową oraz odprawę emerytalną. Więcej o tym aspekcie odszkodowań dla pielęgniarek LM oraz SM piszemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Pielęgniarki LM mogą występować o odszkodowanie za okres 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2022.

Wysokość odszkodowania dla pielęgniarek LM i SM względem wysokości wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek z tytułem magista i specjalisty

Pierwszy okres za jaki powinna wystąpić pielęgniarka z grupy 9 o odszkodowanie to czas pomiędzy 1 lipca 2021 – 30 czerwca 2022. To w tym okresie pielęgniarki LM i SM miały określone wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 3 772 PLN. Natomiast pielęgniarki z grupy 7 – 5 478 PLN. Różnica w wynagrodzeniu zasadniczym 1 706 PLN. Razy 12 miesięcy daje kwotę 20 472 PLN.

To jest tylko jedna ze składowych odszkodowania o jakie może wystąpić pielęgniarka absolwentka LM oraz SM. Jest rzeczą oczywistą, że przed sądem skarżąca pielęgniarka udowodni, że wykonywała taką samą pracę jak pielęgniarki z grupy 7 w okresie 1 czerwca 2021 – 30 czerwca 2022.

Teraz omówimy zasady obliczenia odszkodowania za drugi okres czyli za czas pomiędzy 1 lipca 2022 – 30 czerwca 2023. Dlaczego za taki okres? Dlatego, że przyjmujemy, że pielęgniarka LM i SM wystąpi z pozwem w lipcu 2023 roku. Tak będzie praktyczniej bowiem od 1 lipca 2023 roku znów zmieni się ustawa o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia oraz kwota bazowa co zaskutkuje wzrostem wynagrodzeń zasadniczych. Jaki to będzie wzrost? Pisaliśmy o tym w artykule pt. Pielęgniarki – wzrost podstawy w 2023 roku, we wrześniu 2022 roku.

W drugim okresie pielęgniarki LM i SM miały określone wynagrodzenie zasadnicze na poziomie 5 322PLN. Natomiast pielęgniarki z grupy 2 -7 304 PLN. Różnica w wynagrodzeniu zasadniczym 1 982 PLN. Razy 12 miesięcy daje kwotę 23 784 PLN.

Wniosek: na samym wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarki LM i SM w okresie 1 czerwca 2021 roku – 30 czerwca 2022 roku oraz 1 lipca 2022 – 30 czerwca 2023 są stratne 44 256 PLN.

Podkreślamy – na samym wynagrodzeniu zasadniczym! Wkrótce wyliczenia wysokości odszkodowania z powodu zaniżonego dodatku za wysługę lat, pracy w porze nocnej oraz w niedziele i święta.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 145

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8307 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki reagują na wypowiedź posłanki.