Pielęgniarka – minister o wynagrodzeniach w nowej siatce płac.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka – minister o wynagrodzeniach w nowej siatce płac.

Ministerstwo zdrowia o siatce płac od 1 lipca 2022 roku

W odpowiedzi na interpelację Pani Poseł Agnieszki Dziemianowicz-Bąk i grupy posłów w sprawie zmian wynagrodzeń w ochronie zdrowia uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

W toku intensywnej współpracy z partnerami społecznymi w ramach branżowego dialogu społecznego wypracowane zostało Stanowisko Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia z dnia 5 listopada 2021 r., które zostało przyjęte przez wszystkie strony Zespołu będącego najważniejszym stałym gremium dialogu w ochronie zdrowia, w tym stronę pracowników tworzoną przez reprezentatywne centrale związków zawodowych oraz stronę pracodawców, tworzoną przez reprezentatywne organizacje pracodawców.

Stanowisko przewiduje dokonanie zmian podziału pracowników wykonujących zawód medyczny oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny na grupy zawodowe według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku pracy oraz podniesienie współczynników pracy określonych w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r., skutkujące dalszym podwyższeniem od dnia 1 lipca 2022 r. gwarantowanych ustawowo poziomów minimalnych wynagrodzeń zasadniczych osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych i wykonujących zawody medyczne oraz innych pracowników działalności podstawowej.

Stanowiący realizację wspomnianego Stanowiska Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia projekt nowelizacji ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych był przedmiotem uzgodnień i szerokich konsultacji publicznych, a zgłoszone w ich toku uwagi są aktualnie przedmiotem analiz w Ministerstwie Zdrowia przed skierowaniem ustalonego w toku konsultacji projektu na dalszą ścieżkę legislacyjną.

Trójstronny Zespół ustalił, że postępy prac legislacyjnych nad projektem będą monitorowane przez partnerów społecznych. Przedstawiciele związków zawodowych reprezentujących poszczególne grupy zawodowe pracowników ochrony zdrowia mają możliwość uczestniczenia w pracach Trójstronnego Zespołu w charakterze ekspertów zgłaszanych przez reprezentatywne centrale związkowe.

Należy również zauważyć, że ostateczny kształt nowelizacji ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. będzie zależny od decyzji Parlamentu RP.

Z poważaniem
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Piotr Bromber
Podsekretarz Stanu
Warszawa, 02 maja 2022

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Wiceminister zdrowia napisał w odpowiedzi na powyższą interpelację, że zmiana podziału pracowników medycznych została ustalona “według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku pracy”.

Tylko pan wiceminister wierzy w to co napisał. W jaki sposób wytłumaczyć różnicę w wynagrodzeniu zasadniczym sięgającą 2 000 PLN, pomiędzy pielęgniarkami lub położnymi wykonującymi te same czynności zawodowe w ramach praktyki zawodowej?

Nigdy ministerstwo zdrowia nie wyjaśniło na jakich przesłankach metodologicznych oparło swoją radosną urzędniczą twórczość, której skutkiem jest odarcie z godności zawodowej pielęgniarek i położnych. Zarówno względem innych pielęgniarek oraz innych zawodów medycznych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 44

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki przytłacza biurokracja.