Pielęgniarki – od lipca najniższa podstawa ponad 5 tys. PLN.

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – od lipca najniższa podstawa ponad 5 tys. PLN.

Ministerstwo o wynagrodzeniach pielęgniarek i połoznych po 1 lipca 2022

Wiceminister zdrowia w odpowiedzi na interpelację poselską odpowiedział w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w 2022 roku.

Przedmiotem interpelacji było zagadnienie dotyczące zakresu planowanych w najbliższym czasie, kolejnych zmian dotyczących współczynnika pracy pielęgniarek w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Poseł w swoim wystąpieniu zwracał uwagę, że w środowisku pielęgniarek zaczęły pojawiać się sygnały, iż w ramach kolejnych zmian, które miałby wejść w życie w połowie 2022 roku, współczynnik pracy pielęgniarek bez specjalizacji z licencjatem uzyskanym na studiach pomostowych, ponownie mógłby być zrównany ze współczynnikiem pracy pielęgniarek z wykształceniem średnim.

Poseł podkreślał w interpelacji, że takie „rozwiązanie byłoby bardzo niekorzystne dla tej grupy, którą to w większości stanowią pielęgniarki z długim stażem pracy, najczęściej tuż przed emeryturą”.

Ministerstwo podaje wysokość wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych

Podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia pan Piotr Bromber, w odpowiedzi z dnia 20 grudnia 2021 roku poinformował, że zgodnie ze Stanowiskiem Trójstronnego Zespołu współczynniki pracy przewidziane w projekcie w odniesieniu do grupy zawodowej pielęgniarek i położnych kształtować mają się od lipca 2022 r. w sposób następujący:

– dla grupy zawodowej: pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik pracy 1,29, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 7 157 zł

– dla grupy zawodowej: pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją – współczynnik pracy 1,02, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 5 659 zł

– dla grupy zawodowej: pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia – współczynnik pracy 0,94, co skutkuje gwarantowanym ustawowo najniższym wynagrodzeniem zasadniczym na 1 lipca 2022 r. na poziomie nie niższym niż 5 215 zł.

Ministerstwo zdrowia uzasadnia zmiany w podziale na grupy pielęgniarek i położnych

W odpowiedzi na przedmiotową interpelację dodano, że w ramach przyjętego stanowiska Zespół Trójstronny opowiedział się m. in. za ustaleniem w załączniku do tej ustawy wspólnego współczynnika pracy na poziomie 0,94 dla pielęgniarek i położnych na stanowiskach pracy wymagających wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia oraz pielęgniarek i położnych na stanowiskach pracy wymagających średniego wykształcenia, które nie posiadają tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Taki zakres zmian w podziale na grupy według wiceministra zdrowia, będzie zgodny z postulowanym przez środowisko pielęgniarek i położnych zrównaniem wysokości gwarantowanych najniższych wynagrodzeń zasadniczych najbardziej doświadczonych kadr pielęgniarskich i położniczych, czyli tych, które nabywały kwalifikacje jeszcze w systemie kształcenia opartym na szkołach średnich i policealnych i tym samym legitymują się znacznym stażem pracy, z personelem medycznym, od którego na stanowiskach pracy wymaga się wykształcenia wyższego I stopnia (licencjat).

Śródtytuły oraz linki pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 130

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7536 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni mają te same problemy zdrowotne.

2 min czytania
Choroby zawodowe pielęgniarek i położnych Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe to choroby, które bardzo często występują u pielęgniarek. Wiąże się to z zakresem obowiązków, które…
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na oddziałach. Do 10,5 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie zatrudni pielęgniarki/pielęgniarzy w klinikach/oddziałach/POZ. Forma pracy: Pełny etat…
Aktualności

60-lecie szkoły pielęgniarskiej.

2 min czytania
W 1995 r. zakończono kształcenie pielęgniarek na poziomie licealnym Posiedzenie Sejmu w dniu 1 grudnia 2022 roku Poseł Beata Strzałka: Panie Marszałku!…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka i opiekun na jednym poziomie finansowym.