Wynagrodzenia tych pielęgniarek to dramat.

3 min czytania
AktualnościOferty pracy
Wynagrodzenia tych pielęgniarek to dramat.

Praca i wynagrodzenia pielęgniarek w Domach Pomocy Społecznej

Wynagrodzenia pielęgniarek w Domach Pomocy Społecznej to jakiś dramat. Pielęgniarek tych nie obejmuje ustawa o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Dlaczego? Domy Pomocy Społecznej nie są podmiotami leczniczymi. Pielęgniarek tych nie obejmowały dodatki brutto brutto. Także tych pielęgniarek nie obejmują tzw. dodatki covidowe, a jeśli już to ich wysokość była symboliczna, w stosunku do dodatków wypłacanych w podmiotach leczniczych.

Wynagrodzenia pielęgniarek wykonujących praktykę zawodową w domach pomocy społecznej regulują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. W siatce płac, która stanowi załącznik do ww. rozporządzenia pielęgniarki są zaszeregowane w części pt. Stanowiska pomocnicze i obsługi. Gdzie jest izba i związek pielęgniarek?

Zgodnie z nowelizacją tego rozporządzenia z dnia 25 października bieżącego roku, od stycznia 2022 roku najniższe wynagrodzenia zasadnicze w grupie pielęgniarek wynosi, w poszczególnych grupach zaszeregowania siatki płac:

XII (pielęgniarki) – 2700 zł,

XIII (starsze Pielęgniarki) – 2750 zł,

XIV (kierujący zespołem pielęgniarek) – 2800 zł.

Od kilkunastu lat trwają dyskusje w sprawie rozwiązań organizacyjnych, które pozwolą na zwiększenie wynagrodzeń pielęgniarek pracujących w Domach Pomocy Społecznej. Teraz PiS szumnie informuje, że rozpoczęły się prace planistyczne w celu nadania DPS statusu podmiotu leczniczego.

Dla zobrazowania sytuacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej publikujemy kilka ogłoszeń o pracy w tym obszarze opieki społecznej. Warto skonfrontować warunki finansowe podane w poniższych ofertach pracy z ustawowym minimalnym wynagrodzeniem za pracę wynoszącym obecnie 3 010 PLN brutto.

Praca dla pielęgniarek – Poznań

Dom Pomocy Społecznej w Poznaniu zatrudni 2 pielęgniarki. W zakresie obowiązków podano: Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. W zakresie wymagań: wykształcenie minimum średnie medyczne kierunek – pielęgniarstwo. System pracy: w godz 6.30-18.30 18.30-06.30.

Wynagrodzenie brutto – od 3 226 do 4 194 PLN.

Praca dla pielęgniarki – województwo mazowieckie

DPS zatrudni jedną pielęgniarkę. Zakres obowiązków: „opieka nad mieszkańcami Domu i czuwanie nad zaspokajaniem ich potrzeb zdrowotnych, dbanie o higienę osobistą mieszkańców, przygotowanie chorych do wizyt lekarskich”. W tym przypadku pracodawca wymaga wyższego wykształcenia (w tym licencjat). Pracodawca informuje, że „praca jest stała i dotyczy także w wolne dni”.

Wynagrodzenie brutto – od 3 250 PLN.

Praca dla pielęgniarki – województwo warmińsko-mazurskie

Placówka zatrudni jedną pielęgniarkę. W zakresie zadań podano: wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, leczniczych, diagnostycznych, profilaktycznych. Wymagania konieczne do spełnienia to średnie wykształcenie pielęgniarskie. Pracodawca informuje, że praca jest trzyzmianowa.

Wynagrodzenie brutto: od 3 350 do 4 350 PLN + trzynastka (dodatkowe wynagrodzenie roczne), świadczenia z ZFŚS i inne.

Praca dla pielęgniarek – województwo lubuskie

Pracodawca wyraża wolę zatrudnienia dwóch pielęgniarek. W zakres obowiązków mają wchodzić: przygotowywanie i podawanie leków, wykonywanie iniekcji, pobieranie materiałów do badań, zmienianie opatrunków, asystowanie lekarzowi podczas konsultacji, wykonywanie podstawowych pomiarów (RR, poziom glukozy, temperatura itp.), pomoc w podstawowych czynnościach dotyczących higieny osobistej mieszkańców, sporządzanie kompleksowej dokumentacji.

Praca w systemie trzyzmianowym: 7-15. 7.00 – 19.00 oraz 19.00 – 7.00 Wymagane: wykształcenie minimum średnie medyczne – pielęgniarka. Pracodawca w innych wymaganiach podaje: umiejętność pracy w zespole, umiejętności interpersonalne, zaangażowanie, szybkość podejmowania decyzji. Mile widziane doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku pracy.

Wynagrodzenie brutto – od 3 350 PLN.

Praca dla pielęgniarki – województwo małopolskie

Praca dla jednej pielęgniarki w Domu Pomocy Społecznej.

Wynagrodzenie brutto – od 4 500 do 4 800 PLN.

Praca dla pielęgniarek – województwo lubuskie

Dom Pomocy Społecznej zatrudni dwie pielęgniarki. Pracodawca podaje, że praca polega na pielęgnacji osób starszych. Wymagane wykształcenie pielęgniarskie – co najmniej średnie zawodowe. System pracy trzyzmianowy: 6.00-14.00, 14.00-22.00, 22.00-6.00

Wynagrodzenie brutto – od 3 010 PLN.

Powyższe oferty pracy pochodzą z Centralnej Bazy Ofert Pracy funkcjonującej przy Krajowym Urzędzie pracy – oferty.praca.gov.pl.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 34

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – minister o dodatkowych składnikach wynagrodzenia.