Picie kawy przez pielęgniarki – stanowisko izby pielęgniarskiej.

2 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
Picie kawy przez pielęgniarki – stanowisko izby pielęgniarskiej.

Izba pielęgniarek w sprawie artykułu prasowego

Pani
Judyta Watoła
Redaktor Gazeta Wyborcza
Szanowna Pani Redaktor,

Z przykrością przeczytaliśmy fragment zawarty w Pani artykule pt.: „Dlaczego Polska bije rekordy zgonów na COVID. – Jest tolerancja dziadostwa.” W naszej ocenie stwierdzenie: „Są takie, w których pielęgniarki nie przerywają sobie kawy nawet wtedy, kiedy pacjent zaczyna się dusić. Problem w tym, że nikt tego nie kontroluje.” jest krzywdzące dla środowiska pielęgniarek i położnych, które pracuje ponad siły.

Jednostkowe opinie oparte na subiektywnym spojrzeniu na pracę kadry medycznej nie może rzutować na obraz pracy wszystkich pielęgniarek i położnych. W naszej ocenie artykuł wprowadza społeczeństwo w błąd i może być przyczyną hejtu kierowanego bezpośrednio w środowisko pielęgniarek i położnych. Dla potencjalnego obserwatora, chwila odpoczynku pielęgniarki może być powodem do wydania bardzo niesprawiedliwej opinii. Szczególnie w sytuacjach, gdy na oddziale jest niewystarczająca liczba zatrudnionych osób. Jednak pielęgniarki również mają prawo do przerwy na jedzenie, czy zaspokojenie potrzeb fizjologicznych.

Wypalenie zawodowe nawet najbardziej ofiarnych pielęgniarek

Od lat samorząd apeluje o przestrzeganie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Po raz kolejny Samorząd zajął w tej sprawie Stanowisko 5 października 2021 r.

Mimo licznych apeli samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, normy zatrudniania nie są w Polsce realizowane, a pielęgniarki i położne mają za dużo pacjentów pod swoją opieką.

W Pani artykule również ten aspekt został podkreślony w poniższym fragmencie: “Na końcu wymienia wypalenie nawet najbardziej ofiarnych pielęgniarek i lekarzy. Brak personelu. Na niektórych oddziałach zakaźnych pacjenci przez większość czasu są pozostawieni sami sobie.”

O brakach kadrowych samorząd alarmował także w tym roku poprzez wydanie kolejnego raportu dotyczącego stanu kadry pielęgniarskiej i położniczej. W obliczu zatrważających danych o zwiększającej się luce pokoleniowej, rosnącej średniej wiek tej kadry raport został wydany pod tytułem “Katastrofa kadrowa pielęgniarek i położnych” https://nipip.pl/raport2021/

Dziękując za zwrócenie uwagi na problem braku kadry medycznej, równocześnie prosimy o zwrócenie uwagi na przeciążenie pracą personelu pielęgniarek i położnych.

Z wyrazami szacunku
Prezes
Zofia Małas
12 stycznia 2022 roku

Śródtytuły oraz linki pochodza od redakcji pielegniarki.info.pl
źródło: nipip.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 230

Bądź pierwszym, który oceni wpis

132 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

160 kursów dla pielęgniarek i położnych. Mimo pandemii.

2 min czytania
Szkolenia pielęgniarek i położnych Ze względu na panujące obostrzenia, prowadzenie kształcenia podyplomowego w 2020 r. zostało ograniczone w znacznym stopniu. Mimo utrudnień,…
Aktualności

Pielęgniarki piją sobie kawę – stanowisko dyrektora szpitala.

3 min czytania
Interwencja izby pielęgniarek W dniu 14 stycznia 2022 roku informowaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych o stanowisku izby pielęgniarskiej w sprawie…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z wynagrodzeniem 45-52 PLN/h.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Przedstawiamy ofertę pracy dla pielęgniarki POZ. Oferta dotyczy placówki medycznej Jutro Medical.  Jako Pielęgniarka/Pielęgniarz będziesz obsługiwać wizyty stacjonarnie, jak…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – od lipca najniższa podstawa ponad 5 tys. PLN.