Pielęgniarka na dyżurze pokonuje 20 km.

Pielęgniarka Krystyna Ptok: Na 12-godzinnym dyżurze średnio pokonujemy ok. 20 km

Wystąpienie w sejmie pani przewodniczącej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, pani Krystyny Ptok w dniu 13 lipca 2023 roku, odpowiada poziomowi merytorycznemu debaty o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego w parlamencie.

Debaty nad projektem ustawy, który przedłożył w sejmie OZZPiP. Ustawy, która nie niweluje dyskryminacji płacowej pielęgniarek i położnych. Upokarza absolwentki LM oraz SM.

Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych szczegółowo wczytał się w wystąpienie pani przewodniczącej Ptok. Argumentowanie przez przewodniczącą zmian w polityce płacowej kadry pielęgniarskiej opiera się między innymi fakcie, że pielęgniarek jest mało i do tego krócej żyją. To jakieś totalne nieporozumienie…

Przyjmując logikę pani przewodniczącej OZZPiP w sytuacji kiedy liczba personelu pielęgniarskiego byłaby odpowiednia to ustawa prezentowana przez panią Ptok nie miałaby prawa bytu? Gdyby pielęgniarki chodziły podczas dyżuru nie 20 a 5 km to ustawa nie ujrzałaby światła dziennego? Przecież to kompletna bzdura.

Tak samo kompletną bzdurą jest opowiadanie przez przewodniczącą Ptok, że pielęgniarki żyją przeciętnie 20 lat krócej. Prezentowanie takich stwierdzeń przed sejmem na podstawie wieku zmarłych pielęgniarek i położnych jest niedorzecznością. Prawdą jest, że średni wiek pielęgniarek i położnych zmarłych w latach 2016-2021 oscyluje w granicach 60 lat. Tylko, że te dane nie upoważniają do twierdzenia, że pielęgniarki i położne żyją „20 lat krócej niż przeciętna kobieta w Polsce”.

W 2022 roku według danych izby pip zmarły 1744 pielęgniarki i położne. W tym samym roku według danych NFZ zawód wykonywało 39 tys. pielęgniarek i 5 tys. położnych, które osiągnęły wiek 60 lat i więcej. Jakim zatem cudem pielęgniarki i położne żyją „20 lat krócej niż przeciętna kobieta w Polsce”? Przecież to jakiś absurd.

Oddajmy głos pani przewodniczacej OZZPiP…

Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP:

Na 12-godzinnym dyżurze średnio pokonujemy ok. 20 km, a często, ostatnio bardzo często, zdarza się, że z jednego dyżuru idziemy na kolejny. Dźwigamy ciężary: pacjentów, sprzęt medyczny, a te fizyczne obciążenia to nie wszystko. Olbrzymia odpowiedzialność, presja czasu wynikająca ze zbyt małej liczby członków personelu medycznego, narażenie na czynniki biologiczne i fizyczne w miejscu pracy, konieczność bycia nieustannie czujnym powodują olbrzymie przeciążenia psychiczne i stres. Nierzadko prowadzi to do wypalenia zawodowego.

Takie warunki pracy odbijają się na naszym zdrowiu. Przeciętna Polka żyje 82 lata. Przeciętna pielęgniarka, to dane z ZUS – 62 lata. Ta ciężka praca powoduje, że żyjemy często 20 lat krócej niż przeciętna kobieta w Polsce.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 10

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7907 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki pielęgniarek – liczba skarg znikoma.

2 min czytania
Posiedzenie zespołu omawiającego podwyżki w podmiotach leczniczych 29 sierpnia odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Poświęcono je głównie kwestiom finansowym,…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Możliwość wyboru kilku dyżurów.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Poszukiwana pielęgniarka do stałej współpracy na oddział chirurgii ogólnej w Łodzi. Wynagrodzenie: 70 PLN brutto/godzinę Umowa: umowa zlecenie lub…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka - współczynnik pracy dla pielęgniarek z grupy drugiej powinien wynosić 1.39.