Pielęgniarka Krystyna Ptok – iść z tymi grupami w górę.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka Krystyna Ptok –  iść z tymi grupami w górę.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zabiera głos w senackiej komisji zdrowia

Poniżej redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment wystąpienia pani Krystyny Ptok podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia w dniu 4 października 2022 roku. Komisja po raz kolejny dyskutowała na temat realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która od 1 lipca 2022 r. wyższe minimalne wynagrodzenia pracowników i zmieniła system ich finansowania.

Przewodnicząca OZZPiP pani Krystyna Ptok:

Wczoraj byłam na inauguracji roku akademickiego w moim Śląskim Uniwersytecie Medycznym i Pan Minister Zdrowia był uprzejmy powiedzieć, że mamy największą liczbę studentów od czasów powojennych, co daje nam nadzieję, że inwestowanie w ludzi to najlepiej wydane środki, które zabezpieczą naszą przyszłość.

Mogę powiedzieć, że nie zgodzę się, Panie Ministrze z tym, że to nie jest chaos. Próba uporządkowania, bo to była deklaracja ze strony ministerstwa zdrowia, uporządkowanie tych kwestii płacowych w ochronie zdrowia, to też sytuacja, w której w tym roku Pan ogłaszał sukces i mówił, że pielęgniarki dostaną najwyższą podwyżkę i stale w przekazie publicznym posługiwał się Pan pielęgniarkami z tytułem magistrów i specjalizacją, że one będą miały 7 300 PLN.

Ustawa zrównała płacowo pielęgniarki z rejestratorkami i sekretarkami

Tymczasem wrócę do zeszłego roku, żeby przypomnieć, że lipcowa podwyżka w 2021 roku zdegradowała pielęgniarki po liceach medycznych, z ogromnym doświadczeniem zawodowym.

Usytuowaliście Państwo te osoby na poziomie opiekunów medycznych, rejestratorek, sekretarek medycznych, a Panu Ministrowi, jak nikomu więcej na tej sali, wiadomo, że wykonujemy samodzielny zawód, inną mamy odpowiedzialność zawodową, karną i inną odpowiedzialność również pracowniczą. To my, w sytuacjach dyżurów, poza dzienną ordynacją nad tymi osobami sprawujemy nadzór.

Wnioskowaliśmy o to, żeby spłaszczyć różnice między grupami zawodowymi

I to był ubiegły rok, przypomnę też 40-tysięczną manifestację, a tymczasem w tym roku, znów przy nowelizacji ustawy nie uznano żadnej z uwag, kierowanych przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, gdzie wnioskowaliśmy o to, żeby spłaszczyć różnice między grupami zawodowymi, bo będę to podkreślała, że dla mnie nie było to zrobione na podstawie żadnych naukowych doświadczeń i sposobów, nie wiem jak to było ustalane, te różnice między płacami, ale doszło do sytuacji, ze pomimo, że od początku ustawy wnioskujemy o spłaszczenie różnic między grupami, to te różnice stale wzrastają i będziemy wnioskować o to, żeby iść z tymi grupami w górę, dlatego że jeśli chodzi o argument, że to kierownicze stanowiska, to powiem, że dla kierowniczych stanowisk są dodatki funkcyjne i też należy mieć na względzie, że ci najwyżej dostają 50% dodatku funkcyjnego. (…)

Śródtytuły i linki pochodzą od redakcji pielęgniarki.info.pl

źródło: senat.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 30

Bądź pierwszym, który oceni wpis

562 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni mają te same problemy zdrowotne.

2 min czytania
Choroby zawodowe pielęgniarek i położnych Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe to choroby, które bardzo często występują u pielęgniarek. Wiąże się to z zakresem obowiązków, które…
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na oddziałach. Do 10,5 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie zatrudni pielęgniarki/pielęgniarzy w klinikach/oddziałach/POZ. Forma pracy: Pełny etat…
Aktualności

60-lecie szkoły pielęgniarskiej.

2 min czytania
W 1995 r. zakończono kształcenie pielęgniarek na poziomie licealnym Posiedzenie Sejmu w dniu 1 grudnia 2022 roku Poseł Beata Strzałka: Panie Marszałku!…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 7305 PLN.