Picie kawy przez pielęgniarki – stanowisko izby pielęgniarskiej.

2 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
Picie kawy przez pielęgniarki – stanowisko izby pielęgniarskiej.

Izba pielęgniarek w sprawie artykułu prasowego

Pani
Judyta Watoła
Redaktor Gazeta Wyborcza
Szanowna Pani Redaktor,

Z przykrością przeczytaliśmy fragment zawarty w Pani artykule pt.: „Dlaczego Polska bije rekordy zgonów na COVID. – Jest tolerancja dziadostwa.” W naszej ocenie stwierdzenie: „Są takie, w których pielęgniarki nie przerywają sobie kawy nawet wtedy, kiedy pacjent zaczyna się dusić. Problem w tym, że nikt tego nie kontroluje.” jest krzywdzące dla środowiska pielęgniarek i położnych, które pracuje ponad siły.

Jednostkowe opinie oparte na subiektywnym spojrzeniu na pracę kadry medycznej nie może rzutować na obraz pracy wszystkich pielęgniarek i położnych. W naszej ocenie artykuł wprowadza społeczeństwo w błąd i może być przyczyną hejtu kierowanego bezpośrednio w środowisko pielęgniarek i położnych. Dla potencjalnego obserwatora, chwila odpoczynku pielęgniarki może być powodem do wydania bardzo niesprawiedliwej opinii. Szczególnie w sytuacjach, gdy na oddziale jest niewystarczająca liczba zatrudnionych osób. Jednak pielęgniarki również mają prawo do przerwy na jedzenie, czy zaspokojenie potrzeb fizjologicznych.

Wypalenie zawodowe nawet najbardziej ofiarnych pielęgniarek

Od lat samorząd apeluje o przestrzeganie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Po raz kolejny Samorząd zajął w tej sprawie Stanowisko 5 października 2021 r.

Mimo licznych apeli samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, normy zatrudniania nie są w Polsce realizowane, a pielęgniarki i położne mają za dużo pacjentów pod swoją opieką.

W Pani artykule również ten aspekt został podkreślony w poniższym fragmencie: “Na końcu wymienia wypalenie nawet najbardziej ofiarnych pielęgniarek i lekarzy. Brak personelu. Na niektórych oddziałach zakaźnych pacjenci przez większość czasu są pozostawieni sami sobie.”

O brakach kadrowych samorząd alarmował także w tym roku poprzez wydanie kolejnego raportu dotyczącego stanu kadry pielęgniarskiej i położniczej. W obliczu zatrważających danych o zwiększającej się luce pokoleniowej, rosnącej średniej wiek tej kadry raport został wydany pod tytułem “Katastrofa kadrowa pielęgniarek i położnych” https://nipip.pl/raport2021/

Dziękując za zwrócenie uwagi na problem braku kadry medycznej, równocześnie prosimy o zwrócenie uwagi na przeciążenie pracą personelu pielęgniarek i położnych.

Z wyrazami szacunku
Prezes
Zofia Małas
12 stycznia 2022 roku

Śródtytuły oraz linki pochodza od redakcji pielegniarki.info.pl
źródło: nipip.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 248

Bądź pierwszym, który oceni wpis

307 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Niedocenione pielęgniarki: Trzeba lat praktyki, żeby być dobrą pielęgniarką.

3 min czytania
Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych Temat lipcowych podwyżek dla pielęgniarek i położnych zdaje się nie mieć końca. Pojawia się bardzo wiele…
Aktualności

III Ogólnopolska Konferencja Warszawskiej Uczelni Medycznej już 28 maja 2022 r.

2 min czytania
Ogólnopolska Konferencja Warszawskiej Uczelni Medycznej Tematem wydarzenia w tym roku, będzie Pielęgniarstwo i położnictwo w dobie wyzwań globalnych i aktualnych potrzeb zdrowotnych…
AktualnościNowa siatka płac

Lekarze: to niedopuszczalne! Pensja pielęgniarki względem lekarza to 1,12 do 1.

3 min czytania
Lekarze o skrajnym spłaszczeniu wynagrodzeń lekarzy i pielęgniarek W kolejnym artykule na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych przytaczamy wybrane uwagi zgłoszone do…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – od lipca najniższa podstawa ponad 5 tys. PLN.