Pielęgniarka dokonała przetoczenia krwi niezgodnej z grupą krwi pacjenta. Prokurator stawia zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci chorego. Zobacz regulacje prawne w zakresie sposbu i organizacji leczenia krwią oraz Rezolucję Zjazdu Krajowego PiP w przedmiotowej sprawie.

2 min czytania
Aktualności

 

Szczegóły . . .

 

Zobacz także:

Minister zdrowia określił rozporządzeniem sposób i organizację leczenia krwią w zakładach opieki zdrowotnej.  

Na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi minister zdrowia określił sposób szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

 


 

 

 

Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia Zbigniewa Religi

Szanowny Panie Ministrze!
Zwróciły się do mnie przedstawicielki środowiska pielęgniarek i położnych, zaniepokojone rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 25 lutego 2005 r. (DzU nr 38 poz. 363) dotyczącym odpłatności za szkolenia dla pielęgniarek i położnych w zakresie przetaczania krwi i środków krwiopochodnych, a także konieczności odbywania kursów uzupełniających dla pielęgniarek i położnych.
Po głębokiej analizie zagadnienia uważam, że regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa, wykorzystując zapisy ustawy i rozporządzenia, posiadły niczym nieograniczony monopol na prowadzenie tych szkoleń, przez co zawyżają ich koszty.
Bardzo proszę Pana Ministra o rozważenie możliwości zmiany tego rozporządzenia w zakresie sprecyzowania płatnika tych obligatoryjnych kursów, a także o odstąpienie od zapisów nakazujących odbycie kursów przypominających dla pielęgniarek i położnych co cztery lata.

Stanisław Karczewski
senator RP 

Zobacz Odpowiedź ministerstwa zdrowia

 


 

 

Rezolucja nr 3

V Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych
z dnia 5 grudnia 2007r.

w sprawie zmiany Rozporządzenia MZ z dn. 25 listopada 2005r.  o szkoleniu pielęgniarek  i położnych dokonujących przetaczania krwi  i jej składników.

Delegaci V Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych zobowiązują Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych do podjęcia działań mających na celu zmianę rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 listopada 2005r. w sprawie szkolenia pielęgniarek  i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników(Dz. U. Nr  38, poz. 363, zm. Dz. U  Nr 236, poz. 236) poprzez ograniczenie obowiązku odbycia szkolenia przez pielęgniarki i położne dokonujące przetaczania krwi i jej składników jednorazowo i tylko w zakresie podstawowym.

 

                                                                                 PRZEWODNICZĄCA  ZJAZDU

                                                                                       Aleksandra Wojtak

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8763 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: praca pielęgniarek w oddziale nie różniła się, pod kątem wysiłku fizycznego, czy intelektualnego.

5 min czytania
Zdaniem Sądu, żaden z wymienionych przepisów nie nakłada na szpital obowiązku wymagania wykształcenia wyższego magisterskiego na stanowiskach pielęgniarskich. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 2,5 tys. pielęgniarek i położnych w 2025 roku uzyskało tytuł specjalisty. W jakich dziedzinach?

1 min czytania
Jakie specjalizacje cieszą się największym zainteresowaniem pielęgniarek i położnych? Dla pielęgniarek i położnych przystępujących do egzaminów państwowych przełom marca i kwietnia był…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Cel: zmiany w zakresie obowiązków pielęgniarek, które pozwolą na przekazanie niektórych zadań lekarzy na pielęgniarki.

3 min czytania
Ciekawe czy proponowane zmiany obowiązków będą dotyczyć także „gorszych” pielęgniarek i położnych, absolwentów Liceum Medycznego oraz Studium Medycznego, których wynagrodzenia są niższe…
Komentarze