Pielęgniarki – koszmarny system rotacji na szpitalnych oddziałach.

2 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia
Pielęgniarki – koszmarny system rotacji na szpitalnych oddziałach.

Rotacja pielęgniarek i położnych pomiędzy komórkami organizacyjnymi

Poniżej publikujemy treść pisma skierowanego do starosty, autorstwa Zakładowej Organizacji Zakładowej OZZPiP.

Szanowny Panie Przewodniczący,

Działając w imieniu pielęgniarek i położnych zatrudnionych w Szpitalu … zwracamy szczególną uwagę na nieprawidłowości, które mają miejsce w placówce medycznej oraz dowolne działania dyrekcji w zakresie redukcji personelu w dyżurach, mającej miejsce w szczególności w Izbie Przyjęć na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym, które wywołują negatywne skutki zarówno w stosunku do pracowników jak i pacjentów szpitala.

Od dnia 09.09.2022 r. w Szpitalu uległy zmianie zasady funkcjonowania Izby Przyjęć i NiŚOL, jednak dyrekcja szpitala odstąpiła od formalnego uregulowania wszelkich kwestii organizacyjnych i finansowych z nimi związanych. W konsekwencji dyżur nocny i świąteczny pełni tylko jedna pielęgniarka stała oraz doraźnie pielęgniarka instrumentariuszka z Bloku Operacyjnego. Taki sposób obsadzania dyżurów wprowadza chaos i brak stabilności w zakresie sprawowania opieki medycznej nad pacjentami zarówno Izby Przyjęć jak i Bloku Operacyjnego.

System rotacji personelu pielęgniarskiego – fatalne skutki dla bezpieczeństwa personelu oraz pacjentów

Opracowano również nieformalny system rotacji pielęgniarek, bowiem w sytuacji gdy pielęgniarka operacyjna/asystująca z Bloku Operacyjnego, pełniąca aktualnie obowiązki na Izbie Przyjęć, zostanie natychmiast wezwania na Blok Operacyjny, pielęgniarka z Izby Przyjęć wzywa pielęgniarkę z oddziału, do którego kierowany jest pacjent. Należy w tym miejscu wskazać, iż takie chwilowe zmiany, skomplikowane rotacje, poszukiwania pielęgniarki, która w danym momencie jest w stanie świadczyć pomoc medyczną na Izbie Przyjęć oraz wielokrotne przemieszczanie się pielęgniarek pomiędzy oddziałami może negatywnie wpłynąć na zdrowie oraz życie pacjentów z uwagi na brak stałej wykwalifikowanej kadry medycznej oraz znaczne opóźnienie w udzielaniu pomocy medycznej.

Jedna pielęgniarka w izbie przyjęć…

Wobec powyższego stałą opiekę na Izbie Przyjęć obecnie pełni tylko jedna pielęgniarka etatowa, co wywołuje w pielęgniarkach dyżurujących strach, stres i obawy przed nieudzieleniem pomocy wszystkim pacjentom stawiającym się w Izbie Przyjęć. Wówczas odpowiedzialność za wszystkich pacjentów spoczywa na jednej pielęgniarce, pełniącej dyżur, przy czym istnieje duże prawdopodobieństwo, iż nie będzie ona w stanie samodzielnie udzielić niezbędnej im pomocy. (…)

Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej OZZPiP

Kolejny fragment przedmiotowego pisma wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 13

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7536 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni mają te same problemy zdrowotne.

2 min czytania
Choroby zawodowe pielęgniarek i położnych Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe to choroby, które bardzo często występują u pielęgniarek. Wiąże się to z zakresem obowiązków, które…
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na oddziałach. Do 10,5 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie zatrudni pielęgniarki/pielęgniarzy w klinikach/oddziałach/POZ. Forma pracy: Pełny etat…
Aktualności

60-lecie szkoły pielęgniarskiej.

2 min czytania
W 1995 r. zakończono kształcenie pielęgniarek na poziomie licealnym Posiedzenie Sejmu w dniu 1 grudnia 2022 roku Poseł Beata Strzałka: Panie Marszałku!…
Komentarze
×
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka o zasadach przerw w pracy w Anglii.