Pielęgniarki podzielą na 4 grupy ryzyka.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki podzielą na 4 grupy ryzyka.

Pielęgniarki podzielą na 4 kategorie grup ryzyka zakażeniem: niskie, średnie, wysokie oraz bardzo wysokie

Publikujemy komunikat po posiedzeniu doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia.

15 listopada 2021 roku odbyło się, w formie wideokonferencji, posiedzenie doraźnego Zespołu problemowego ds. ochrony zdrowia. W posiedzeniu wzięli udział: Pan Piotr Bromber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia; Pan Bernard Waśko, Zastępca Prezesa NFZ ds. Medycznych oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia przedstawił sprawozdanie po spotkaniu eksperckim dotyczącym analizy tematyki związanej z bezpieczeństwem i higieną pracy pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii Covid-19. Poinformował, że odbyły się 2 spotkania, podczas których zostało przygotowane opracowanie merytoryczne.

Zaproponowano w nim wypracowanie 4 kategorii grup ryzyka związanego z zakażeniem COVID-19: niskie, średnie, wysokie oraz bardzo wysokie, a także zróżnicowanie stosowania środków ochrony osobistej przez pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii Covid-19 zależnie od grup ryzyka.

Ile czasu może pracować pielęgniarka w kombinezonie?

Następnie eksperci strony pracowników wskazali aspekty wymagające doprecyzowania. Dotyczą one m.in.: określenia czasu pracy w kombinezonach, kwalifikacji przez lekarza medycyny pracy przed przystąpieniem do pracy przy pacjentach z podejrzeniem i zakażeniem COVID-19, uznania pracy na oddziałach COVID jako pracy w warunkach szczególnych oraz o szczególnym charakterze, dostępu do poradnictwa zdrowia psychicznego oraz dodatkowych urlopów dla pracowników pracujących na oddziałach COVID. Ustalono, że odbędą się kolejne spotkania w celu omówienia zgłoszonych przez ekspertów propozycji.

Zmiana zasad wypłaty dodatków dla pielęgniarek i położnych

Dalsza dyskusja dotyczyła wyjaśnienia wątpliwych kwestii związanych z wypłatą dodatków za pracę w warunkach covid poszczególnym pracownikom na zasadach obowiązujących dotychczas oraz omówienie nowego Polecenia MZ w sprawie dodatków Covid-19. Przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawił istotne zmiany wprowadzone nowym Poleceniem Ministra Zdrowia. Należą do nich: wprowadzenie kryterium czasowego na wprowadzenie korekt do informacji o liczbie personelu, który kwalifikuje się do otrzymania dodatku i wysokości środków niezbędnych do wypłaty dodatku, oraz wprowadzenie godzinowego rozliczania czasu pracy przy pacjencie z podejrzeniem i zakażeniem COVID-19.

W dalszej części posiedzenia omówiono sytuację podmiotów leczniczych w związku z kolejną falą zachorowań na Covid-19 oraz koniecznością zwrotu środków pobieranych zaliczkowo (1/12) i brakiem możliwości odpracowania pobranych kwot. Dyskutowano także na temat rozliczania usług za pacjentów z obniżoną saturacją po 13 dobie.

źródło: dialog.gov.pl – 17 listopada 2021 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.5 / 5. Ilość głosów: 35

Bądź pierwszym, który oceni wpis

762 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

MZ – pielęgniarki od lipca zyskały 830 PLN.