Oznaczanie pielęgniarek bulwersuje, odzieranie z godności zawodowej już niekoniecznie.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Oznaczanie pielęgniarek bulwersuje, odzieranie z godności zawodowej już niekoniecznie.

Związek pielęgniarek i położnych dzieli personel pielęgniarski na gorszy i lepszy

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kontekście podziału personelu pielęgniarskiego na grupy, w projekcie ustawy autorstwa OZZPiP, zwraca uwagę na zasadnicze skutki takiego stanu rzeczy.

W kolejnym piśmie z dnia 3 kwietnia 2023 roku do autorki przedmiotowego projektu ustawy skierowaliśmy zapytanie…

Pani
Krystyna Ptok
Przewodnicząca
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych

W lutym 2023 roku Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) przesłał do sejmu projekt ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego.

Natomiast w dniu 1 marca 2023 roku marszałek sejmu wydała postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu inicjatywy ustawodawczej ustawy o zmianie ustawy
o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Zasadniczym elementem projektu OZZPiP jest podział personelu pielęgniarskiego na 3 grupy w siatce płac stanowiącej załącznik do niniejszej ustawy.

Jednakże w uzasadnieniu do projektu ustawy OZZPiP nie przedstawił zarówno metodologii oraz przesłanek, według których dokonano podziału personelu pielęgniarskiego na grupy. Pielęgniarek i położnych wykonujących taki sam zakres obowiązków – w ramach takich samych uprawnień czyli posiadających takie same kompetencje zawodowe.

Proszę o wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie.

Dzielenie pielęgniarek na lepsze i gorsze to swoisty rasizm zawodowy

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych od 2016 roku. kiedy to OZZPiP podzielił pielęgniarki i położne na 3 grupy, zdecydowanie sprzeciwia się podziałowi. Podziałowi, który nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia. Od 2017 roku związek nie odpowiedział na pytania w sprawie przesłanek, którymi kierował się przy przedmiotowym podziale.

W artykule redakcyjnym 18 lutego 2023 roku pisaliśmy:

„Jesteśmy świadkami tworzenia się rasizmu zawodowego w polskim pielęgniarstwie. Jesteś gorsza mimo tego, że masz ten sam zakres obowiązków. My jesteśmy wykształcone. Ty skończyłaś szkołę, której już nie ma. Twój czas minął… My teraz jesteśmy awangardą polskiego pielęgniarstwa. Jesteśmy lepsze… Wy gorsze”. 

Ten artykuł zakończyliśmy retorycznym pytaniem: „Czy naprawdę chcecie doprowadzić, żeby uznawane przez was za „gorsze” pielęgniarki nosiły opaski w szpitalach: jestem gorszą pielęgniarką? Czy o to chodzi? Tego wam potrzeba dla podniesienia swojej wartości”? 

Dlatego nadal zachęcamy pielęgniarki do sprzeciwu wobec inicjatywy związku pielęgniarek. Taki sprzeciw można wyrazić poprzez podpisanie petycji do pani Krystyny Ptok. Autorki projektu ustawy.

Jaka jest treść petycji oraz w jaki sposób ją skutecznie podpisać (także anonimowo) piszemy w poniższym artykule.

Zdjęcie pielęgniarza z czerwoną opaską zbulwersowało. Niech będzie przyczynkiem do opamiętania

W dniu 3 kwietnia redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zamieściła na Facebook/PortalPielegniarekiPoloznych poniższy post.

Oczywiście w komentarzach przeważają opinie zbulwersowanych użytkowników pielegniarki.info.pl.

– Z historii pamiętam ludzi segregowanych z opaską na ręku.

– Kiedyś już były opaski, jakoś źle mi się to kojarzy! Co za idiotyczny pomysł!

– I jeszcze numery tatuowane na przedramieniu.

– Jeszcze numery jak w obozie.

– Jak w getcie z opaską.

– A opasek z gwiazdą Dawida nie będzie?

I bardzo dobrze, że poruszona przez portal kwestia bulwersuje. Szkoda, że nie bulwersuje odzieranie z godności zawodowej oraz dyskryminacja i degradacja znacznej części personelu pielęgniarskiego.

Z powyższego można wnioskować, że opaski bulwersują, natomiast niewidzialne opaski, które przybrały postać niesprawiedliwej siatki płac już niekoniecznie.

Wobec powyższej sytuacji pielęgniarki i położne z grupy 5 i 6 masowo składają pozwy o nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Osobom zainteresowanym tym zagadnieniem polecamy INFORMATOR opracowany przez Kancelarię Adwokacką. W informatorze poruszono wiele praktycznych zagadnień w przedmiotowym zagadnieniu.

Informator jest dostępny po kliknięciu w poniższą grafikę.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 44

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8263 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
Nowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka oddziałowa bez uznanego tytułu magistra i specjalisty.

3 min czytania
Kuriozalne skutki interpretacji zapisów siatki płac pielęgniarek Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy…
Komentarze
×
Aktualności

Czy izby pomagają chorym pielęgniarkom i położnym?