Pielęgniarka nie może spać. Może drzemać.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka nie może spać. Może drzemać.


Warunki pracy pielęgniarek i położnych 

O sprawie pielęgniarek ze szpitala w Zakopanem informowaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 7 stycznia 2021 roku. Cytowaliśmy oświadczenie dyrektora szpitala, w którym napisano między innymi:

Nie może ulegać żadnej wątpliwości, że obowiązkiem pracownika zatrudnionego w porze nocnej  jest wykonywanie pracy w taki sam sposób jak w czasie dnia. Zagrożenia i uciążliwości, jakie wiążą się z pracą w nocy, zostały  rekompensowane przez ustawodawcę w formie  dodatku za pracę w nocy, który w odniesieniu do pracowników medycznych wynosi 65 % stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego. Jest on więc wyższy niż 20 % -wy wynikający z Kodeksu Pracy, a dotyczący  pozostałych pracowników. Konsekwencją obowiązku wykonywania pracy przez pracowników jest  uprawnienie pracodawcy do kontroli wykorzystania przez nich czasu pracy .

Tymczasem Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych odmawia pracodawcy prawa do kontroli wykorzystania czasu pracy pielęgniarek. Ponadto, twierdzi, że ustawowa przerwa w pracy może być wykorzystywana na spanie.

Czytaj całe oświadczenia dyrektora w artykule pt. Pielęgniarki spały na nocnym dyżurze. Reakcja dyrektora.

Natomiast w dniu 18 lutego 2021 roku portal politykazdrowotna.com informował…

Pielęgniarka pracująca na etacie nie może spać podczas przerwy w pracy, ale może drzemać. Bo przerwę w pracy osoba zatrudniona na etacie może sobie wykorzystać na posiłek, drzemkę lub przeglądanie social mediów.

Powszechnie wiadomo, że lekarze i pielęgniarki ucinają sobie w pracy drzemki. Zwłaszcza gdy pracują, dyżurują w nocy. Niemniej jednak, drzemki pielęgniarek z oddziału kardiologicznego i wewnętrznego Szpitala im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem nie spodobały się dyrekcji. Podczas jednej z wrześniowych nocy 2020 roku około godz. 3 w zakopiańskim szpitalu na kilku oddziałach na zlecenie dyrekcji odbyła się kontrola. Zdaniem dyrekcji trzy pielęgniarki wówczas spały, zamiast pracować. Zarządzający szpitalem we wrześniu 2020 r. nałożyli na grupę pielęgniarek karę upomnienia. Te nie zgodziły się jednak z takim rozwiązaniem i odwołały się do sądu pracy. Regulamin zakopiańskiego szpitala wskazywał bowiem, że 15 minut przerwy przysługuje pracownikom na spożycie posiłku. Pielęgniarki uznały, że można to jednak wykorzystać na sen.

– Sąd uznał, że pracowniczki szpitala nie spały podczas dyżuru. One korzystały z przerwy w pracy. Nie można ograniczać pracownikowi 15-minutowej przerwy w pracy jedynie do spożywania posiłku, jest  to niezgodne z kodeksem pracy i  obowiązującą dyrektywą dyrektywą nr 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy – mówi Karolina Szewas, adwokat reprezentująca pielęgniarki. Jak relacjonuje, sąd uznał, że owszem, pielęgniarki mogą zamknąć oczy w trakcie przerwy w pracy, położyć się, ale nie spać, bo muszą pozostawać w stanie czuwania. – W ustnych motywach wyroku wybrzmiało to, że osoba drzemiąc pozostaje w stanie czuwania, który jest potrzebny w czasie pracy w szpitalu, a głębszy sen wymaga wybudzania i zaburza czujność personelu medycznego – wskazuje Karolina Szewas.

źródło: politykazdrowotna.com

Więcej w sprawie czytaj w artykule pt. Pracownik szpitala może sobie drzemać

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9020 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

MZ o zmianie systematyki podziału pielęgniarek.

3 min czytania
Poseł o dysproporcjach w wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarek W odpowiedzi na interpelację nr 26474 Pana Posła Jana Szopińskiego „w sprawie zgłoszonych przez pielęgniarki…
AktualnościNowa siatka płac

Dyrektorzy zdecydują jakie chcą pielęgniarki.

3 min czytania
Kpina – najpierw podzielili pielęgniarki na grupy a teraz muszą się dowiedzieć jakie pielęgniarki potrzebują podmioty lecznicze Duże wzburzenie na fanpage Ogólnopolskiego…
AktualnościNowa siatka płac

Minister: Zmienimy siatkę płac pielęgniarek.

2 min czytania
Nowelizacja siatki płac pielęgniarek koniecznością Posiedzenie sejmu w dniu 16 września 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Ministrze!…
Komentarze