Pielęgniarki – minister o dodatkowych składnikach wynagrodzenia.

5 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – minister o dodatkowych składnikach wynagrodzenia.

W sejmie o pielęgniarkach i położnych

W dniu dzisiejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych publikujemy wypowiedź wiceministra zdrowia pana Macieja Miłkowskiego. Wystąpienie podsekretarza stanu w ministerstwie zdrowia miało miejsce w ubiegłym roku podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespół ds. Pielęgniarek, Położnych i Pracowników Opieki Zdrowotnej. Warto zaznajomić się z poniższą wypowiedzią. Ukazuje bowiem mechanizmy, które wpływają na wynagrodzenia pielęgniarek. Prezentują punkt widzenia decydentów na problemy środowiska pielęgniarskiego. Posiedzenie zespołu odbyło się 9 czerwca 2021 roku.

Maciej Miłkowski Podsekretarz Stanu w ministerstwie zdrowia:

Jesteśmy aktualnie w Ministerstwie Zdrowia, a jak państwo wiedzą o 11:00 mamy senacką komisję zdrowia poświęconą ustawie o najniższym wynagrodzeniu w sektorze zdrowia. Dzisiaj jest kolejny etap procesu legislacyjnego. Jutro jest posiedzenie plenarne Senatu. 28 maja ta ustawa została przegłosowana większością głosów przez Sejm – 433 głosy były za, tylko 3 głosy były przeciwne. Wiemy, że następny etap po Senacie jest przewidziany na 15 czerwca, jest dzień sejmowy, który będzie rozpatrywał ewentualne uwagi Senatu, także na takim elemencie jesteśmy, w takim czasie.

Ustawa była procedowana w trybie pilnym, w związku z tym i Sejm, i Senat ma skrócony czas, jak również Prezydent do podpisania tej ustawy. Ustawa powinna wejście w życie przed 1 lipca 2021 gdyż w tym czasie jeden z zapisów jest bardzo istotny, związany z niepogarszaniem sytuacji pracowników, którzy otrzymywali znaczone środki finansowe odrębnym strumieniem finansowym.

Ustawa co do zasady podwyższa najniższe wynagrodzenie we wszystkich grupach zawodowych, które są określone w tej ustawie i to jest główny element tej ustawy.

Drugi główny element tej ustawy to przesunięcie wejścia w życie tych ostatecznych wskaźników wynagrodzenia z 1 grudnia na 1 lipca. Do tej pory właściwie trudno było określić jakie jest najniższe wynagrodzenie w systemie ochrony zdrowia, ponieważ zgodnie z metodologią podwyższania wynagrodzenia to wynagrodzenie podwyższane było przez kilka ostatnich lat o 20% różnicy wynagrodzenia pracownika a wynagrodzeniem określonym w ustawie. 1 lipca będziemy wiedzieli dokładnie, że żadna z osób pracujących, zajmujących stanowisko wymagane taryfikatorem nie będzie mogła otrzymać niższego wynagrodzenia.

Podział pielęgniarek na grupy w siatce płac

Jeszcze została jedna merytoryczna zmiana dookreślona w ustawie, że pielęgniarki zatrudnione z wykształceniem licencjackim zostały przesunięte z kategorii 9 do kategorii wyższej, w związku z tym zmienia się również dla tych osób wskaźnik wynagrodzenia.

Jeśli chodzi o wskaźniki wynagrodzenia, które są określone w ustawie od 1 lipca 2021, to są trzy grupy zawodowe pracowników: pielęgniarka lub położna z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo wraz ze specjalizacją, taka osoba minimalne wynagrodzenie zasadnicze może otrzymywać nie niższe niż 1,06, co na 1 lipca wynosi 5478 zł. Druga kategoria to jest pielęgniarka lub położna z wykształceniem wyższym lub specjalizacją , to jest współczynnik pracy 0,81 i najniższe wynagrodzenie to – 4186 zł. I trzecia grupa zawodowa – pielęgniarka lub położna z wykształceniem średnim, to jest współczynnik pracy 0,73 – 3772 zł.

Oczywiście tak jak cała metodologia najniższego wynagrodzenia ochrony zdrowia jest określona, to te współczynniki są to dookreślone do wynagrodzenia zasadniczego i wszystkie inne pochodne, które są w podmiotach leczniczych się tam stosuje.

Minister o dodatkowych składnikach wynagrodzenia pielęgniarek

W Polsce mamy dosyć dużo dodatkowych składników wynagrodzenia. Podstawowym elementem we wszystkich publicznych zakładach jest wynagrodzenie związane z doświadczeniem pracownika, czyli za każdy rok pracy jest 1% dodatkowego wynagrodzenia zasadniczego. Do 20% część podmiotów leczniczych wypłaca, czasami do 30%.

Jest to istotny element organizacji pracy w podmiotach leczniczych, że bardzo często pielęgniarki i położne pracują w systemie 12-godzinnych zmian czasu pracy i te zmiany wypadają również w godzinach nocnych, bądź w soboty, w niedziele. Ten dodatek jest w przypadku pracowników medycznych jest dookreślony zupełnie inaczej niż w systemie wszystkich innych pracowników, gdzie jest 20% wynagrodzenia minimalnego określone, a w przypadku pracowników medycznych jest to 65%.

Oczywiście te wszystkie pochodne są naliczane od tych minimalnych wynagrodzeń, które będą określone od 1 lipca 2021 roku.

Środki finansowe dla podmiotów leczniczych będą przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia odrębnym źródłem finansowania. Będzie to wyliczone dla każdego podmiotu indywidualnie na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów, tak jak to do tej pory funkcjonuje, jak funkcjonowało przez ostatnie 4 lata.

Narodowy Fundusz Zdrowia otrzyma dane i przekaże odpowiednie środki każdemu podmiotowi leczniczemu, zgodnie z tabelą najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. W tym zakresie ta ustawa jest efektem decyzji ministra zdrowia o nowelizacji tej ustawy, do zwiększenia wynagrodzeń.

W lutym odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu trójstronnego ds. systemu ochrony zdrowia reprezentowanego przez trzy strony w ramach Dialogu Społecznego: strona pracodawców, strona pracownicza oraz strona rządowa. Przez ostatni okres strona rządowa przewodniczyła temu zespołowi.

Stanowiska pracy pielęgniarek i położnych

17 marca 2021 roku podpisaliśmy porozumienie w sprawie przygotowania nowelizacji tej ustawy i w związku z tym ministerstwo przystąpiło do pracy, żeby te ustalenia, to porozumienie podpisane zrealizować. Przekazaliśmy to dalej, jest na etapie Senatu, odbyło się siedem posiedzeń zespołu oraz pięć posiedzeń prezydium.

Na ostatnim posiedzeniu prezydium (1.06) był obecny pan premier Morawiecki, który przedstawił dalszy zakres prac tego zespołu, przedstawił deklaracje zmian w zakresie nakładów na system ochrony zdrowia – w 2023 roku do 6% PKB i w 2027 do 7% PKB.

W związku z tym będziemy mogli już w naszych kalkulacjach, dalszych pracach uwzględniać te wskaźniki i umówiliśmy się, że następne posiedzenie zespołu będzie 28 czerwca.

Natomiast 17 czerwca zespół będzie pracował nad stanowiskami pracy. Mamy rozporządzenie w sprawie klasyfikacji stanowisk pracy w systemie ochrony zdrowia, które było przygotowane kilka lat temu. Będziemy się zastanawiać jak to rozporządzenie uwzględnić w aktualnej ustawie o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.

Tu jeszcze poinformuję, że w ostatnim czasie Forum Związków Zawodowych (FZZ) poinformowało zespół trójstronny ds. ochrony zdrowia, że do czasu zakończenia prac nad ustawą, FZZ nie będzie reprezentowane w zespole trójstronnym. Dlatego tak jak powiedziałem, 17-go czerwca już zrobiliśmy kolejne spotkanie. Mamy nadzieję, że również z FZZ i z całym zespołem będziemy się spotykali w formie plenarnej a nie w formie prezydium zespołu. Także to jest tak na szybko, co ta ustawa zmienia. Tak jak powiedziałem, po 11:00 jest kolejny etap, na którym będziemy obecni w Senacie osobiście.

Śródtytuły oraz linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 42

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki piją sobie kawę – stanowisko dyrektora szpitala.