W Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT) najcenniejszym zasobem są ludzie. Dlatego Dowództwo WOT w ramach programu Rozwój talentów i zarządzania kompetencjami żołnierzy WOT inwestuje w ich umiejętności. Szczególną grupą jesteście właśnie WY – pielęgniarki, pielęgniarze, położne i studenci tych specjalności. W sytuacjach kryzysowych czy podczas klęsk żywiołowych to właśnie Państwo jesteście w stanie udzielać profesjonalnej pomocy medycznej. Z jednej strony jesteście skarbnicą wiedzy i przydatnych w Formacji umiejętności, z drugiej zaś – posiadacie potencjał, którego rozwój WOT chcą wspierać.
Terytorials, który pełni służbę w WOT, stosownie do posiadanych kwalifikacji i rodzaju zadań wykonywanych podczas pełnienia służby może być skierowany na kursy i szkolenia specjalistyczne. Kompetencje, uprawnienia i kwalifikacje zdobyte w ten sposób to kapitał, który mogą wykorzystać nie tylko Siły Zbrojne RP, ale także (w przypadku pracowników medycznych) może zostać on wykorzystany w przychodniach i szpitalach, a więc na rzecz całego społeczeństwa. Z myślą o Państwu została przygotowana specjalna oferta WOT.
CO OFERUJEMY?
1) Możliwość uczestniczenia w kursach i szkoleniach specjalistycznych
– kurs „wkłucia doszpikowe – zaawansowane techniki ratujące życie”;
– kurs doskonalący z zaawansowanych zabiegów ratujących życie w obrażeniach ciała w opiece przedszpitalnej;
– kurs USG FAST w urazach;
– kurs doskonalący z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym i odzwierzęcym;
– kurs doskonalący z zakresu polowego ratownictwa i stanów zagrażających życiu.
2) Dofinansowanie kosztów kształcenia podyplomowego
– szkoleń specjalizacyjnych – czyli specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa lub medycyny, szczególnie w zakresie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, pielęgniarstwa operacyjnego, chirurgicznego, ratunkowego epidemiologicznego oraz w dziedzinie ochrony zdrowia pracujących – dla osób pracujących w zawodzie przez co najmniej 2 lata w okresie ostatnich 5 lat;
– kursów kwalifikacyjnych – w dziedzinie pielęgniarstwa lub medycyny, szczególnie w zakresie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, pielęgniarstwa operacyjnego, chirurgicznego, ratunkowego epidemiologicznego oraz w dziedzinie ochrony zdrowia pracujących – dla osób posiadających co najmniej 6-miesięczny staż pracy w zawodzie;
– kursów specjalistycznych – z zakresu leczenia ran, pielęgnowania pacjenta dorosłego wentylowanego mechanicznie, szczepień ochronnych, wykonywania konikopunkcji, odrobaczania odmy prężnej oraz wykonywania dojścia doszpikowego, resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz terapii bólu ostrego u dorosłych;
– kursów dokształcających – w obszarze leczenia ran bezpiecznej linii naczyniowej, warunków sanitarnych i utrzymania higieny.
3) Dofinansowanie lub zwrot kosztów studiów
WOT zdają sobie sprawę, jak ważne jest właściwe wykształcenie pracowników medycznych. W związku z tym dofinansowaniem lub zwrotem kosztów studiów objęte będą studia wyższe licencjackie i magisterskie na kierunku pielęgniarstwo.
Z oferty skierowanej do personelu medycznego mogą skorzystać ci żołnierze WOT, którzy otrzymają etat medyczny. By otrzymać dofinansowanie, tematyka wybranych kursów, szkoleń lub staży musi być zgodna ze specyfikacją zajmowanego lub planowanego do objęcia w najbliższym czasie etatu. Zwrot poniesionych koszów może nastąpić najwcześniej po roku służby, jego wysokość wyniesie wtedy 1/3 kosztów danego kursu, a kolejne transze będą wypłacane po każdym kolejnym roku służby w WOT.
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych.
Formację charakteryzuje zupełnie nowy rodzaj służby, który umożliwia połączenie życia zawodowego i rodzinnego ze służbą wojskową.
Służba w WOT jest całkowicie ochotnicza i skierowana do tych osób, które chcą działać na rzecz swoich lokalnych społeczności, a także na rzecz dobra i bezpieczeństwa Ojczyzny.
W szeregi Formacji może wstąpić każdy w wieku od 18. do 55. roku życia
i przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne. Procedura dołączenia
do służby jest prosta i przejrzysta. Pierwszym krokiem jest złożenie
w Wojskowej Komendzie Uzupełnień wniosku o powołanie do służby.
Procedura została szczegółowo rozpisana na stronie
www.terytorialsi.mil.pl, w zakładce „Chcę wstąpić”.
Pielęgniarki, Pielęgniarze – Wojska Obrony Terytorialnej czekają na Was, pamiętajcie, że i Wy możecie być ważną częścią tego projektu!
INFOLINIA
Sprawy medyczne – 261 883 805, 261 883 806
Sprawy dot. powołania – 261 883 970