Pielęgniarki piją sobie kawę – stanowisko dyrektora szpitala.

3 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki piją sobie kawę – stanowisko dyrektora szpitala.

Interwencja izby pielęgniarek

W dniu 14 stycznia 2022 roku informowaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych o stanowisku izby pielęgniarskiej w sprawie artykułu w Gazecie Wyborczej. W przedmiotowym artykule padło stwierdzenie:

„Są takie, w których pielęgniarki nie przerywają sobie kawy nawet wtedy, kiedy pacjent zaczyna się dusić. Problem w tym, że nikt tego nie kontroluje.”

Stanowisko samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych opublikowaliśmy w artykule, który jest dostępny pod poniższym linkiem.

Sprawa wywołała na fanpage pielegniarki.info.pl ponad 250 komentarzy.

Poniżej cytujemy stanowisko dyrektora w przedmiotowej sprawie.

Artykuł komentuje dyrektor szpitala

Czytając artykuł p. Judyty Watoła w Gazecie Wyborczej na temat leczenia chorych zakażonych wirusem SARS-CoV-2, odniosłem wrażenie, że Szpital Rejonowy w Raciborzu wywołał epidemię po to, aby na niej zarobić.

Otóż, Szanowna Redakcjo i Autorko, styl artykułu, a zwłaszcza zamieszone w nim treści są bardzo niestosowne. Przedstawia on w sposób nierzetelny i niesprawiedliwy szpital, który nie z własnej woli został wyznaczony poleceniem Wojewody Śląskiego do podjęcia się trudnego zadania przyjmowania i leczenia pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Szpital w bardzo krótkim czasie został przystosowany do przyjmowania i leczenia pacjentów. Cały personel szpitala bardzo odpowiedzialnie i aktywnie włączył się w działania mające na celu przystosowanie szpitala do przyjmowania pacjentów z chorobą wysoce zakaźną i pomimo ryzyka związanego z możliwością zakażenia przy wykonywaniu obowiązków nie odmówił pracy w bardzo trudnych warunkach.

Dlaczego szpital przedstawiono w niekorzystnym świetle?

Nie wiem, dlaczego szpital w Raciborzu został przedstawiony w tak niekorzystnym świetle. Leczyliśmy od samego początku pandemii pacjentów zakażonych we wszystkich zakresach świadczeń zdrowotnych, które szpital prowadził. Leczyliśmy pacjentów na oddziałach zachowawczych i zabiegowych, przyjmowaliśmy porody. Uratowano zdrowie i życie wielu pacjentów. Szpital posiada bardzo dobrą bazę i jest wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny. Personel medyczny posiada wysokie kompetencje oraz poważnie i odpowiedzialnie podchodzi do swoich obowiązków, wykonywanych w bardzo trudnych warunkach.

Przedstawianie statystyk zgonów na Oddziale Intensywnej Terapii bez gruntownej wiedzy medycznej i oceny stanów zdrowotnych pacjentów tam trafiających jest działaniem nagannym. Samo określenie „pacjent trafiający pod rurę” pozostawiam bez komentarza. Oceną zgonów pacjentów na oddziałach intensywnej terapii powinny zajmować się osoby posiadające wiadomości specjalne z danej dziedziny (autorytety medyczne), po zapoznaniu się z konkretnymi przypadkami (zwłaszcza dokumentacją medyczną), ponieważ problematyka prawidłowości stosowanych metod leczniczych oraz ich dobór pod kątem „nowoczesności” jest zadaniem wysoce złożonym, a zagadnienie to nie powinno być przedmiotem spekulacji w mediach.

Przytoczona w artykule wypowiedź posła PIS na temat kondycji szpitala w Raciborzu jest daleka od rzeczywistości. Szpital w Raciborzu był zawsze w dobrej kondycji finansowej, nigdy nie miał długów i przez ostatnie półtorej dekady nie miał żadnej sprawy sądowej o zapłatę ani zajęć komorniczych, czego nie można powiedzieć o szpitalu z rejonu wyborczego Pana Posła. Szpital nie przystąpił do konkursu na szpital covidowy, tylko został do tej funkcji wyznaczony. Zarząd Powiatu i dyrekcja szpitala nie przyjęła z entuzjazmem decyzji Wojewody Śląskiego o przekształceniu w szpital jednoimienny. Przekształcenie w szpital jednoimienny spowodowało ograniczenie dostępu do świadczeń zdrowotnych mieszkańcom powiatu raciborskiego. Jak tylko to było możliwe zaczęto udostępniać świadczenia medyczne mieszkańcom powiatu, także w zakresie niezwiązanym z leczeniem pacjentów dotkniętych wirusem SARS-CoV-2.

Szpital wizytował wiceminister zdrowia

Do dzisiaj szpital działa w systemie hybrydowym. Przywrócenie szpitala w pełnym zakresie świadczeń zdrowotnych jest zadaniem wymagającym dużego wysiłku i tylko determinacja Zarządu Powiatu oraz całej załogi szpitala pozwoli na działanie szpitala w takim zakresie, jak to miało miejsce przed pandemią. Szkoda, że Pan poseł nie miał okazji wizytować szpitala w trakcie jego działania jako szpital jednoimienny i hybrydowy, może wówczas wiedza Pana posła na temat działania i kondycji szpitala byłaby większa. Szpital w Raciborzu wizytował minister Waldemar Kraska w obecności senator Ewy Gawendy, posłów Adama Gawędy i Teresy Glenc.

W trakcie wizyty zapoznano się z funkcjonowaniem szpitala, procedurami epidemiologicznymi, przeprowadzonymi inwestycjami, wizytowano oddziały szpitalne. Oceniono działania szpitala bardzo wysoko. Również Wojewoda Śląski p, Jarosław Wieczorek wielokrotnie dziękował załodze szpitala i Zarządowi Powiatu za duże zaangażowanie i determinację w zwalczaniu epidemii.

Śródtytuły oraz linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

Z poważaniem
Ryszard Rudnik
źródło: naszraciborz.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 122

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1081 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca szuka pielęgniarek. Tyle chcą zapłacić.