Pielęgniarka – miło usłyszeć od pacjentów: o jest nasza kochana siostrzyczka.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Pielęgniarka – miło usłyszeć od pacjentów: o jest nasza kochana siostrzyczka.

Pielęgniarki o zwracaniu się do nich siostro…

Co jakiś czas wraca w komentarzach pod artykułami na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych sprawa zwracania się przez pacjentów do pielęgniarek poprzez zwrot „siostro”.

W dniu wczorajszym zamieściliśmy post wraz z komentarzem nad wspomnianym postem.

Przytaczamy kilka wybranych komentarzy pielęgniarek i położnych:

  • A ja proszę aby nie mówić do mnie siostro i nie mam zamiaru tego w sobie zmieniać. Nie mam rodzeństwa więc nie jestem niczyją siostrą a pana jak to nie drażni to niech do pana wszyscy mówią bracie.
  • A 74-letnia pacjentka nie wie ze sióstr nie ma tylko są pielęgniarki? Bez przesady.
  • Lekarz, który nie ma doktoratu jest lekarzem, a nie doktorem, a pielęgniarka czy położna to nie siostra (siostrą jestem dla mojego rodzeństwa tylko i wyłącznie). Jest to zawód, za którego wykonywanie pobieramy pensję więc dlaczego mamy zgadzać się na zwracania się do nas ,,siostro”. Pracuję ponad 25 lat w zawodzie i nawet pokusiłam się o napisanie pracy magisterskiej na ten temat. Dostępna na WUM w Warszawie wydział położnictwa.
  • Dziwne tylko, dlaczego do pielęgniarza nie mówią „bracie” tylko umieją powiedzieć per pan. Problemem jest powiedzenie do pielęgniarki „pani” jakby to było nie wiadomo jakie poświęcenie.
  • A mnie denerwuje nazwanie pacjentów babcia, dziadek albo jeszcze gorzej – zwrot bezosobowy. Dotyczy to wszystkich zawodów medycznych.

Uważam, że to bardzo miłe i ciepłe sformułowanie, pełne zaufania, nadziei, związany z misją tego zawodu. Do nikogo zawodowo więcej się tak nie mówi. Określenie „Pani” jest powszechne np. Pani w sklepie, na przystanku itp. Mi zwrot „siostro” nie przeszkadza, a wręcz jest mi bardzo miło, pracuję 27 lat w zawodzie.

– A czy starsza osoba jak odezwie się do nas, per siostro czy to jest aż tak obraźliwe czy uwłaczające? No bez przesady najważniejsze aby odnosili się z kulturą.

– Dokładnie tak. Sporo czasu przepracowałam z osobami starszymi od moich dziadków. I było mi bardzo miło usłyszeć od nich: o jest nasza kochana siostrzyczka!

– Zwrot „siostro” toleruję tylko i wyłącznie u pacjentów starszych. Niby dlaczego do lekarza mówią „doktor” a do mnie niczym do zakonnicy. Skoro ja do Pacjenta zwracam się per „Pan/Pani” oczekuję tego samego. Siostry mówimy do siebie nawzajem, dla żartu.

– A ja często informowałam pacjentki, że jestem położną, a nie pielęgniarką. Jedno krótkie zdanie wypowiedziane w przyjaznym tonie „na patologii ciąży nie pracują pielęgniarki”. Trzeba informować społeczeństwo, nie karcić i wszyscy będą żyć w zgodzie.

– Myślę, że priorytetem powinno być skupienie się na szkoleniach, podnoszeniu swoich kwalifikacji, na tym by pokazać, ze swoją empatią, swoim profesjonalizmem, kompetencją jesteśmy w stanie pomóc pacjentowi. Zwracanie uwagi na powiedzenie SIOSTRO do pielęgniarki to nic innego jak niskie poczucie własnej wartości. Nie miałabym sumienia, żeby zwracać uwagę 80-letniej osobie by mówiła do mnie pani pielęgniarko lub proszę pani. Skupmy się lepiej na profesce naszego zawodu, bo niestety z tym różnie nie mówiąc już o kulturze osobistej i szacunku do drugiego człowieka. Myślę, że to w ogóle nie powinien być temat do rozpatrywania i komentowania.

– Czy pacjent zwróci się do mnie siostro, Pani Aniu lub Pani Magister nie umniejsza to moim kompetencjom. Nie rozumiem tego zamieszania w tym temacie.

Zachowano oryginalna treść komentarzy.

źródło: facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.2 / 5. Ilość głosów: 15

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Gazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarka lubię jak pacjenci do mnie mówią siostrzyczko.

2 min czytania
„Miło usłyszeć od pacjentów: O, jest nasza kochana siostrzyczka” Co jakiś czas w komentarzach pod artykułami na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
Komentarze
×
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki – różnice w uprawnieniach licencjata i magistra.