Pielęgniarek szybciutko przybywa. W rejestrze izby.

3 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
Pielęgniarek szybciutko przybywa. W rejestrze izby.

Pielęgniarek i położnych w rejestrze co raz więcej

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych w dniu 17 stycznia 2022 roku umieściła na swojej stronie internetowej nowe dane statystyczne w zakresie grupy zawodowej pielęgniarek i położnych.

Wśród danych opublikowanych przez izbę naczelną samorządu zawodowego podano informacje w zakresie liczby pielęgniarek i położnych zarejestrowanych w rejestrach członków samorządu.

  • Liczba pielęgniarek zarejestrowanych: 307 832
  • Liczba położnych zarejestrowanych: 40 589

Liczba zarejestrowanych – jest liczbą z punktu widzenia statystycznego kompletnie bezużyteczną. Dlatego, że liczba ta nic nie mówi faktycznej liczebności kadry pielęgniarskiej. Śmiem twierdzić, że prawdopodobnie dana okręgowa izba dostaje dotację na prowadzenie rejestru pielęgniarek od ministra zdrowia, której wysokość jest uzależniona od… liczby osób figurujących w rejestrze. Stąd podawanie takich danych.

Od roku 2009 do roku 2020 liczba zarejestrowanych pielęgniarek i położnych wzrosła z 304 tys. do 343 tys. Równe 40 tys. Natomiast w roku 2021 względem roku 2020 wzrosła o kolejne 5 418 osób do poziomu 348 421.

Gdyby utrzymać powyższą dynamikę przyrostów liczby pielęgniarek i położnych to w roku 2030 ich liczba przekroczy 380 tys. W rejestrze…

W tej sprawie wypowiadała się w sierpniu 2019 roku pani Zofia Małas prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, udzielając wywiadu dla medexpress.pl.

W Rejestrze znajdują się wszystkie osoby, które uzyskały kwalifikacje do zawodu i podjęły pracę. Jednak część pielęgniarek i położnych odchodzących na emeryturę nie wyrejestrowuje się, choć powinna dopełnić tego obowiązku. Często kierują się one tym, że wprawdzie nie będą już wykonywały zawodu w pełnym wymiarze, ale chcą zachować prawo do praktykowania, by nie zamykać sobie możliwości ewentualnego dorabiania na emeryturze.

Redakcja medexpress.pl zwraca uwagę, że dane liczbowe z Centralnego Rejestru są zawyżone w stosunku do sytuacji realnej.

Pani prezes stwierdza: dane, którymi dysponuje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych są rzetelne. W 2018 r. prowadziliśmy wspólne badania z Głównym Urzędem Statystycznym, który w rejestrach ZUS sprawdzał każdą osobę po numerze PESEL. GUS ocenił CRPiP jako źródło o wysokim stopniu przydatności i dokładności dla celów przeprowadzania takich analiz.

Liczba pielęgniarek i położnych rejestrujących się do izby i wyrejestrowujących się

NIPiP przedstawia także dane dotyczące liczby stwierdzonych praw wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej. W tym zakresie mamy do czynienia ze stagnacją w stosunku do 2008 roku. A mianowicie, w 2008 r. 7 135 pielęgniarek i położnych otrzymało prawo wykonywania zawodu – w 2021 r. 6 952. Najmniej stwierdzonych praw wykonywania zawodu miało miejsce w latach 2010 – 2014. W tym okresie średnia liczba wydanych praw kształtowała się w granicach 3 856.

Czy te dane mówią o sytuacji kadrowej w pielęgniarstwie. Nie! Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwraca uwagę, że w 2020 roku studia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo ukończyło ponad 5 600 osób, ale tylko 2 600 odebrało prawo wykonywania zawodu. Są to dane dramatyczne. Także nie wiadomo ile osób, które wpisały się do rejestru pielęgniarek i położnych, faktycznie podjęło pracę w zawodzie.

W tym miejscu warto także zwrócić uwagę na liczbę wygaszonych praw wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej. W ciągu 9 lat (od 2012 r. do 2021 r.) aż 10 162 pielęgniarki i położne wyrejestrowały się z rejestrów izby. Co ważne, najwyższa liczba wygaszonych praw wykonywania zawodu wynosi 1 713 i jest to liczba przypadająca na rok 2021.

Podajemy te liczby nieprzypadkowo. Zarówno strona rządowa oraz opozycja z powyższych danych wybierają „coś miłego” dla siebie. Strona rządowa wybiera dane na poparcie tezy – jak to rośnie w siłę kadrowo pielęgniarstwo, strona opozycyjna wybiera dane dla ukazania – jaki jest to dramat w tym zakresie. A powiedzenie, że są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki, nic nie traci ze swojego waloru użytkowego.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 40

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7913 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek wydała pieniądze na relikwiarz i pielgrzymki.

1 min czytania
Izba pielęgniarek – sprawozdanie z działalności W maju 2023 roku odbył się krajowy zjazd izby pielęgniarek i położnych. W materiałach zjazdowych opublikowano…
AktualnościPielęgniarki w liczbach.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Wzrasta liczba pielęgniarek specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego.

1 min czytania
Ponad 193 tys. pielęgniarek specjalistek czynnych zawodowo Według danych prezentowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w 2022 roku ponad 193 tys. pielęgniarek i…
Aktualności

Jak dbać o skórę problematyczną z niedoskonałościami?

2 min czytania
Wiele osób ma kompleksy z powodu stanu swojej skóry. Naprawdę jest niewiele kobiet czy mężczyzn, którzy mogą pochwalić się piękną i zdrowo…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarz: ministrze zdrowia niezły z pana jajcarz.