Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

1 min czytania
Aktualności
Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

Ankiety na pielegniarki.info.pl

Jakiś czas temu opublikowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł z prośbą pielęgniarki o udział w badaniu, którego wyniki były jej nie zbędne do napisania pracy magisterskiej. Artykuł możesz przeczytać TUTAJ.

Przedmiot pracy magisterskiej stanowiło zagadnienie związane ze współpracą lub konkurencją wśród dwóch zawodów medycznych pielęgniarek/pielęgniarzy, a opiekunek medycznych / opiekunów medycznych.

W dniu dzisiejszym, dzięki uprzejmości autorki badań, publikujemy wyniki przeprowadzonej ankiety wśród pielęgniarek i położnych.

Cel, materiały i metody pracy zastosowane w pracy magisterskiej

Celem pracy była ocena poziomu współpracy i postrzegania wzajemnego dwóch istotnych
w opiece nad pacjentem zawodów medycznych pielęgniarki i opiekuna medycznego.

Badanie zostało przeprowadzone na dwóch grupach badanych wykonujących zawód
medyczny pielęgniarkach, pielęgniarzach oraz opiekunkach, opiekunach medycznych.
Badaniem objętych zostało 1756 respondentów w śród których 94,2% stanowiły kobiety
n=1655 oraz 5,8 % mężczyźni n=101. W badaniu wykorzystano autorski kwestionariusz, zawierający 35 pytań jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru tym jedno pytanie opisowe zawierające uzasadnienie odpowiedzi poprzedniego pytania oraz kwestionariusz wywiadu
zawierający 13 pytań dotyczących problemu migracji personelu medycznego

Wyniki i wnioski po przeprowadzaniu badania

Przeprowadzone badanie dowiodło, że respondenci anonimowej ankiety stwierdzili, iż
podczas wykonywanych czynności medyczno-pielęgnacyjnych badane zawody pielęgniarz/
pielęgniarka, opiekun medyczny /opiekunka medyczna współpracują ze sobą, co ma znaczenie ze względu na podmiot realizacji świadczeń oraz na jego dobro. Świadczenie usług powinno być realizowane na najwyższym poziome w związku z czym personel deklaruje, że podnosi swoje kwalifikacje oraz w przypadku jakichkolwiek zmian w zakresie dodatkowych uprawnień pozytywnie wyraża swoją opinię.


Współpraca personelu medycznego w systemie ochrony zdrowia jest elementem kluczowym w zaspokajaniu potrzeb bio-psycho-społecznych pacjenta w zdrowiu, jak i w chorobie. Wobec osób świadczących usługi medyczne wymaga się coraz większego zaangażowania w powierzone obowiązki oraz wiedzy merytorycznej i praktycznej. Istotne znaczenie ma podnoszenie kwalifikacji oraz zmiana uprawnień w celu polepszenia warunków współpracy, a zarazem odciążenia personelu pielęgniarskiego od pewnych czynności medycznych.

Dane autora do wiadomości redakcji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 18

Bądź pierwszym, który oceni wpis

275 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 7305 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek W dniu dzisiejszym publikujemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych ofertę pracy dla pielęgniarki. Pracodawca zamierza zatrudnić pielęgniarkę…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w senacie o ustawie podwyżkowej.

4 min czytania
Posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia W dniu 4 października 2022 r. odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisji Zdrowia, na której poruszano problemy dotyczące realizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach…
Aktualności

Pielęgniarki emerytki - uzupełniają 50% braki w kadrze pielęgniarskiej.

1 min czytania
Chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa Totalny chaos w polityce kadrowej pielęgniarstwa. Jedne szpitale zwalniają emerytki, inne dzięki pielęgniarkom emerytkom uruchamiają zamknięte oddziały….
Komentarze