Pielęgniarka Krystyna Ptok powiedziała w telewizji.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka Krystyna Ptok powiedziała w telewizji.

Przewodnicząca związku pielęgniarek powiedziała w telewizji

Pani Krystyna Ptok powiedziała w polsatnews.pl o ustawie, którą związek OZZPiP przesłał do sejmu:

Projekt tej ustawy podnosi wynagrodzenia dla wszystkich grup zawodowych. Jesteśmy usytuowani w grupach, które mają też fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, to nie jest tak, że pielęgniarki walczą wyłącznie o siebie, ale walczymy, bo wyłącznie pielęgniarki od ubiegłego roku są degradowane i dostają wypowiedzenia zmieniające i proponuje im się gorsze warunki pracy.

Mówimy, że jak nie zaprzestaniemy tego procederu w stosunku do tej grupy zawodowej, to nikt już nie będzie zainteresowany wykonywaniem tego zawodu, a my potrzebujemy tych ludzi, żeby wypełnić tę lukę pokoleniową i należy stworzyć odpowiednie warunki osobom, chcącym wykonywać ten trudny zawód, a tym, które osiągają ten wiek pozwalający przejście na emeryturę, tak samo – docenić ich ogromne doświadczenie, wynikające z wykonywanego zawodu i też podnieść te wynagrodzenia w taki sposób, żeby nie odczuwały, że jest przepaść finansowa pomiędzy osobami, które wchodzą do systemu, są dobrze wykształcone, natomiast nie posiadają tego doświadczenia zawodowego.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Zapewne po słowach przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych pani Krystyny Ptok wypowiedzianych w telewizji, pielęgniarkom i położnym zaszeregowanym przez pracodawców do grupy 6 siatki płac zrobi się lżej na sercu.

Już nie będą miały poczucia upokorzenia i degradacji zawodowej. Nie będą wspominały już o odarciu z godności zawodowej. Wszak przewodnicząca ciepło się wypowiada o ich ogromnym doświadczeniu.

Zatem pielęgniarki z grupy 6 z pełnym zrozumieniem przyjmą zapisy ustawy o wynagradzaniu personelu pielęgniarskiego autorstwa związku pielęgniarek i „nie będą już odczuwały, że jest przepaść finansowa pomiędzy grupami pielęgniarek”.

Przecież w związkowym projekcie ustawy 2 tys. PLN brutto brutto różnicy pomiędzy pielęgniarkami wykonującymi te same obowiązki służbowe to właściwie żadna różnica. Rocznie – marne 24 tys. PLN. Ma właściwie rację Krystyna Ptok, ze ta różnica właściwie jest „nieodczuwalna”.

Można być prawie pewnym, że gdyby projekt ustawy autorstwa związku przeszedł w sejmie to pielęgniarkom z grupy 6 już by nie przychodziło do głowy składanie pozwów o odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Zwłaszcza, co warto podkreślić, że pani Krystyna Ptok w kontekście pielęgniarek wchodzących do zawodu użyła zwrotu „dobrze wykształcone” natomiast o pielęgniarkach „osiągających ten wiek pozwalający przejście na emeryturę” użyła zwrotu – ogromne doświadczenie.

Może zatem pani przewodnicząca OZZPiP wypowie się oficjalnie na temat poziomu wykształcenia pielęgniarek z „ogromnym doświadczeniem” i wytłumaczy na jakich przesłankach OZZPiP podzielił personel pielęgniarski na trzy grupy. Do tej pory tego nie wyjawiła…

Redakcja pielegniarki.info.pl prosi o ocenę powyższego artykułu. Poprzez kliknięcie jednej z gwiazdek w sekcji – oceń artykuł. W skali od jednej do pięciu gwiazdek. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 245

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7906 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Aktualności

Dla kogo jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

2 min czytania
W dzisiejszych czasach zdrowie jest jednym z najcenniejszych skarbów, którymi dysponujemy. W związku z tym, prywatne ubezpieczenie zdrowotne staje się coraz bardziej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 65–70 PLN netto/godz.

1 min czytania
Oferta odmienna od innych… W dniu dzisiejszym publikujemy kolejna ofertę pracy skierowaną do osób wykonujących zawód pielęgniarki. Ta oferta jest odmienna od innych…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek autorem złego prawa.