Kary dla niezaszczepionych pielęgniarek.

3 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemiiSzczepienia pielęgniarek
Kary dla niezaszczepionych pielęgniarek.

Obowiązkowe szczepienia dla pielęgniarek

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zwraca uwagę, że pomijając różnego rodzaju kwestie prawne w zakresie legalności rozporządzenia ministra zdrowia, nakładającego na pielęgniarki i położne obowiązek szczepienia, warto podkreślić zasadnicza kwestię.

Obecnie pracodawca nie ma możliwości legalnie uzyskać informacji o pracowniku w zakresie szczepień przeciwko COVID-19. Jeżeli taką informację pozyskał, zrobił to w sposób nielegalny, łamiąc prawo.

W tej sprawie toczą się bardzo emocjonalne dyskusje nie tylko w samym środowisku medycznym ale także a może przed wszystkim wśród polityków. Ustawa, która ma regulować testowane oraz możliwość weryfikowania przez pracodawców szczepień pracowników wzbudza ogromne kontrowersje.

Sejmowe dyskusje o obowiązkowych szczepieniach

Dla potwierdzenia powyższej tezy poniżej publikujemy za sejm.gov.pl fragment posiedzenia sejmu w dniu 12 stycznia 2022 roku.

Poseł Krzysztof Gawkowski:

Wzywam kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, żeby podjęło decyzję, z którą zwleka, a z którą się zgadza. Chodzi o to, żebyście zdecydowali się poddać pod obrady i głosowanie ustawę o obowiązkowych szczepieniach, o obowiązku szczepień, która daje szansę, że wyjdziemy z tej pandemii z mniejszą liczbą trumien, zgonów, tragedii rodzinnych.

Poseł Robert Winnicki:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Myślę, że wszyscy byśmy sobie życzyli, żeby rzeczywiście było tak, że szczepienia rozwiążą sprawę COVID-19, ale nie rozwiązują. Widzimy, że w państwach, w których jest nawet 80%, 90% osób zaszczepionych, są notowane rekordy, jeśli chodzi o zakażenia. Widzimy, że nie funkcjonuje system ochrony zdrowia. Tak, życzylibyśmy sobie wszyscy, żeby to było rozwiązanie tego problemu, tylko że na razie to nie działa. Nie działają lockdowny i nie działają żadne przymusowe szczepienia, których chce Lewica.

Poseł Elżbieta Płonka:

Dajemy też osobisty przykład całemu społeczeństwu swoją postawą wobec zarządzeń sanitarnych. Nieuczciwe jest zachowanie dwulicowe, zwłaszcza niektórych polityków i niektórych lekarzy. Chaos społeczny wywoływany dezinformacją co do szczepień przeciw COVID-19 jest niegodny parlamentarzysty. Apeluję zatem: zadbajmy nie tylko o siebie, ale także o innych ludzi przez właściwą postawę osobistą. Przecież wszyscy mamy jedno życie. Mamy dostępne szczepienia, których tak bardzo oczekiwaliśmy na początku pandemii. Zachęcajmy więc do szczepienia się.

Tyle z wczorajszej dyskusji w sejmie…

Rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach pielęgniarek jest martwe

Jeżeli państwo ma zamiar wprowadzić obowiązkowe szczepienia pielęgniarek i położnych, to musi wprowadzić je zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Walka z pandemią nie może być usprawiedliwieniem do radosnej twórczości ministra zdrowia.

Powyższy stan rzeczy potwierdza fakt, że dopiero teraz poprzez ustawę, pracodawca ma zostać wyposażony w uprawnienie do „weryfikacji statusu zdrowotnego” pielęgniarek i położnych.

Dyrektor łamie prawa pracownicze pielęgniarek

Poniżej publikujemy pismo dyrektora jednego ze szpitali w sprawie szczepień pracowników. Działania dyrektora w powyższej sprawie to zdecydowanie przykład radosnej twórczości urzędniczej oraz łamania praw pracowniczych. Szczytny cel jakiemu przyświecają działania dyrektora powyższego szpitala nie mogą być wytłumaczeniem na działania niezgodne z prawem.

Szanowni Państwo,
w 2021 roku przyszło nam funkcjonować w niestandardowych i utrudnionych warunkach spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Doceniając wkład każdego pracownika w zapewnienie ciągłości funkcjonowania Szpitala, Dyrekcja postanowiła przyznać premie uznaniowe.

Wspomniane zapewnienie ciągłości funkcjonowania Szpitala nie mogłoby się obyć, gdyby nie odpowiedzialna postawa większości pracowników wynikająca z pełnego zaszczepienia się przeciwko COVID-19 oraz przestrzegania obostrzeń epidemiologicznych

1) Pracownicy Szpitala otrzymują premie uznaniowe w styczniu 2022, jeżeli:

  • Do dnia 19.01.2022 r. przedstawią zaświadczenie o zaszczepieniu p/COVID-19 ważne na okres do końca marca 2022 r. lub dłużej;
  • Zaświadczenie potwierdzające fakt zaszczepienia należy złożyć kierownikowi właściwej komórki organizacyjnej.

2) Pracownicy, którzy nie przedstawią w/w zaświadczenia do 19.01.2022 r. otrzymują premię niezwłocznie po przedstawieniu wspomnianego zaświadczenia, ale jeżeli dostarczą to zaświadczenie nie później niż do dnia 28 lutego 2022 r.

3) Premia nie będzie wypłacana pracownikowi, który nie przedstawi w/w zaświadczenia do dnia 28 lutego 2022 r.

4) Kierownicy składają listy pracowników spełniających w/w kryteria do Działu Księgowości, do dnia 21.01.2022 r. do godz. 12:00.

Dyrektor Szpitala

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 120

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Aktualności

Przykład na pomiatanie pielęgniarkami.

11 min czytania
Oświadczenie złożone przez senator Alicję Chybicką w dniu 26 maja 2023 r. w sprawie dramatycznej sytuacji pielęgniarek. Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki. Tylko po studiach.