Organizacja pracy pielęgniarek w szpitalu poraża.

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnieniaPraktyka zawodowa
Organizacja pracy pielęgniarek w szpitalu poraża.

Pielęgniarki piszą do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Dziękujemy bardzo za opublikowanie artykułu w dniu 21 listopada 2022 roku pt. Pielęgniarki – koszmarny system rotacji na szpitalnych oddziałach. dotyczącego pracy pielęgniarek. Jesteśmy w podobnej sytuacji. Taka sytuacja ma miejsce także w naszym szpitalu.

Opisywana sytuacja trwa od dawna. Jesteśmy bezradne w stosunku do działań dyrekcji tej placówki. Wykorzystałyśmy dostępne nam środki, by przeciwdziałać takiej dyskryminacji.

Niestety organ założycielski tj. Starostwo Powiatowe, ani Państwowa Inspekcja Pracy i NFZ nie widzą w takiej organizacji pracy łamania praw pracowniczych, praw pacjenta i zagrożeń epidemicznych.

Wszystkie nasze zastrzeżenia uznane są za bezzasadne. Jedyna słuszna racja to że, „dyrektor dysponuje i odpowiada za organizacją pracy w zakładzie”.

Dyżury nocne pełnione jednocześnie na dwóch oddziałach rodzą wiele zagrożeń.

Prosimy o wnikliwe zainteresowanie się opisywaną sytuacją. Może dyrekcja szpitala i Starosta Powiatowy odpowie Pana redakcji, jeżeli jest to w dyspozycji Portalu, na nurtujący problem.

Prosimy o wszelką możliwą pomoc i zapytania do NFZ, NIPiP i OZZPiP, Ministerstwa Zdrowia czy dopuszczalna jest praca pielęgniarek operacyjnych i pielęgniarek anestezjologicznych równocześnie podczas jednego dyżuru na bloku operacyjnym, izbie przyjęć i OIOM.

Z góry dziękujemy za pomoc.

Z poważaniem pielęgniarki

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Opisana przez pielęgniarki zasada organizacji pracy personelu pielęgniarskiego nigdy nie powinna mieć miejsca. Ta sprawa jak w soczewce ukazuje podejście decydentów do pielęgniarstwa. Jak to możliwe, że kierownictwo kadry pielęgniarskiej akceptuje opisany przez pielęgniarki system pracy? System niebezpieczny dla pacjenta oraz samych pielęgniarek.

Nie ulega wątpliwości, że osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie tego patologicznego systemu pracy, z pionu kierownictwa pielęgniarskiego – powinny odpowiadać przed Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek. I zapewniamy, że będą odpowiadać! Nie może być zgody na przymuszanie pielęgniarek do pracy w warunkach urągających podstawowym zasadom wykonywania praktyki zawodowej.

Także zasadne wydaje się złożenia doniesienia do prokuratury, na narażanie zdrowia i życia pacjentów. Przez organ założycielski oraz dyrekcję szpitala. A także przez kierowniczy pion pielęgniarstwa.

Mamy XXI wiek, a pielęgniarstwo sprowadzono do poziomu „fabryki gwoździ”. Z tą różnicą, że w fabrykach funkcjonują procedury oraz standardy.

Oczywiście w najbliższych dniach redakcja podejmie właściwe kroki w przedmiotowej sprawie. Mamy nadzieję, że także izba i związek pielęgniarek podejmie ustawowe działania w powyższej kwestii. To się należy pielęgniarkom, od których są ściągane obowiązkowe składki.

Tego wymaga obrona godności zawodowej pielęgniarek.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 21

Bądź pierwszym, który oceni wpis

425 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Aktualności

Przykład na pomiatanie pielęgniarkami.

11 min czytania
Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką w dniu 26 maja 2023 r. w sprawie dramatycznej sytuacji pielęgniarek. Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Co poprawić w siatce wynagrodzeń pielęgniarek.