Rośnie liczba pielęgniarek do 30 roku życia.

2 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarekPielęgniarka - statystyki
Rośnie liczba pielęgniarek do 30 roku życia.

Średnia wieku czynnej zawodowo pielęgniarki

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w dzisiejszym artykule redakcyjnym podnosi temat zastępowalności pokoleniowej w zawodzie pielęgniarki.

Od lat liczne gremia alarmują, że liczba pielęgniarek osiągających wiek emerytalny jest alarmująca. Mówi się o wzrastającym średnim wieku czynnych zawodowo pielęgniarek. Sprawdźmy to na konkretnych liczbach, które zamieszczamy w poniższej tabeli.

RokŚrednia wieku zatrudnionych pielęgniarek (w latach)
201848,6
201948,9
202049,3
202149,5
202249,7

źródło: NFZ

Z powyższego wynika, że średnia wieku czynnej zawodowo pielęgniarki wzrosła o 1 rok na przestrzeni 5 lat.

Warto dodać, że powyższe dane dotyczą czynnych zawodowo pielęgniarek – około 190 tys. – wykonujących świadczenia zdrowotne w podmiotach leczniczych mających kontrakt z NFZ.

Ministerstwo zdrowia podjęło działania mające na celu zwiększenie liczby absolwentów szkół pielęgniarskich.

Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Beata Guzak przedstawiała poniższe dane na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 1 października 2021 roku:

„W 2014 r. były 74 uczelnie, które kształciły pielęgniarki i położne. W 2021 jest 110 uczelni, które posiadają akredytację do kształcenia pielęgniarek i położnych”.

Natomiast obecnie – w roku 2023 – tych szkół jest 126.

Liczba pielęgniarek czynnych zawodowo w wieku do 30 lat

Na podstawie danych publikowanych przez NFZ za lata 2018 – 2022 podajemy w poniższej tabeli liczbę pielęgniarek czynnych zawodowo w wieku do 30 lat.

Rok Liczba pielęgniarek czynnych zawodowo w wieku do 30 lat ( w tys.)

201815,2
201916,5
202017,7
202119,1
202219,4

źródło: NFZ

Z powyższych danych wynika, że liczba pielęgniarek (czynnych zawodowo) w wieku do 30 roku życia w ciągu 5 lat wzrosła o 4 tys.

Taki jest realny efekt zwiększenia liczby szkół kształcących na kierunku pielęgniarstwo. Oczywiście należy sobie zdawać sprawę, że część tych szkół jeszcze nie „wypuściła” absolwentów.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że ukończenie przez absolwenta szkoły pielęgniarskiej nie oznacza automatycznego wejścia danej osoby do systemu ochrony zdrowia. Z danych podawanych przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych wynika, że np. w 2020 roku studia pielęgniarskie skończyło 4 525 osób, spośród których pracę w zawodzie podjęło 2 504 absolwentek i absolwentów.

Czy powyższy wzrost liczby pielęgniarek do 30 roku życia uchroni system ochrony zdrowia przed katastrofą w zakresie braku kadry pielęgniarskiej? Czy przyczyni się do zasypywania luki pokoleniowej? O tym zdecyduje jeszcze kilka innych czynników, o których będziemy pisać w kolejnych artykułach.

Opracowanie: Daria Krajewska pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1075 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki - propozycja wynagrodzeń zasadniczych od 1 stycznia 2026 złożona przez resort zdrowia.

2 min czytania
Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie siatki płac personelu pielęgniarskiego od 1 stycznia 2026 roku… W kilku poprzednich artykułach redakcyjnych Ogólnopolski Portal Pielęgniarek…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory zarzucał pielęgniarce, że leżał w moczu. Co na to sąd?

1 min czytania
Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku, które…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Sąd: braki kadrowe nie mogą obarczać personelu pielęgniarskiego.