Jaki wpływ ma podwyższony cholesterol na organizm?

2 min czytania
Aktualności
Jaki wpływ ma podwyższony cholesterol na organizm?

Cholesterol to naturalny związek występujący w organizmach wszystkich osób. Nie jest zatem normalnie powodem do obaw. Niepokojący powinien być dopiero jego zbyt duże stężenie. Może ono wówczas prowadzić do wielu groźnych chorób i osłabić jakość życia chorych osób. Z tego powodu warto wiedzieć jaki wpływ ma podwyższony cholesterol na organizm.

Zwiększone odczuwanie zmęczenia oraz bóle różnych części ciała

Do jednych z najmniej poważnych, lecz uciążliwych skutków zbyt wysokiego cholesterolu jest bardzo łatwe męczenie się nawet podczas stosunkowo niewielkiego wysiłku. Jest to związane z gorszym przepływem krwi w żyłach i tętnicach.

Oprócz tego pojawiają się różnorakie dolegliwości bólowe nóg oraz stóp. Wzmagają się one po spacerach, ale mogą też występować niezależnie od ruchu. Bardzo charakterystyczny jest ponadto brak możliwości wyprostowania nóg. Wszystko to spowodowane jest brakiem odpowiedniego przepływu krwi.

Dolegliwości układu krążeniowego – które są najbardziej niebezpieczne?

Wspomniane powyżej problemu z krążeniem są wywołane przez odkładanie się nadmiernych ilości cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Powstają wówczas zatory, które stają się przyczyną późniejszego występowania blaszek miażdżycowych. Są one nierozerwalnie związane z miażdżycą. Choroba ta blokuje przepływ krwi przez żyły, co następnie odbija się negatywnie na pracy serca.

Ponadto krew nie jest dostatecznie natleniona, przez co krąży wolniej, a jednocześnie serce musi wkładać więcej pracy w jej pompowanie. Prowadzi to do rozwijania się chorób o podłożu kardiologicznym, które omawiamy poniżej.

Które problemy z sercem powinny najbardziej niepokoić?

Wszystkie dolegliwości kardiologiczne są dużym powodem do niepokoju. Bardzo często są one związane ze schorzeniami układu krążeniowego, więc nie należy lekceważyć żadnych objawów. Szczególnie niebezpieczna jest choroba wieńcowa, którą wywołują wspomniane wcześniej zatory w żyłach.

Omawiane blaszki miażdżycowe mogą ponadto urosnąć do takiego rozmiaru, że niemal całkowicie zablokują dostęp krwi do serca. Efektem jest zawał mięśnia sercowego, który wymaga specjalistycznej pomocy kardiologicznej, a później dalszego monitorowania stanu zdrowia i poziomu cholesterolu.

Jak groźny może być udar mózgu?

Nieco podobnym do zawału serca przypadkiem jest udar mózgu. Dochodzi do niego wtedy, gdy złogi w żyłach zamykają dostęp krwi i tlenu do tego narządu. W wyniku niedokrwienia i niedotlenienia praca mózgu zostaje zaburzona i pomoc może być udzielona wyłącznie przez specjalistę.

Dolegliwość tego typu jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych. Mimo to powinni się jej wystrzegać także ludzie młodzi. Za wysoki poziom cholesterolu może być bowiem niezależny od stylu życia.

Mamy nadzieję, że wiesz już jaki wpływ ma podwyższony cholesterol na organizm i że nie należy go lekceważyć. Może mieć bowiem tragiczne skutki dla zdrowia. Więcej o cholesterolu znajdziesz w tym artykule: www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/jak-obnizyc-cholesterol/

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 29

Bądź pierwszym, który oceni wpis

11 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzczepienia pielęgniarek

Niezaszczepiona pielęgniarka straci pracę?

4 min czytania
Rada Medyczna rekomenduje obowiązkowe szczepienia pielęgniarek i położnych Premier Mateusz Morawiecki w dniu 27 lipca 2021 roku powiedział: Jest część Rady Medycznej,…
AktualnościNowa siatka płac

NFZ o zasadach przypisania pielęgniarek do grup.

4 min czytania
NFZ publikuje pytania oraz odpowiedzi w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek po dniu 1 lipca 2020 roku Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w…
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze
×
Aktualności

Radosna twórczość związku pielęgniarek.