Pielęgniarka – chcę wyrazić swoje zdanie w dwóch kwestiach.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka – chcę wyrazić swoje zdanie w dwóch kwestiach.

Pielęgniarka skierowała pismo do redakcji pielegniarki.info.pl

Szanowni Państwo,

śledzę portal od lat. Są sprawy, które skłaniają mnie do przemyśleń i refleksji.

Przy obecnych problemach chcę wyrazić swoje zdanie w dwóch kwestiach.

1. Praca w systemie 24 godz. Pracuję na OIOM. W czasach COVID pracowałam w systemie 12 godzinnym. Po 12 godzinach wracałam do domu potwornie zmęczona i za żadne pieniądze nie zostałaby na kolejne 12 godzin. Może jestem za stara. Mam 52 lata i ponad 30 letni staż pracy.

Trochę więc boli, jeśli ktoś uogólnia i nazywa nas hipokrytkami.

2. Wynagrodzenia w nowej siatce płac. Wiele moich koleżanek, pomimo że zostało im kilka lat pracy (cztery a nawet dwa) rozpoczęły studia magisterskie. Od kilku dobrych lat wiedziałyśmy, że takie zmiany w wynagrodzeniach nastąpią i można się był do tego przygotować.

Nie tylko w naszym zawodzie uzależniono wynagrodzenie od wykształcenia. Są laboranci, ratownicy, rehabilitanci. Nawet lekarze. Rezydent po drugim roku pracy wykonuje te same czynności co specjalista.

Czy tylko w naszym zawodzie trzeba robić wśród pielęgniarek atmosferę niezgody.

3. Swoje możliwości i zaangażowanie, może lepiej ulokować w sprawę jakości kształcenia, robienia przez prywatne podmioty kasy na pielęgniarkach. E-learningowe kształcenie adeptek pielęgniarstwa, fikcyjne staże itd.

Z poważaniem pielęgniarka,

dane osobowe do wiadomości redakcji.

Zachowano oryginalne brzmienie korespondencji.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Bardzo dziękujemy za powyższą korespondencję skierowaną do naszej redakcji. W punktach odniesiemy się do dwóch poruszonych kwestii.

Po pierwsze – sprawa systemu pracy pielęgniarek na dyżurach 24-godzinnych. Artykuł redakcyjny pt. Kiedy pielęgniarki są hipokrytkami, miał na celu pokazanie jak nasze środowisko zawodowe jest przesiąknięte hipokryzją. Opisaną sytuację znamy z autopsji. To tylko jeden z przejawów takiego zjawiska w szeregach personelu pielęgniarskiego. Ma ono odzwierciedlenie także w innych aspektach wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki i położne. Tym aspektom zapewne poświęcimy kolejne artykuły redakcyjne.

Kwestia dyżurów 24-godzinnych została poruszona przez redakcję pielegniarki.info.pl w zamierze wywołania dyskusji o niesprawiedliwych rozwiązaniach dotyczących czasu pracy personelu pielęgniarskiego.

Dlaczego pielęgniarka w ramach umowy cywilnoprawnej może pracować na dobowych dyżurach. I więcej… Osobiście spotkałem pielęgniarkę na oddziale pediatrii pracującą 32 godzinę…

Dlaczego pielęgniarka pracująca w oparciu o umowę o pracę może wykonywać zawód tylko w ramach 12-godzinnych dyżurów? Mało tego nikt jej nie zabroni po takim dyżurze podjąć pracę na kolejne 12 lub 24 godziny w innym podmiocie leczniczym.

Może czas skończyć z tym obłudnym systemem i przyjąć regulacje prawne dopuszczające pracę na dobowych dyżurach pielęgniarkom posiadającym status pracownika.

Zdecydowanie nie przyjmujemy uwagi: „trochę więc boli, jeśli ktoś uogólnia i nazywa nas hipokrytkami”. Redakcja portalu hipokrytami nazywa tylko pielęgniarki, które przyjmują obłudną postawę, o której mowa w artykule pt. Kiedy pielęgniarki są hipokrytkami.

Po drugie – kolejny raz musimy udowadniać, że nie jesteśmy wielbłądami.

Nie jest winą redakcji, że izby i związek pielęgniarek nie potraf przez ponad 20 lat, wymusić na ministrze zdrowia określenia uprawnień pielęgniarek z tytułem: licencjata – absolwentów LM i SM, magistra oraz specjalisty.

Skutki tego fatalnego zaniechania uderzają w pielęgniarki posiadające wykształcenie odpowiadające grupie 2 oraz 5 siatki płac. Skoro nie ma określonych uprawnień zawodowych tych grup pielęgniarek, to pracodawca nie ma prawa dokonać wzrostu wynagrodzenia tym osobom, jeżeli posiadają ten sam zakres obowiązków i kompetencji zawodowych, jak osoby z grupy 6. Dlaczego?

Bowiem w orzecznictwie krajowym i unii europejskiej za niedopuszczalne uznano zwiększenie wynagrodzenia pracownika względem innych pracowników tylko z powodu podwyższenia wykształcenia. Może tego pracodawca dokonać jeśli zwiększy zakres uprawnień zawodowych pracownika, który podwyższył kwalifikacje.

W przeciwnym przypadku pracownicy z niższym wynagrodzeniem a wykonujący ten sam zakres obowiązków mają prawo do odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Koniec kropka. To nie podlega dyskusji…

Nie zrobią na sądzie żadnego wrażenia argumenty: bo ja się uczyłam, ponosiłam koszty, poświęciłam życie rodzinne. Bo ja z większa wiedzą inaczej wykonuję obowiązki służbowe…

Stawia Pani pytanie: czy tylko w naszym zawodzie trzeba robić wśród pielęgniarek atmosferę niezgody?

To pytanie proszę kierować nie do redakcji portalu. Portal tylko informuje o aspektach prawnych chaosu płacowego w podmiotach leczniczych. Pokazujemy dyskryminację rzeszy pielęgniarek. Absurdalność rozwiązań płacowych siatki płac. Ludzką krzywdę…

Czynimy to od 2016 roku. Nie zgadzamy się na pudrowanie krost przez izbę i związek pip. Działamy na rzecz zmiany ustawy o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych – „Jedna grupa – dodatki za wykształcenie”.

Zapraszamy Panią do lektury artykułu redakcyjnego pt. Siatka płac pielęgniarek to szalony pomysł. W artykule tym opisaliśmy jak państwo zbudowało patologiczny system w obszarze wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. I wyrolowało personel pielęgniarski, który studiował oraz odbywał szkolenia specjalizacyjne.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 46

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7701 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek robi to tak doskonale i tak idealne, że brakuje słów.

2 min czytania
Izba pielęgniarek ocenia własną działalność Obecnie w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych odbywają się wybory na nową kadencję. Podczas zjazdów okręgowych ustępujące…
Aktualności

Skuteczne sposoby na blizny

2 min czytania
Blizny to bardzo nieestetyczne defekty kosmetyczne, których czasami bardzo trudno się pozbyć. Powstają na skutek urazów mechanicznych bądź oparzenia skóry. Niosą ze…
Aktualności

Pielęgniarka zaobserwowała na kardiomonitorze liczne zakłócenia. To był początek tragedii.

2 min czytania
Dramat w jednym ze szpitali Portal igryfino.pl zamieścił w dniu 26 marca 2023 roku poniższą informację. Zdarzenie miało miejsce 23 marca 2023…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Siatka płac pielęgniarek autorstwa związku OZZPiP.