Pielęgniarka może udzielać porady a pełni rolę sekretarki.

3 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarka może udzielać porady a pełni rolę sekretarki.

Pielęgniarka udziela porady a „obok siedzi lekarz i podbija dokumentację”.

W dniu dzisiejszym publikujemy fragment dyskusji dotyczący roli pielęgniarek w kontekście tzw. porady pielęgniarskiej, która miał miejsce na posiedzeniu sejmowej komisji ds. organizacji ochrony zdrowia w dniu 6 lutego 2025 roku.

Wiceprezes zarządu Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” Beata Stepanow:

Witam, szanowni państwo. Nazywam się Beata Stepanow, reprezentuję dzisiaj Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym”. Są to podmioty, które jednoczą się w koalicji, ale przede wszystkim reprezentuję pielęgniarki, które na co dzień zajmują się edukacją diabetologiczną i jednoczą się w Stowarzyszeniu Edukacji Diabetologicznej. Dziękuję mojemu przedmówcy, że podjął temat edukacji.

Jak wiemy, w ramach czterech poradni specjalistycznych w Polsce mamy poradę pielęgniarską. Jest to: diabetologia, kardiologia, chirurgia i ginekologia. To, z czym się borykamy w diabetologii, za chwilkę będzie dotyczyło kardiologii. Niestety poradnie są zamykane, likwidowane i przechodzi się na usługi komercyjne. Wynika to z tego powodu, że poradnie nie są w stanie się utrzymać za wartość punktową, którą mogą wypracować w skali miesiąca.

W momencie, kiedy wyszliśmy z edukacją, czyli mamy poradę pielęgniarską – tam jest potencjał, bo to są osoby wykształcone, mają wiedzę, umiejętności, kompetencje – prowadzimy totalną walkę z podmiotami leczniczymi, z dyrektorami, żeby chcieli tylko aneksować umowy, które już posiadają. Posiadają poradnię diabetologiczną, kardiologiczną, chirurgiczną, ginekologiczną. Więc ja się pytam, dlaczego pacjent tam nie jest edukowany. Jeżeli ten człowiek będzie miał wiedzę, co dzisiaj się sprawdza w opiece koordynowanej, ale tam jest tylko sześć porad edukacyjnych… Gdy człowiek przychodzi do tej poradni, posiada już pewną wiedzę.

Uczmy się od naszych sąsiadów. Tam podstawą jest edukacja. Pacjent wydedukowany, świadomy to jest pacjent współpracujący, a nie szukający wiedzy w Google.

Kolejną rzeczą jest to, że kiedy rozmawiam z koleżankami w poradniach kardiologicznych, a mam z nimi kontakt, to niestety pełnią one rolę rejestratorek, a nie osób, które pokończyły specjalizację, mają kompetencje i umiejętności. Okazuje się, że poradnia kardiologiczna nie prowadzi porady pielęgniarskiej, która jest wpisana tak naprawdę w rozporządzenie ministra zdrowia. (…)

Poseł Krzysztof Bojarski (KO):

Jedno słowo, bo ja u siebie akurat to wdrażam. Zgadzam się z panią. Przeliczyłem sobie na swoim przykładzie i mogę chyba śmiało powiedzieć, że 50% porad chirurgicznych może realizować pielęgniarka. Ona dzisiaj je realizuje, tylko obok siedzi lekarz i podbija dokumentację. Mówię głównie o zmianach opatrunków. W tej chwili to zrobiłem u siebie w ginekologii i chirurgii. Tak że taką rzecz prowadzę. (…)

Przewodnicząca poseł Józefa Szczurek-Żelazko (PiS):

To nie jest opieka medyczna. Dobrze. Chciałabym jeszcze skomentować wypowiedź pani dotyczącej profilaktyki i porad. Myślę, że rzeczywiście to jest ogromny potencjał pielęgniarski, który jest niewykorzystany, mimo że pielęgniarki są uzbrojone w odpowiednie przepisy prawne, bo przecież porada pielęgniarska jest nie tylko edukacyjna, ale wiemy też, co pan dyrektor powiedział, że może wykonać część porad w poradni chirurgicznej czy ginekologicznej. Łącznie z tym, że jeszcze jakiś czas temu dokonaliśmy zmiany i na przykład położna może samodzielnie odebrać poród, nie musi czekać na lekarza, który tylko podbije pieczątkę. Tak więc położna może odebrać poród fizjologiczny i można to rozliczyć w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Myślę, że też trzeba uwzględnić ten ogromny potencjał pielęgniarski. Nawet w tej debacie o wynagrodzeniach się przejawia cały czas, że mamy dużą grupę pielęgniarek wykształconych, przygotowanych. Są one uzbrojone w narzędzia prawne, bo są wszystkie przepisy, które dają im możliwość wykonywania pewnych procedur i odciążenia właśnie między innymi lekarzy, gdzie borykamy się z takim dużym brakiem lekarzy. Oczywiście w grupie zawodowej pielęgniarek też są ogromne braki, ale jeżeli dochodzi do sytuacji, że pielęgniarka w poradni jest wykorzystywana jako rejestratorka, to jest to jawne marnotrawienie potencjału. Bardzo dziękuję za ten głos.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze