Pielęgniarka Krystyna Ptok powiedziała w telewizji.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka Krystyna Ptok powiedziała w telewizji.

Przewodnicząca związku pielęgniarek powiedziała w telewizji

Pani Krystyna Ptok powiedziała w polsatnews.pl o ustawie, którą związek OZZPiP przesłał do sejmu:

Projekt tej ustawy podnosi wynagrodzenia dla wszystkich grup zawodowych. Jesteśmy usytuowani w grupach, które mają też fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, to nie jest tak, że pielęgniarki walczą wyłącznie o siebie, ale walczymy, bo wyłącznie pielęgniarki od ubiegłego roku są degradowane i dostają wypowiedzenia zmieniające i proponuje im się gorsze warunki pracy.

Mówimy, że jak nie zaprzestaniemy tego procederu w stosunku do tej grupy zawodowej, to nikt już nie będzie zainteresowany wykonywaniem tego zawodu, a my potrzebujemy tych ludzi, żeby wypełnić tę lukę pokoleniową i należy stworzyć odpowiednie warunki osobom, chcącym wykonywać ten trudny zawód, a tym, które osiągają ten wiek pozwalający przejście na emeryturę, tak samo – docenić ich ogromne doświadczenie, wynikające z wykonywanego zawodu i też podnieść te wynagrodzenia w taki sposób, żeby nie odczuwały, że jest przepaść finansowa pomiędzy osobami, które wchodzą do systemu, są dobrze wykształcone, natomiast nie posiadają tego doświadczenia zawodowego.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Zapewne po słowach przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych pani Krystyny Ptok wypowiedzianych w telewizji, pielęgniarkom i położnym zaszeregowanym przez pracodawców do grupy 6 siatki płac zrobi się lżej na sercu.

Już nie będą miały poczucia upokorzenia i degradacji zawodowej. Nie będą wspominały już o odarciu z godności zawodowej. Wszak przewodnicząca ciepło się wypowiada o ich ogromnym doświadczeniu.

Zatem pielęgniarki z grupy 6 z pełnym zrozumieniem przyjmą zapisy ustawy o wynagradzaniu personelu pielęgniarskiego autorstwa związku pielęgniarek i „nie będą już odczuwały, że jest przepaść finansowa pomiędzy grupami pielęgniarek”.

Przecież w związkowym projekcie ustawy 2 tys. PLN brutto brutto różnicy pomiędzy pielęgniarkami wykonującymi te same obowiązki służbowe to właściwie żadna różnica. Rocznie – marne 24 tys. PLN. Ma właściwie rację Krystyna Ptok, ze ta różnica właściwie jest „nieodczuwalna”.

Można być prawie pewnym, że gdyby projekt ustawy autorstwa związku przeszedł w sejmie to pielęgniarkom z grupy 6 już by nie przychodziło do głowy składanie pozwów o odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Zwłaszcza, co warto podkreślić, że pani Krystyna Ptok w kontekście pielęgniarek wchodzących do zawodu użyła zwrotu „dobrze wykształcone” natomiast o pielęgniarkach „osiągających ten wiek pozwalający przejście na emeryturę” użyła zwrotu – ogromne doświadczenie.

Może zatem pani przewodnicząca OZZPiP wypowie się oficjalnie na temat poziomu wykształcenia pielęgniarek z „ogromnym doświadczeniem” i wytłumaczy na jakich przesłankach OZZPiP podzielił personel pielęgniarski na trzy grupy. Do tej pory tego nie wyjawiła…

Redakcja pielegniarki.info.pl prosi o ocenę powyższego artykułu. Poprzez kliknięcie jednej z gwiazdek w sekcji – oceń artykuł. W skali od jednej do pięciu gwiazdek. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 250

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8263 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
Nowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka oddziałowa bez uznanego tytułu magistra i specjalisty.

3 min czytania
Kuriozalne skutki interpretacji zapisów siatki płac pielęgniarek Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Opieka podczas ciąży oraz porodu.