Pielęgniarka napisała co ją bulwersuje. Pyta gdzie są izby pielęgniarskie?

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaSzkolenia pielęgniarek i położnychWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka napisała co ją bulwersuje. Pyta gdzie są izby pielęgniarskie?

Pielęgniarka napisała do redakcji pielegniarki.info.pl

Do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 29 grudnia 2023 roku przesłano korespondencję. Autorem jest pielęgniarka, która swoje pismo zaopatrzyła tytułem: Pielęgniarki o stanie pielęgniarstwa. Co mnie bulwersuje.

Poniżej publikujemy przedmiotową korespondencję w oryginalnym brzmieniu. Jesteśmy ciekawi jak do poruszanych kwestii odniosą się czytelnicy portalu pielegniarki.info.pl.

Mam 37 lat pracy za sobą. Specjalizację z AiIO oraz tytuł magistra. Ukończyłam Liceum Medyczne.

1. Wynagrodzenia

Poświęciłam czas i pieniądze na podnoszenie kwalifikacji. Uczę się permanentnie. Otrzymałam ustawowe podwyżki. Osobiście jednak uważam, że jest to niesprawiedliwy i niezgodny z prawem system wynagradzania. Moje koleżanki, które nie posiadają mgr. wykonują na bloku operacyjnym jak również na Intensywnej Terapii te same czynności co ja.

Praca moich koleżanek na OIT, bloku operacyjnym jest nieporównywalna do pracy w przychodni czy w laboratorium, gdzie osoba z tytułem magistra otrzymuje zgodnie z ustawą dużo wyższe wynagrodzenie.

2. Kształcenie

Po pierwszym dniu można ocenić jaką uczelnię ukończyła pielęgniarka. Bardzo cenię absolwentki Akademii Medycznych. Są doskonale przygotowane, mają wiedzę, znają swoją wartość i szybko się uczą. Niestety wymaga to wysiłku i zaangażowania.

Coraz więcej przeróżnych dziwnych uczelni nie kształci, ale wydaje dyplomy przypadkowym osobom. Szturmem ruszyły do szkół 40-50 latki, które odkryły w sobie powołanie do zawodu. Opiekunki, salowe, kończą pielęgniarstwo online i to co udało nam się przez te lata stworzyć jest skutecznie tracone.

Jest to przykre, ponieważ osoby po takich szkołach powodują, że nasz zawód traci na wiarygodności i przestaje być profesją.

Nadzór Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych nad systemem kształcenia. Izby lekarskie protestują przeciwko bylejakości kształcenia przyszłych medyków. A nasze środowisko? Dla mnie, ale i chyba dla pacjenta ważniejsza jest jakość a nie ilość.

3. Specjalizacje

Jestem również zdania, że powinny być prowadzone przez ośrodki akademickie a nie przez prywatne ośrodki. Czy jest możliwe, aby neurolog nie pracował na anestezjologii a zrobił z tej dziedziny specjalizację? NIE. A pielęgniarka jak najbardziej. Prawie 100% zdawalności. Absurd i fikcja tak jak staże, wykłady. Jak to możliwe, że pielęgniarka ze specjalizacją z AiIT nie potrafi przygotować stanowiska do znieczulenia?

I znowu ponawiam pytanie. Gdzie są Izby Pielęgniarskie?

Jakieś 10 lat temu miałam nadzieję, że zmierzamy w dobrą stronę. Teraz już tej nadziei nie mam. Szkoda.

Dane autorki korespondencji do wiadomości redakcji pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 93

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8301 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki pielęgniarek - widać gołym okiem przyjętą strategię.