Organizacja pracy pielęgniarek w szpitalu poraża.

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa
Organizacja pracy pielęgniarek w szpitalu poraża.

Pielęgniarki piszą do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Dziękujemy bardzo za opublikowanie artykułu w dniu 21 listopada 2022 roku pt. Pielęgniarki – koszmarny system rotacji na szpitalnych oddziałach. dotyczącego pracy pielęgniarek. Jesteśmy w podobnej sytuacji. Taka sytuacja ma miejsce także w naszym szpitalu.

Opisywana sytuacja trwa od dawna. Jesteśmy bezradne w stosunku do działań dyrekcji tej placówki. Wykorzystałyśmy dostępne nam środki, by przeciwdziałać takiej dyskryminacji.

Niestety organ założycielski tj. Starostwo Powiatowe, ani Państwowa Inspekcja Pracy i NFZ nie widzą w takiej organizacji pracy łamania praw pracowniczych, praw pacjenta i zagrożeń epidemicznych.

Wszystkie nasze zastrzeżenia uznane są za bezzasadne. Jedyna słuszna racja to że, „dyrektor dysponuje i odpowiada za organizacją pracy w zakładzie”.

Dyżury nocne pełnione jednocześnie na dwóch oddziałach rodzą wiele zagrożeń.

Prosimy o wnikliwe zainteresowanie się opisywaną sytuacją. Może dyrekcja szpitala i Starosta Powiatowy odpowie Pana redakcji, jeżeli jest to w dyspozycji Portalu, na nurtujący problem.

Prosimy o wszelką możliwą pomoc i zapytania do NFZ, NIPiP i OZZPiP, Ministerstwa Zdrowia czy dopuszczalna jest praca pielęgniarek operacyjnych i pielęgniarek anestezjologicznych równocześnie podczas jednego dyżuru na bloku operacyjnym, izbie przyjęć i OIOM.

Z góry dziękujemy za pomoc.

Z poważaniem pielęgniarki

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Opisana przez pielęgniarki zasada organizacji pracy personelu pielęgniarskiego nigdy nie powinna mieć miejsca. Ta sprawa jak w soczewce ukazuje podejście decydentów do pielęgniarstwa. Jak to możliwe, że kierownictwo kadry pielęgniarskiej akceptuje opisany przez pielęgniarki system pracy? System niebezpieczny dla pacjenta oraz samych pielęgniarek.

Nie ulega wątpliwości, że osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie tego patologicznego systemu pracy, z pionu kierownictwa pielęgniarskiego – powinny odpowiadać przed Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek. I zapewniamy, że będą odpowiadać! Nie może być zgody na przymuszanie pielęgniarek do pracy w warunkach urągających podstawowym zasadom wykonywania praktyki zawodowej.

Także zasadne wydaje się złożenia doniesienia do prokuratury, na narażanie zdrowia i życia pacjentów. Przez organ założycielski oraz dyrekcję szpitala. A także przez kierowniczy pion pielęgniarstwa.

Mamy XXI wiek, a pielęgniarstwo sprowadzono do poziomu „fabryki gwoździ”. Z tą różnicą, że w fabrykach funkcjonują procedury oraz standardy.

Oczywiście w najbliższych dniach redakcja podejmie właściwe kroki w przedmiotowej sprawie. Mamy nadzieję, że także izba i związek pielęgniarek podejmie ustawowe działania w powyższej kwestii. To się należy pielęgniarkom, od których są ściągane obowiązkowe składki.

Tego wymaga obrona godności zawodowej pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 20

Bądź pierwszym, który oceni wpis

326 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Chlorofil – właściwości zdrowotne i zastosowanie 

4 min czytania
Chlorofil to ważny składnik roślin, odpowiadający za prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy, a także za zielony kolor organizmów roślinnych. Spożywanie tego związku wraz…
AktualnościDodatki pielęgniarekNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Niewiarygodne - związek pielęgniarek za kompromisem w sprawie obniżenia współczynników pracy.

4 min czytania
Szpital zapowiada optymalizację współczynników pracy pielęgniarek i położnych Lubliniec 23.11.2022 rStarostwo PowiatoweRada Powiatu w Lublińcu W imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek…
AktualnościDodatki pielęgniarek

Szpital oszukał bezczelnie pielęgniarkę.

3 min czytania
Dodatek COVID dla pielęgniarek i położnych Dodatkowe świadczenie pieniężne dla pielęgniarek i położnych zostało wprowadzone od 1 maja 2020 roku poleceniem ministra…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wymagane studia licencjackie.