Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek – tematy najbliższego wydania.

3 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych
Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek – tematy najbliższego wydania.

Wydawnictwo pielegniarki.info.pl to miesięcznik branżowy dla kadry pielęgniarskiej

W numerze wrześniowym, którego data wydania przypada na 13 września 2023 roku, zostaną zamieszczone treści dotyczące wielu zagadnień, które aktualnie determinują uwagę środowiska zawodowego.

W artykule redakcyjnym poruszamy sprawę spotkania pani Krystyny Ptok z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Zapewne wielu czytelników pielegniarki.info.pl będzie totalnie zaskoczonych, że przewodnicząca OZZPiP szukała poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego.

Jest rzeczą kuriozalną, że w sytuacji kiedy Sądy Pracy uznają, że pielęgniarki zaszeregowane przez pracodawców do grupy 6, są nierówno traktowane w zatrudnieniu, związek pielęgniarek występuje z projektem ustawy, który powiela dyskryminujące zapisy zawarte w obowiązującej ustawie, wobec pielęgniarek z długoletnim stażem zawodowym. I szuka poparcia u Rzecznika Praw Obywatelskich.

Natomiast na stronie 2 wrześniowego wydania Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy zagadnienie dotyczące struktury wiekowej kadry pielęgniarskiej. W artykule pt. Młode pielęgniarki uratują pielęgniarstwo?, zastanawiamy się czy dopływ absolwentów studiów na kierunku pielęgniarstwo wpłynie znacząco na poprawę sytuacji kadrowej w polskim pielęgniarstwie. Czy liczba absolwentów przełoży się na oddalenie w czasie katastrofy kadrowej. Czy przyczyni się do zasypywania luki pokoleniowej?

Na stronie 4 publikujemy skandaliczną wypowiedź jednej z posłanki, która na posiedzeniu plenarnym sejmu w dniu 13 lipca 2023 roku zabrała głos w debacie na temat pielęgniarstwa. W artykule pt. Dlaczego od pielęgniarek wymaga się posiadania wykształcenia, które zdobyły 30 lat temu?, zauważamy: Pani wywód pani poseł, że „jeśli pacjentki nie uzyskają terapii zgodnej z najwyższymi standardami (w domyśle – będąc pod opieką lepiej wykształconych pielęgniarek), to ich stan zdrowia się pogorszy (w domyśle – będąc pod opieką pielęgniarek, które zdobyły uprawnienia 30 lat temu), jest obrzydliwością wobec pielęgniarek z długoletnim stażem zawodowym posiadających uprawnienia do wykonywania zawodu. Dlaczego Pani Poseł odbiera tym osobom godność zawodową?

Na tej samej stronie cytujemy wypowiedź posła – lekarza, który na posiedzeniu Zespołu Parlamentarnego zadał działaczom ze związku pielęgniarek następujące pytanie: Chciałbym usłyszeć od Pań, jakie widzicie rozwiązania w kwestii uzupełnienia i w kwestii innych różnych kompetencji, bo wydaje mi się tak – może będzie niewygodne to, co powiem – że jedną kwestią jest kwestia Państwa wykształcenia i kwalifikacji, jakie posiadacie, drugą kwestią na pewno powinna być kwestia tego, co wykonujecie, czyli jakie macie powierzone obowiązki, bo też to powinno być ujęte, bo np. praca pielęgniarki, która pomaga lekarzowi POZ nie równa się na pewno z pracą pielęgniarki na oddziale, gdzie leżą pacjenci w ciężkim stanie. Po to, żeby to było sprawiedliwe, musimy to wszystko bardzo sprawiedliwie wyważyć. Nie wiem, czy się Panie ze mną zgadzacie. Ja mam doświadczenie z pracy w szpitalu i mam możliwość porównania.

Powyższe słowa oraz cała wypowiedź pana posła jest warta przeanalizowania. Ukazuje bowiem, że projekt związku pielęgniarek nie jest żadnym kołem ratunkowym dla systemu ochrony zdrowia. Wręcz przeciwni… Powiela błędy obecnej ustawy, która łamie zasady Kodeksu Pracy – jednakowe wynagrodzenia za jednakową pracę.

Także na stronie 4 wrześniowego wydania publikujemy wypowiedź pani posłanki, która pełniła rolę wiceministra zdrowia, w czasie kiedy przez sejm była przepchnięta ustawa o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych. Mowa o pani poseł Józefie Szczurek-Żelazko. Redakcja gazety zwraca uwagę, że w swojej wypowiedzi pani poseł… odwraca kota ogonem. Bowiem zdumiewające jest, że osoba bezpośrednio odpowiedzialna za wprowadzenie w życie dyskryminującej i upokarzającej ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego występuje przed sejmem i… odwraca kota ogonem. Nikt nie neguje wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych od 2017 roku. Pani poseł mówi: Ustawa przyniosła bezprecedensowy wzrost wynagrodzeń… Niestety to półprawda… Ustawa przyniosła pielęgniarkom dyskryminację i upokorzenie… Nierówne traktowanie w zatrudnieniu… Dlatego sądy orzekają na rzecz pielęgniarek i położnych odszkodowania. O tym pani poseł w sejmie nie wspomniała.

Powyższe zagadnienia to tylko część poruszonych tematów we wrześniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Zatem użytkowników portalu pielegniarki.info.pl zapraszamy do lektury najbliższego wydania miesięcznika.

Natomiast zainteresowane osoby informujemy o wydaniu elektronicznym Gazety Pielęgniarek, które jest dostępne w Sklepie Pielęgniarek i Położnych. Za cenę 9,99 (za jedno wydanie) można otrzymać na skrzynkę pocztową wydanie elektroniczne poprzednich wydań Gazety.

Natomiast dostęp do wydania elektronicznego Gazety nr 9/2023 zostanie uaktywniony w dniu 14 września 2023 roku.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Tylko 118 pielęgniarek od 2016 roku ukończyło to szkolenie specjalistyczne.