Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek – 15 tys. pozwów sądowych.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek – 15 tys. pozwów sądowych.

Pielęgniarka powiedziała o pielęgniarkach

Według informacji ukazujących się w mediach ponad 15 tysięcy pielęgniarek i położnych złożyło pozwy sądowe w zakresie dyskryminacji w zatrudnieniu lub degradacji zawodowej. Tę kwestię poruszamy w sierpniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

W bieżącym numerze publikujemy fragmenty wystąpienia członka Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, a jednocześnie przewodniczącej regionu śląskiego związku pielęgniarek oraz pełniącej funkcję rzecznika prasowego.

Posiedzenie Sejmu w dniu 13 lipca 2023 roku.

Zastępca przedstawiciela Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, Iwona Borchulska:

Nie mogą koleżanki tak pracować. Nie mogą doświadczone koleżanki być złe na koleżanki młode. Jeżeli będziemy mieć taką sytuację, to młode dziewczyny wyjadą.

Naprawdę nie są to takie wielkie pieniądze, jakby się wydawało. Jakby był to taki atrakcyjny zawód, to my byśmy mieli młode koleżanki w szpitalach, a one, panie ministrze, przychodzą do pracy, mają 3-miesięczny okres adaptacji i uciekają. Takie mamy w tej chwili ciężkie warunki, bo nas, pielęgniarek, nie ma. (…)

Panie ministrze, żyjemy w takiej rzeczywistości, że jak ja kiedyś panu osobiście przedstawiałam efekty ustawy i mówiłam, że w 70% placówek realizują ustawę, a w 30% nie, to pan wtedy powiedział, że trzeba się cieszyć, że w 70% realizują. Tylko teraz te 30% mamy w sądach. Przecież to jest powtórka ustawy 203. To są ukryte zadłużenia szpitali. To są pieniądze, które trzeba będzie oddać pielęgniarkom, a jeszcze będą odsetki. Kto pokryje te koszty?

źródło: sejm.gov.pl

Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Od osoby pełniącej funkcję we władzach związku pielęgniarek oraz rzecznika prasowego można zdecydowanie wymagać szerszego spojrzenia na obecny chaos płacowy w ochronie zdrowia.

1. Sprowadzanie konfliktu płacowego w podmiotach leczniczych do podziału na pielęgniarki młode i pielęgniarki doświadczone jest nadużyciem i manipulacją. Przecież dwie 50-letnie pielęgniarki – jedna w grupie 2, a druga w grupie 6 – mają kolosalne zróżnicowanie wynagrodzeń. To zróżnicowanie płac jest także w projekcie ustawy, którą do sejmu skierował OZZPiP.

Ciąg dalszy artykuły przeczytasz w sierpniowym wydaniu Gazety na stronie 2.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 71

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1073 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Obuwie medyczne dla pielęgniarek: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2 min czytania
Jeśli jesteś pielęgniarką, z pewnością wiesz, jak wielogodzinne dyżury potrafią dać się we znaki kręgosłupowi i nogom. Aby zapewnić sobie komfort nawet…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki: wzór pozwu o odszkodowanie.

2 min czytania
Pielęgniarka pozywająca pracodawcę o odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu w pozwie musi uwzględnić jeszcze jedną ważną sprawę… W związku z licznymi…
Aktualności

Izby pielęgniarek – wynagrodzenia działaczy w maju 2024 roku.

1 min czytania
Wysokość zarobków w izbach pielęgniarek szokuje środowisko pielęgniarskie… Personel pielęgniarski jest zbulwersowany wysokością zarobków osób pełniących funkcje w izbach pielęgniarek. W artykule…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Nowe wydanie Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.