Pielęgniarki – koszmarny system rotacji na szpitalnych oddziałach.

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia
Pielęgniarki – koszmarny system rotacji na szpitalnych oddziałach.

Rotacja pielęgniarek i położnych pomiędzy komórkami organizacyjnymi

Poniżej publikujemy treść pisma skierowanego do starosty, autorstwa Zakładowej Organizacji Zakładowej OZZPiP.

Szanowny Panie Przewodniczący,

Działając w imieniu pielęgniarek i położnych zatrudnionych w Szpitalu … zwracamy szczególną uwagę na nieprawidłowości, które mają miejsce w placówce medycznej oraz dowolne działania dyrekcji w zakresie redukcji personelu w dyżurach, mającej miejsce w szczególności w Izbie Przyjęć na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym, które wywołują negatywne skutki zarówno w stosunku do pracowników jak i pacjentów szpitala.

Od dnia 09.09.2022 r. w Szpitalu uległy zmianie zasady funkcjonowania Izby Przyjęć i NiŚOL, jednak dyrekcja szpitala odstąpiła od formalnego uregulowania wszelkich kwestii organizacyjnych i finansowych z nimi związanych. W konsekwencji dyżur nocny i świąteczny pełni tylko jedna pielęgniarka stała oraz doraźnie pielęgniarka instrumentariuszka z Bloku Operacyjnego. Taki sposób obsadzania dyżurów wprowadza chaos i brak stabilności w zakresie sprawowania opieki medycznej nad pacjentami zarówno Izby Przyjęć jak i Bloku Operacyjnego.

System rotacji personelu pielęgniarskiego – fatalne skutki dla bezpieczeństwa personelu oraz pacjentów

Opracowano również nieformalny system rotacji pielęgniarek, bowiem w sytuacji gdy pielęgniarka operacyjna/asystująca z Bloku Operacyjnego, pełniąca aktualnie obowiązki na Izbie Przyjęć, zostanie natychmiast wezwania na Blok Operacyjny, pielęgniarka z Izby Przyjęć wzywa pielęgniarkę z oddziału, do którego kierowany jest pacjent. Należy w tym miejscu wskazać, iż takie chwilowe zmiany, skomplikowane rotacje, poszukiwania pielęgniarki, która w danym momencie jest w stanie świadczyć pomoc medyczną na Izbie Przyjęć oraz wielokrotne przemieszczanie się pielęgniarek pomiędzy oddziałami może negatywnie wpłynąć na zdrowie oraz życie pacjentów z uwagi na brak stałej wykwalifikowanej kadry medycznej oraz znaczne opóźnienie w udzielaniu pomocy medycznej.

Jedna pielęgniarka w izbie przyjęć…

Wobec powyższego stałą opiekę na Izbie Przyjęć obecnie pełni tylko jedna pielęgniarka etatowa, co wywołuje w pielęgniarkach dyżurujących strach, stres i obawy przed nieudzieleniem pomocy wszystkim pacjentom stawiającym się w Izbie Przyjęć. Wówczas odpowiedzialność za wszystkich pacjentów spoczywa na jednej pielęgniarce, pełniącej dyżur, przy czym istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nie będzie ona w stanie samodzielnie udzielić niezbędnej im pomocy. (…)

Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP

Kolejny fragment przedmiotowego pisma wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Dyrektor szpitala pyta ministra o płace pielęgniarek.