Pielęgniarka epidemiologiczna do pielęgniarki: ściągnij maskę ochronną.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka - maseczki ochronne.Pielęgniarki w pandemii
Pielęgniarka epidemiologiczna do pielęgniarki: ściągnij maskę ochronną.


Pielęgniarka a noszenie maski ochronnej

Zobacz także: Od 16 kwietnia obowiązek zasłaniania twarzy.

W dniu 5 kwietnia 2020 roku informowaliśmy na portalu, że minister zdrowia na konferencji prasowej powiedział:

Mamy taki etap epidemii, że niedługo prawdopodobnie będziemy prosili, żeby cały personel medyczny nosił na stałe maseczki w pracy po to, żeby chronić swoich kolegów, chronić pacjentów. 

W ostatnich dniach premier i minister zdrowia informowali o działaniach dotyczących dostaw środków ochrony indywidualnej dla personelu medycznego. 

Powyższe kwestie poruszał premier na posiedzeniu sejmu…

oraz minister zdrowia na konferencji prasowej.

A jaka jest obecna rzeczywistość, w powyższym kontekście, w zakresie warunków pracy pielęgniarek i położnych? Jaki jest stopień wyposażenia pielęgniarek i położnych w środki ochrony indywidualnej?  

Poniżej cytuję komentarze zamieszczone na fanpage ogólnopolskiego portalu pielęgniarek i położnych:

– A czy będzie dostępna taka liczba maseczek aby zawsze nosić w pracy? Czy trzeba ją prać bo otrzymam tylko jeden egzemplarz? Pytanie?

– Ja piorę i prasuję.

– Od pacjenta do pacjenta w jednej i potem do zleceń, może jeszcze do lekarskiego? 12 godzin chociaż maska na 8 i do tego oddychać wydychanym powietrzem. Ciekawe dlaczego wszystkie skarżymy się na ból głowy?

– Zabawne… U nas maseczek nie brakuje, ale koleżanka dostała ochrzan od epidemiologicznej że sieje panikę i ma ją ściągnąć.

– To niech koleżanka uświadomi szanowną epidemiologiczną, że mocno się zmieniło stanowisko WHO w sprawie maseczek właśnie.

– Nie słuchajcie tego. Zakładajcie maseczki ochronne. U mnie też tak bylo na początku potem nawet dyrekcja nosi maski i to z filtrem. Ale uważajcie maska ta chirurgiczna maksimum 3 godziny skuteczna, potem trzeba ja zmieniać, i nie chroni nas przed wirusem tylko osłania przed kropelkowym rozsiewaniem.

– Dyrekcja nosiła maski z filtrem. A pielęgniarki na pierwszej linii mają "szmatki" Najlepiej 1 na caly dyżur i to jeszcze o ile mają.

– Jakie co 3 godziny? Powinnaś zamieniać minimum co pół godziny. Czy Ty masz pojęcie jakiej wielkości jest wirus, że takie bzdury wypisujesz? Nawet maska FFP3 nie chroni przed wirusem całkowicie. Gratuluję Ci oddychania przez maskę chirurgiczną przez 3 godziny, czyli te wszystkie patogeny, które nagromadziłaś w środowisku wilgotnym przez 3 godziny aspirujesz do własnych dróg oddechowych. I takie rzeczy wypisuje pielęgniarka? No jak tam tak używa się masek to nie dziwię się, że tyle jest zakażonych osób wśród personelu.

– Najpierw trzeba ją mieć, a szefostwo goni gdy są ubrane.

– No bo jest przydział: 1 maseczka dla 1 pielęgniarki na cały dyżur.

– Ha ha, bardzo śmieszne. Skąd je wziąć. Brak rękawiczek, masek, pacjenci przyjmowani nawet z kwarantanny. Szkoda słów.

– Czyli 12 maseczek na dyżur poproszę.

– Chyba 24, bo zmieniać trzeba już po 30 minutach.

Wybrał: Mariusz Mielcarek

Zobacz także: Pielęgniarka/Pielęgniarz – maseczki ochronne.Zobacz także:

Pielęgniarki – kolejne wytyczne ministra zdrowia.

Pielęgniarko! W pracy miej założoną maseczkę ochronną!

Szpital jednoimienny szuka pielęgniarek z "co najmniej z licencjat".


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9019 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek od 5 900 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Miejsce pracy: Łódź Zakres obowiązków: zapewnianie jakości opieki nad pacjentem w zakresie profilaktyki zakażeń zakładowych; nadzorowanie stanu sanitarno-higienicznego…
AktualnościNowa siatka płac

Urlop pielęgniarek. Za wiek, staż czy wykształcenie.

3 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – dodatkowy urlop wypoczynkowy W dokumencie „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”, wytyczono wiele celów,…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki LM – posłowie o potwierdzaniu kwalifikacji.

2 min czytania
Nowa siatka płac pielęgniarek – absurdalność tej regulacji wykazują posłowie, którzy… ją uchwalili Grupa 57 posłów złożyła na początku września interpelację poselską…
Komentarze