Pielęgniarka do dyrektora – pan wie, że będziemy rozmawiać o podniesieniu współczynników 5 i 6 grupy?

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka do dyrektora – pan wie, że będziemy rozmawiać o podniesieniu współczynników 5 i 6 grupy?

Wystąpienie przewodniczącej zakładowej organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawia poniżej kolejny fragment materiału dotyczącego strajku ostrzegawczego pielęgniarek i położnych w Sanoku. 

Całe wystąpienie pani Małgorzaty Sawickiej, przewodniczącej Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy SP ZOZ w Sanoku, z dnia 2 sierpnia 2022 roku, dostępne pod poniższymi linkami. 

Podwyżki dla pielęgniarek – strajk w szpitalu w Sanoku

Pielęgniarka: to żadna pazerność, to urealnienie kosztów naszej pracy. 

Pielęgniarka – teraz niech dyrektorzy protestują, to oni mają obowiązek wypłacić nam podwyżki.

Natomiast w dniu dzisiejszym publikujemy wystąpienie jednej z przewodniczących regionu OZZPiP. 

Kolejny fragment wystąpienia przewodniczącej regionu podkarpackiego OZZPiP pani Eweliny Machnica

Pierwsza część wystąpienia przewodniczącej regionu podkarpackiego OZZPiP w linku poniżej. 

Pielęgniarka ostrzega: to się dzieje w świętokrzyskim, małopolskim, w lubelskim.

Ja do mojego pracodawcy deptałam ścieżynkę od półtora miesiąca, od kiedy było wiadomo, że ta ustawa będzie wchodziła, że to przejdzie, tak czy inaczej wiedziałyśmy z góry praktycznie, że wszystkie poprawki, które były zgłoszone w senacie, że to nie przejdzie, że nasi cudowni rządzący nie doprowadzą do tego i nie pozwolą na to, żeby wszystkie poprawki, które były zgłaszane przeszły.

Ciągle ten temat, najważniejszy – uznanie kwalifikacji przede wszystkim

To by nam było już za dobrze, już by się nam w głowach poprzewracało, bo takie jest ich myślenie, więc ja deptałam tę ścieżynkę i wierciłam dziurę w brzuchu mojego dyrektora:

„Panie dyrektorze, co będzie z kwalifikacjami?” „Pani Ewelino, no nie wiem, no tak, no siak…” Ja mówię: „Nie, konkretnie.” „A nie wiem jakie będą pieniądze, nie wiem jakie będą aneksy…”. 

Byłam u niego nie wiem ile razy. Oni jak mnie widzą w drzwiach, to się chowają. Ciągle ten temat, najważniejszy – uznanie kwalifikacji przede wszystkim. 

I druga sprawa: „Panie dyrektorze, pan sobie zdaje sprawę, że będziemy rozmawiać na temat podniesienia współczynników 5 i 6 grupy?”, „Tak pani Ewelino i się tego boję”. Ja mówię: „No to dobrze”. „A o jaki współczynnikach pani mówi?”, ja mówię: „Proszę się cofnąć do współczynników ze sporu zbiorowego, które większość szpitali na Podkarpaciu złożyła w 2020 roku w grudniu.” 

Karta przetargowa – spory zbiorowe pielęgniarek z dyrekcją

Także Małgosia, mając tego asa w rękawie, że jesteś w sporze zbiorowym z dyrekcją, ja też, większość szpitali też, no mamy jakąś tam kartę przetargową. Nie wszystkie szpitale to mają, ale nieważne czy jest spór zbiorowy, czy go nie ma, nie możemy pozwolić na to, żeby dysproporcje w płacach za taką samą pracę były tak duże, tak ogromne. 

Mnie jest wstyd osobiście przed koleżankami, które mnie wprowadzały do zawodu. Jestem położną, jak może niektóre wiedzą, może nie wszystkie, jestem położną, pracuję na sali porodowej.

Ciężki kawał chleba, jak każdej z was, na każdym oddziale, ciężka, odpowiedzialna harówa, gdzie ciągle ktoś cię straszy, że widzę w oczach tylko prokuratora i kraty, za które będą chcieli mnie wsadzić, jeżeli zrobię jakiś błąd. I koleżanki starsze ode mnie, które wprowadziły mnie do zawodu, uczyły wszystkich podstaw, będą teraz zarabiały 2000 zł mniej ode mnie. Ludzie, to jest nienormalne, w żadnym kraju czegoś takiego nie ma. 

Śródtytuły pochodzą od redakcji pielegniarki.info.pl.

Dalsza część materiału w sprawie strajku ostrzegawczego pielęgniarek i położnych w Sanoku w dniu jutrzejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

źródło: LIVE Podkarpacie: SANOK – dwugodzinny strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych – materiał Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 47

Bądź pierwszym, który oceni wpis

465 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych

Jak sobie radzą pielęgniarki - trwają egzaminy specjalizacyjne.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego ma na celu zdobycie przez pielęgniarkę specjalistycznej wiedzy z zakresu…
AktualnościPraktyka zawodowa

Uwaga pielęgniarki – Pierwszym, co sprawdza kontrola jest adrenalina.

2 min czytania
Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych porusza temat dotyczący jednego z aspektów praktyki zawodowej….
Aktualności

Pielęgniarki wspominają szkołę życia.

3 min czytania
Wspomnienia czasów Liceum Medycznego 1 września kojarzy nam się z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym. Dzieci i młodzież zaczynają nową przygodę, a…
Komentarze