Pielęgniarki podzielą na 4 grupy ryzyka.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki podzielą na 4 grupy ryzyka.

Pielęgniarki podzielą na 4 kategorie grup ryzyka zakażeniem: niskie, średnie, wysokie oraz bardzo wysokie

Publikujemy komunikat po posiedzeniu doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia.

15 listopada 2021 roku odbyło się, w formie wideokonferencji, posiedzenie doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia. W posiedzeniu wzięli udział: Pan Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia; Pan Bernard Waśko, Zastępca Prezesa NFZ ds. Medycznych oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia przedstawił sprawozdanie po spotkaniu eksperckim dotyczącym analizy tematyki związanej z bezpieczeństwem i higieną pracy pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii Covid-19. Poinformował, że odbyły się 2 spotkania, podczas których zostało przygotowane opracowanie merytoryczne.

Zaproponowano w nim wypracowanie 4 kategorii grup ryzyka związanego z zakażeniem COVID-19: niskie, średnie, wysokie oraz bardzo wysokie, a także zróżnicowanie stosowania środków ochrony osobistej przez pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii Covid-19 zależnie od grup ryzyka.

Ile czasu może pracować pielęgniarka w kombinezonie?

Następnie eksperci strony pracowników wskazali aspekty wymagające doprecyzowania. Dotyczą one m.in.: określenia czasu pracy w kombinezonach, kwalifikacji przez lekarza medycyny pracy przed przystąpieniem do pracy przy pacjentach z podejrzeniem i zakażeniem COVID-19, uznania pracy na oddziałach COVID jako pracy w warunkach szczególnych oraz o szczególnym charakterze, dostępu do poradnictwa zdrowia psychicznego oraz dodatkowych urlopów dla pracowników pracujących na oddziałach COVID. Ustalono, że odbędą się kolejne spotkania w celu omówienia zgłoszonych przez ekspertów propozycji.

Zmiana zasad wypłaty dodatków dla pielęgniarek i położnych

Dalsza dyskusja dotyczyła wyjaśnienia wątpliwych kwestii związanych z wypłatą dodatków za pracę w warunkach covid poszczególnym pracownikom na zasadach obowiązujących dotychczas oraz omówienie nowego Polecenia MZ w sprawie dodatków Covid-19. Przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawił istotne zmiany wprowadzone nowym Poleceniem Ministra Zdrowia. Należą do nich: wprowadzenie kryterium czasowego na wprowadzenie korekt do informacji o liczbie personelu, który kwalifikuje się do otrzymania dodatku i wysokości środków niezbędnych do wypłaty dodatku, oraz wprowadzenie godzinowego rozliczania czasu pracy przy pacjencie z podejrzeniem i zakażeniem COVID-19.

W dalszej części posiedzenia omówiono sytuację podmiotów leczniczych w związku z kolejną falą zachorowań na Covid-19 oraz koniecznością zwrotu środków pobieranych zaliczkowo (1/12) i brakiem możliwości odpracowania pobranych kwot. Dyskutowano także na temat rozliczania usług za pacjentów z obniżoną saturacją po 13 dobie.

źródło: dialog.gov.pl – 17 listopada 2021 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.5 / 5. Ilość głosów: 35

Bądź pierwszym, który oceni wpis

70 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Senat: Pielęgniarka zarabia 10 tys.

3 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek w senacie Posiedzenie senatu w dniu 25 listopada 2021 roku. Senator Krzysztof Mróz: (…) Pani senator Beata Małecka-Libera w…
AktualnościNowa siatka płac

Protest pielęgniarek z licencjatem.

3 min czytania
Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej w dniu 5 listopada 2021 roku, że w wyniku porozumienia zawartego na forum Zespołu Trójstronnego, że…
Aktualności

Co musisz wiedzieć, chcąc zacząć pracę w służbie zdrowia?

3 min czytania
Empatia, troskliwość i chęć niesienia pomocy to jedne z najważniejszych cech wielu osób, które chcą zacząć pracę w branży medycznej. Lekarz rodzinny,…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

MZ – pielęgniarki od lipca zyskały 830 PLN.