Otwierając obrady Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych minister zdrowia Ewa Kopacz podkreśliła, że pielęgniarki i położne zajmują szczególne miejsce w systemie ochrony zdrowia. Jak nas się traktuje to wiemy, odbierając co miesięczną jałomużnę zamiast wypłaty.

1 min czytania
Aktualności

Obradujący w Warszawie V Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych ma wybrać nowe władze oraz przyjąć program działania na następne 4 lata. W zjeździe bierze udział ponad 300 pielęgniarek i położnych z całego kraju.
Otwierając obrady zjazdu minister zdrowia Ewa Kopacz podkreśliła, że pielęgniarki i położne zajmują szczególne miejsce w systemie ochrony zdrowia. Z reguły są to osoby pierwszego kontaktu z pacjentem i od tego w jaki sposób zaopiekują się chorym, zależy w znacznej mierze opinia o jakości opieki medycznej. Ewa Kopacz powtórzyła, że reforma systemu opieki zdrowotnej i podwyżki płac dla białego personelu – to jedno z pierwszoplanowych zadań nowego rządu.
Prezes Naczelnej Rady Pielęgnirek i Położnych Elżbieta Buczkowska potwierdziła, że najbardziej palącym problemem są podwyżki pensji. Według niej pielęgniarka powinna zarabiać co najmniej półtorej średniej krajowej. Ważną sprawą jest również reforma systemu kształcenia ustawicznego sióstr, a co za tym idzie możliwości rozwoju zawodowego.
Minister Kopacz zapowiedziała, że w najbliższym czasie zostanie skierowana do Sejmu nowelizacja ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych. Dodała, że zostanie przywrócone stanowisko Naczelnej Pielęgniarki Kraju, która byłaby łącznikiem między resortem zdrowia a środowiskiem pielęgniarskim.

Źródło: IAR

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8167 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Najmodniejsze kolory – wkrocz modnie w nowy sezon!

3 min czytania
Moda zmienia się jak w kalejdoskopie, a każdy sezon przynosi nowe trendy. W naszej firmie trzymamy rękę na pulsie i obserwujemy z…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ wskazało winnego braku realizacji obietnicy wyborczej względem pielęgniarek z grupy 5 i 6.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia wskazało winnego braku realizacji obietnic wyborczych wobec środowiska pielęgniarek Ministerstwo zdrowia ustami wiceministra pana Marka Kos oznajmiło, że „zwłoki nie…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Kolejne pielęgniarki zdały pozytywnie egzamin specjalizacyjny.

2 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa neonatologicznego ma na celu przygotowanie pielęgniarki, położnej do podejmowania działań promujących…
Komentarze