Pielęgniarka naczelna o wieku kadry pielęgniarskiej.

2 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarekPielęgniarka - statystyki
Pielęgniarka naczelna o wieku kadry pielęgniarskiej.

Struktura wiekowa pielęgniarek zatrudnionych w szpitalu

Dzisiaj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek publikujemy za portalem radzyninfo.pl wypowiedź pielęgniarki naczelnej, która była częścią sprawozdania z działalności szpitala w 2022 roku. Wypowiedź dyrektora d/s pielęgniarstwa jest bardzo interesująca w kontekście struktury wiekowej personelu pielęgniarskiego.

Głos zabrała zastępczyni dyrektora d/s pielęgniarstwa. Przybliżała ona temat zasób kadrowych szpitala. Od 2018 r. koszty wynagrodzeń wzrastają, co jest skutkiem wypełniania ustawowych zobowiązań odnośnie poziomu płac oraz koniecznością pozyskiwania pracowników lepszymi poborami. Pracownicy szpitala pracują w nim na podstawie umowy o pracę albo na podstawie umów cywilno-prawnych (umów kontraktowych i umów-zleceń).

Najliczniejszą grupą pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę stanowią pielęgniarki. W 2019 r. szpital zatrudniał 193 pielęgniarki, co dawało 185 etatów pielęgniarskich. Na koniec 2022 r. zatrudnionych było 191 pielęgniarek, co dawało 180 etatów.

Wzrost zatrudnienia wystąpił w przypadku ratowników medycznych, a także opiekunów medycznych. W pozostałych zawodach medycznych poziom zatrudnienia utrzymywał się na podobnym poziomie.

Na koniec 2019 r. szpital zatrudniał w sumie 476 osób na 459 etatach, natomiast na koniec 2023 r. – 478 osób na 458 etatach. W ubiegłym roku było 18 osób zatrudnianych na umowę-zlecenie.

Były wśród nich pielęgniarki, ratownicy medyczni i sprzątaczki. Pośród zatrudnionych na umowy kontraktowe najwięcej jest lekarzy. Są jednak także pielęgniarki, ratownicy medycznie, psycholodzy i jedna położna zatrudnieni w takiej formie.

Wicedyrektor stwierdziła, iż niepokojącym zjawiskiem jest wysoka średnia wieku pracowników. Średnia wieku położnych wynosi 59 lat, pielęgniarek – 54 lata, lekarze – 52 lata. Jedynie w przypadku ratowników medycznych średnia wieku jest niższa i wynosi 32 lata. Średnia wieku personelu technicznego wynosi 58 lat.

Z konieczności zatrudnia się osoby będące już na emeryturze. Wśród pielęgniarek jest 16% emerytek, wśród położnych – około połowa. Chętnie zatrudnia się też młode osoby, które zdobyły uprawnienia i przeszły okres adaptacji. W 2021 r. zatrudnione zostały 3 młode pielęgniarki, w 2022 r. – 3 absolwentki studiów licencjackich, w tym roku – 1 nową pielęgniarkę. W planach jest zatrudnienie kolejnej pielęgniarki oraz pielęgniarza.

źródło: radzyninfo.pl – 15 czerwca 2023

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 11

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarka - pytania o sens obowiązku ustawicznego kształcenia.