Pielęgniarka: specjalizacja daje powalające uprawnienia.

4 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Pielęgniarka: specjalizacja daje powalające uprawnienia.

MZ – Chcemy też wydłużyć specjalizacje pielęgniarek z trzech do pięciu lat

Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 1 października 2021 roku.

Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Beata Guzak:

„Chcemy też wydłużyć specjalizacje z trzech do pięciu lat, ale też chcemy wprowadzić tę dowolność, bo właśnie wchodzą w to moment macierzyństwa, moment różnych urlopów, momenty zdrowotne, więc pielęgniarka będzie miała… Teraz jest system taki klasowy. Zapisuje się grupa 25 osób, przychodzi do klasy na zajęcia teoretyczne, potem hurtem idą na praktyki i to realizują. Chcemy to bardziej zindywidualizować, żeby na przykład ten staż był też w placówkach, gdzie pielęgniarka będzie mogła naprawdę przećwiczyć te elementy, które będzie mogła potem realizować w podmiocie leczniczym, do którego wróci”.

Więcej w tej sprawie czytaj w artykule w poniższym linku.

Pielęgniarka: Programy napchane nikomu nie potrzebną teorią, nie przygotowują do pracy

Powyższe stwierdzenia wygłoszone w sejmie, stały się przyczynkiem do wielu komentarzy i opinii pielęgniarek i położnych. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich, zachowując oryginalne brzmienie. Podkreślamy, że nie wszystkie poniżej wybrane opinie odzwierciedlają stanowisko redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w przedmiotowej sprawie.

No to po takiej specjalizacji lekarze będą tylko pieczątki przybijać bo resztę zrobią wysoko specjalistyczne pielęgniarki za 1/5 lekarskiej kasy.

Niech tyle trwa, tylko niech idą za tym odpowiednie pieniądze. Dodatek covidowy dla lekarza 15 000 zł, a dla pielęgniarki? Różnica w pensji lekarza a pielęgniarki? Kilkanaście tysięcy złotych. Czyli wygląda to tak, że specjalizacja prawie tyle samo, ale zarobki 10 razy mniejsze.

Teraz produkują specjalistki w ilościach hurtowych. W pracy jakoś nie widzę efektów tego kształcenia.

Natomiast specjalistów na ten moment mamy 85 724. To jest 33% zatrudnionych pielęgniarek i położnych, które mają tytuł specjalisty. Myślę więc, że to dość sporo, patrząc na wymogi dotyczące świadczeń gwarantowanych, gdzie jest wymagane zazwyczaj 25% na danym odcinku. Czas więc zająć się wprowadzeniem kształcenia podyplomowego na inny etap, większej jakości tego kształcenia.

Dyrektor CKPPiP Beata Guzak

To może napiszę jeszcze raz – biorąc pod uwagę to, jakie „benefity” niesie ze sobą specjalizacja i te powalające uprawnienia oraz kwoty podwyżek wolałabym zrobić doktorat. Przynajmniej ów tytuł coś znaczy. W chwili obecnej nasze specjalizacje możemy sobie włożyć… w buty…

Lekarzom skracają a nam odwrotnie?

Pielęgniarstwo jest piękne ale w Polsce szczególnie ono traci smak.

Najbardziej panie z izb pielęgniarskich mówią o ciągłym kształceniu, pomostówki, kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne, licencjat, magisterka – specjalizacja już nie 2 a 5 lat. Ciekawe co jeszcze wymyślą do lipca 2022.

Pielęgniarka: Dziwne są te polskie ścieżki pielęgniarstwa

Programy napchane nikomu nie potrzebną teorią, nie przygotowują do pracy. Można mieć głowę pełną wiedzy, której przy pacjencie nijak wykorzystać się nie da. Pięć lat? Dobrze, że niedługo emerytura, bo tych idiotyzmów w pielęgniarstwie mam po kokardę.

W jakim celu to wydłużanie? Czy my specjalistki mamy prawo wykorzystać naszą wiedzę? W zdecydowanej większości niestety nie ma możliwości to przykre i nie jestem pewna czy tylko powiatowe szpitale tak działają ludzie są zazdrośni o swoje wpływy i koniec.

Dziwne są te polskie ścieżki pielęgniarstwa.

Jak skończyłam LM mogłam szczepić bez kursu, wykonywać EKG bez kursu. Jak zostałam magistrem pielęgniarstwa już nie mogłam wykonywać tych czynności, bo nie miałam kursu.

Nie można było wypuścić specjalistów, ponieważ placówki nie wpuszczały z różnych powodów. Oczywiście my to potem uregulowaliśmy. Wprowadziliśmy taki zapis do naszej ustawy, że pielęgniarki po spełnieniu warunków w danej placówce, gdzie pracują, mogą realizować te staże, aby tych specjalistów wprowadzić do systemu. Tu szczególnie chodziło o anestezjologię, bo przecież był deficyt osób z tymi kwalifikacjami.

Dyrektor CKPPiP Beata Guzak

I po co 5 lat kształcenia jak i tak nikt nie liczy naszej specjalizacji. Tyle trudu, nauki i praktyki, potem egzamin w Warszawie i co z tego wynika. Nic – po prostu nikt nie zauważa, że jesteśmy specjalistami.

Specjalizacje wydłużajmy ale np. iniekcje pozwólmy wykonywać opiekunom medycznym po rocznej szkole. BRAWO!

Polska jest dziwna. W Szwajcarii są tylko 2 letnie specjalizacje na IT anestezjologa lub notfall. Ja po ukończeniu studiów mam prawo szczepić, przetaczać, krew, robi EKG a koleżanki które tutaj się kształca nie mają nawet połowy materiału, który my przerabiamy. A w Polsce na wszystko kurs. Dobrze, że kursu na mycie nie trzeba.

Czyli tak: pomostówka + 2 lata i przy dobrych porywach w niecałe 3 lata z średniego do mgr! A tu bum! Specka 5 lat! Czyli specjalizacja z pielęgniarstwa jak zasadnicza służba wojskowa w marynarce wojennej za komuny! W lotnictwie i wojsku naziemnym służyło się 2 lata! Wymyślili sobie jak odsunąć o 5 lat płacenie maksa z tabeli i uwikłać pielęgniarki i położne na minimum 7 lat orki na polskim ugorze ochrony zdrowia.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 56

Bądź pierwszym, który oceni wpis

987 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Baleriny medyczne dla personelu medycznego.

1 min czytania
Obuwie medyczne na pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka i opiekun na jednym poziomie finansowym.