Pielęgniarz: ministrze zdrowia niezły z pana jajcarz.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarz: ministrze zdrowia niezły z pana jajcarz.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych

W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiliśmy artykuł dotyczący zaszeregowania pielęgniarek i położnych z tytułem licencjata w tzw. nowej siatce płac.

Opisując sytuację w zakresie przedmiotowej kwestii przedstawiliśmy genezę obecnej sytuacji osób posiadających tytuł licencjata pielęgniarstwa. Chronologicznie opisaliśmy działania ministra zdrowia oraz związków zawodowych działających w obszarze ochrony zdrowia.

Więcej informacji w przedmiotowej sprawie w linku poniżej, który prowadzi do artykułu poruszającego omawiane zagadnienie.

Powyższe działania doprowadziły do przerzucania pielęgniarek z licencjatem do grupy wyższej – 8, a następnie do grupy niższej – 9. To oczywiście przekłada się na wysokość wynagrodzenia zasadniczego interesującej nas grupy pielęgniarek.

Absurdalność powyższej sytuacji wynika, że żonglowanie pomiędzy grupami w siatce płac, była argumentowana wsłuchiwaniem się ministra zdrowia w głos środowiska pielęgniarskiego. Zmiana grupy zaszeregowania wiązała się w czerwcu 2021 roku z poprawką złożoną przez ministra zdrowia na posiedzeniu rządu. Minister zdrowia przyjęcie tej poprawki ogłosił jak swój sukces i dowód na to, że wsłuchuje się w głos pielęgniarek i położnych.

Pielęgniarki z licencjatem przeniesiono do grupy wyższej – 8

Zdawać sobie należy sprawę, że przeniesienie pielęgniarek i położnych z licencjatem do grupy 8 poprzez poprawkę rządową, wynika zapewne z niskiego poziomu lub jego braku, w kwestii świadomości członków rządu w zakresie realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych. Po obradach rządu minister Niedzielski zrobił sobie zdjęcie z przewodniczącą związku Solidarność oraz OPZZ, które odpowiadają ze strony tych związków za sprawy ochrony zdrowia. Dumnie ogłosił światu, że doceniono pielęgniarki i położne z licencjatem.

To oznaczało początek kolejnych kłopotów w zakresie niedopasowania struktury podziału pielęgniarek w siatce płac, które nie korespondują z realiami wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych.

Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespół ds. Pielęgniarek, Położnych i Pracowników Opieki Zdrowotnej w dniu 9 czerwca 2021 roku, pani poseł Elżbieta Gelert w bardzo merytoryczny sposób zobrazowała skutek radosnej twórczości ministra zdrowia:

Owszem, my możemy mówić cały czas o wysokości współczynnika, możemy go podnosić o 0,5, o 1, o 1,5 itd., tylko zanim zaczniemy to podnosić, to najpierw chyba powinny być dobrze poprzydzielane te grupy zawodowe, bo wydaje mi się że niezbyt szczęśliwie ministerstwo uważa, że zrobiło bardzo wielki ukłon w stosunku do pielęgniarek i pielęgniarki z licencjatem zakwalifikowało wyżej niż pielęgniarki z wykształceniem pomaturalnym, dziennym, 2/3-letnim wykształceniem pomaturalnym, które są grupę niżej.

Zwracam uwagę, że skutkiem takiego stanu rzeczy jest różnica w wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych posiadających te same uprawnienia zawodowe i wykonujące ten sam zakres czynności. Bowiem pielęgniarki wchodzące do zawodu mają wyższe wynagrodzenia zasadnicze od pielęgniarek z 30-letnią praktyką zawodową. Czy to jest prawe i sprawiedliwe? Nie! To dlaczego związek Solidarność i OPZZ odarł z godności zawodowej najbardziej doświadczoną grupę pielęgniarek i położnych?

Pielęgniarki z licencjatem przeniesiono do grupy niższej – 9

Ciekawe czy przeniesienie pielęgniarek z licencjatem do grupy 9 z dniem 1 lipca 2022 roku, również zostanie okraszone wspólnym zdjęciem ministra oraz pań ze związku Solidarność i OPZZ. Znów zostanie ogłoszony sukces?

Zdecydowanie tak. Minister ogłaszając na konferencji prasowej sukces w w zakresie podpisanego porozumienia w dniu 5 listopada 2021 roku, regulującego zapisy w siatce płac medyków od 1 lipca 2022 roku powiedział:

Pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane, zgodnie z wnioskiem strony społecznej, do grupy z wyższym wykształceniem.

Drogi ministrze! Rozumiem, że pana wywód w powyższej sprawie to wynik burzy mózgów sztabu ludzi, którzy dbają o sprzedanie opinii publicznej radosnych wiadomości, które tak naprawdę niczego dobrego nie przynoszą. Ale jestem pełen szacun dla pana i pańskiej ekipy. Gawiedź otrzymała informacje, że pielęgniarki ze średnim wykształceniem teraz będą w grupie z pielęgniarkami z wyższym wykształceniem. Ba, nawet zostaną przekwalifikowane! Czy to nie jest piękne. Jakie to prawe i sprawiedliwe. Powiem więcej rycerskie… I na wniosek strony społecznej…

W całej tej pańskiej historii jest mały zgrzyt. Otóż pielęgniarki ze średnim wykształceniem nie będą przeniesione do grupy wyższej – pielęgniarek z wyższym wykształceniem. To pielęgniarki z wyższym wykształceniem licencjackim zostaną przeniesione do grupy niższej – pielęgniarek ze średnim wykształceniem.

Niezły z pana jajcarz…

W dniu jutrzejszym omawiane zagadnienie poruszymy w kontekście wysokości wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych z tytułem licencjata po 1 lipca 2022 roku.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 97

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Te pielęgniarki trzeba zatrzymać w zawodzie.