Pielęgniarka pokazała pasek wypłaty za październik.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka pokazała pasek wypłaty za październik.

Wynagrodzenia tych pielęgniarek wołają o pomstę do nieba

Na jednym z posiedzeń sejmu poseł Gabriela Masłowska stwierdziła:

Faktem jest, że w domach pomocy społecznej, w ośrodkach pomocy społecznej, w całej pomocy społecznej te wynagrodzenia są rzeczywiście bardzo niskie, budzą słuszne zaniepokojenie pracowników. Jeśli chodzi o pielęgniarki, wyraźnie widać spadek zatrudnienia pielęgniarek. Jeszcze niedawno było ponad 8 tys. pielęgniarek w domach pomocy społecznej, w tej chwili jest około 5,5 tys. pielęgniarek.

źródło: sejm.gov.pl

Dlaczego tak się dzieje? Diagnoza nie wymaga skomplikowanej analizy.

Po pierwsze: pielęgniarki w DPS nie obejmuje ustawa o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Dlaczego? Domy pomocy społecznej nie są podmiotami leczniczymi.

Wynagrodzenia pielęgniarek wykonujących praktykę zawodową w domach pomocy społecznej regulują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zgodnie z nowelizacją tego rozporządzenia z dnia 25 października bieżącego roku, od stycznia 2022 roku najniższe wynagrodzenia w grupie pielęgniarek mają się kształtować następująco, w poszczególnych grupach zaszeregowania siatki płac:

XII (pielęgniarki) – 2700 zł,

XIII (starsze Pielęgniarki) – 2750 zł,

XIV (kierujący zespołem pielęgniarek) – 2800 zł.

Warto w tym miejscu nadmienić, że w powyższym przypadku płace pielęgniarek są bardzo spłaszczone. Różnice w wynagrodzeniu zasadniczym nie sięgają 2 tys. złotych, jak to ma miejsce w załączniku nr 1 – nowa siatka płac – w ustawie o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Także, nie dzielono pielęgniarek według posiadanego wykształcenia.

Po drugie: pielęgniarki w DPS nie obejmowały dodatki brutto brutto, które były wypłacane na podstawie porozumień związku pielęgniarek z ministrem zdrowia. Takie niekorzystne porozumienia podpisywał związek.

Po trzecie: dodatki za pracę w porze nocnej, w niedzielę oraz w święta są wypłacane na zasadach kodeksowych, które są mniej korzystne niż określone w ustawie o podmiotach leczniczych.

Warunki pracy pielęgniarek w domach pomocy społecznej

Za zobrazowanie powyższego zagadnienia niech posłuży fragment interpelacji radnego miasta Poznania z maja 2018 roku.

My – pielęgniarki pracujące w DPS przy ul. Ugory 18/20 w Poznaniu – oświadczamy, że nie wyrażamy zgody na zmiany, jakie mają zostać wprowadzone. Nie wyrażamy zgody, aby dyżur z opieką nad 135 pensjonariuszami pełniła 1 pielęgniarka. Nie wyrażamy zgody, aby odpowiedzialność za życie, zdrowie i komfort 135 osób rozmieszczonych w 2 budynkach, na 3 oddziałach spadła na 1 pielęgniarkę. Jest fizycznie niemożliwe, abyśmy w takich warunkach mogły w pełni i prawidłowo wykonywać swoje obowiązki.

fragment interpelacji radnego miasta Poznania

Całą korespondencję w powyższej sprawie opublikowaliśmy w poniższym artykule.

Pielęgniarka Domu Pomocy Społecznej upublicznia pasek wypłaty

Przedstawione powyżej aspekty dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek w DPS powodują, że zatrudnione tam pielęgniarki mają znacznie mniejsze wynagrodzenia zasadnicze, niż wynikające z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Poniżej za zgodą pielęgniarki pracującej w Domu Pomocy Społecznej upubliczniamy pasek wypłaty za miesiąc październik 2021 roku. Pielęgniarka posiada ponad 30-letni staż pracy w zawodzie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 157

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7797 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki - sąd o skutkach kategoryzacji chorych.

3 min czytania
Raport pielęgniarski – znaczenie w praktyce zawodowej W majowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, poświęconym w całości orzecznictwu sądowemu w zakresie…
Aktualności

Prywatny dyżur pielęgniarki w domu a marketing medyczny

3 min czytania
Prywatne dyżury pielęgniarki w domu to coraz popularniejsza forma opieki medycznej, która zapewnia pacjentom wygodę i dostęp do wysoko wyspecjalizowanych usług pielęgniarskich…
AktualnościBrak pielęgniarek

Rośnie liczba pielęgniarek do 30 roku życia.

2 min czytania
Średnia wieku czynnej zawodowo pielęgniarki Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w dzisiejszym artykule redakcyjnym podnosi temat zastępowalności pokoleniowej w zawodzie pielęgniarki….
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki w pandemiiSzczepienia pielęgniarek

Niezaszczepione pielęgniarki szpital odsuwa od pracy.