Pielęgniarka nie może spać. Może drzemać.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka nie może spać. Może drzemać.


Warunki pracy pielęgniarek i położnych 

O sprawie pielęgniarek ze szpitala w Zakopanem informowaliśmy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu 7 stycznia 2021 roku. Cytowaliśmy oświadczenie dyrektora szpitala, w którym napisano między innymi:

Nie może ulegać żadnej wątpliwości, że obowiązkiem pracownika zatrudnionego w porze nocnej  jest wykonywanie pracy w taki sam sposób jak w czasie dnia. Zagrożenia i uciążliwości, jakie wiążą się z pracą w nocy, zostały  rekompensowane przez ustawodawcę w formie  dodatku za pracę w nocy, który w odniesieniu do pracowników medycznych wynosi 65 % stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego. Jest on więc wyższy niż 20 % -wy wynikający z Kodeksu Pracy, a dotyczący  pozostałych pracowników. Konsekwencją obowiązku wykonywania pracy przez pracowników jest  uprawnienie pracodawcy do kontroli wykorzystania przez nich czasu pracy .

Tymczasem Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych odmawia pracodawcy prawa do kontroli wykorzystania czasu pracy pielęgniarek. Ponadto, twierdzi, że ustawowa przerwa w pracy może być wykorzystywana na spanie.

Czytaj całe oświadczenia dyrektora w artykule pt. Pielęgniarki spały na nocnym dyżurze. Reakcja dyrektora.

Natomiast w dniu 18 lutego 2021 roku portal politykazdrowotna.com informował…

Pielęgniarka pracująca na etacie nie może spać podczas przerwy w pracy, ale może drzemać. Bo przerwę w pracy osoba zatrudniona na etacie może sobie wykorzystać na posiłek, drzemkę lub przeglądanie social mediów.

Powszechnie wiadomo, że lekarze i pielęgniarki ucinają sobie w pracy drzemki. Zwłaszcza gdy pracują, dyżurują w nocy. Niemniej jednak, drzemki pielęgniarek z oddziału kardiologicznego i wewnętrznego Szpitala im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem nie spodobały się dyrekcji. Podczas jednej z wrześniowych nocy 2020 roku około godz. 3 w zakopiańskim szpitalu na kilku oddziałach na zlecenie dyrekcji odbyła się kontrola. Zdaniem dyrekcji trzy pielęgniarki wówczas spały, zamiast pracować. Zarządzający szpitalem we wrześniu 2020 r. nałożyli na grupę pielęgniarek karę upomnienia. Te nie zgodziły się jednak z takim rozwiązaniem i odwołały się do sądu pracy. Regulamin zakopiańskiego szpitala wskazywał bowiem, że 15 minut przerwy przysługuje pracownikom na spożycie posiłku. Pielęgniarki uznały, że można to jednak wykorzystać na sen.

– Sąd uznał, że pracowniczki szpitala nie spały podczas dyżuru. One korzystały z przerwy w pracy. Nie można ograniczać pracownikowi 15-minutowej przerwy w pracy jedynie do spożywania posiłku, jest  to niezgodne z kodeksem pracy i  obowiązującą dyrektywą dyrektywą nr 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy – mówi Karolina Szewas, adwokat reprezentująca pielęgniarki. Jak relacjonuje, sąd uznał, że owszem, pielęgniarki mogą zamknąć oczy w trakcie przerwy w pracy, położyć się, ale nie spać, bo muszą pozostawać w stanie czuwania. – W ustnych motywach wyroku wybrzmiało to, że osoba drzemiąc pozostaje w stanie czuwania, który jest potrzebny w czasie pracy w szpitalu, a głębszy sen wymaga wybudzania i zaburza czujność personelu medycznego – wskazuje Karolina Szewas.

źródło: politykazdrowotna.com

Więcej w sprawie czytaj w artykule pt. Pracownik szpitala może sobie drzemać

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8178 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Rola hurtowni medycznych w poprawie dostępności opieki zdrowotnej.

3 min czytania
Hurtownie medyczne są bardzo ważnym ogniwem w skutecznej opiece zdrowotnej. Dostarczają niezbędne materiały, sprzęt oraz leki do placówek na całym świecie. Tym…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka z grupy drugiej słyszy: "masz najwyższe wykształcenie, to pomykaj".

2 min czytania
Ustawa skłóciła pracowników W kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wiadomość pielęgniarki skierowaną do Redakcji Portalu. Pielęgniarka „zaszeregowana do grupy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek – pani posłanka "nie ogarnia tej kuwety".

4 min czytania
Wypowiedź posłanki na posiedzeniu sejmowej podkomisji zakłamuje, rzeczywisty problem w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek… W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze