Pielęgniarka o konflikcie zawodowym na tle płacowym.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka o konflikcie zawodowym na tle płacowym.

Podział pielęgniarek na grupy źródłem konfliktu zawodowego

Od lat zwracaliśmy uwagę, że podział pielęgniarek i położnych na grupy nie ma uzasadnienia w kontekście wykonywania praktyki zawodowej. Od lat czyli od roku 2015, kiedy wprowadzono w życie nową siatkę płac w podmiotach leczniczych. Podkreślaliśmy, że metodologia na której opiera się przedmiotowy podział na grupy wzbudzi ogromne kontrowersje oraz różnorakie interpretacje. Ostrzegaliśmy, że taki stan rzeczy zapowiada liczne spory w  podmiotach leczniczych, także na poziomie oddziałów szpitalnych między współpracownikami, ale także do procesów sądowych włącznie.

Refleksje pielęgniarek o konflikcie zawodowym

Poniżej przedstawiamy wypowiedź jednej z pielęgniarek zamieszczoną na fanpage na Facebooku Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Jak długo będzie trwał ten konflikt? Jak długo będziemy się przekrzykiwać i pluć na siebie? Brak wzajemnego szacunku i kultury osobistej. Ustawa o zawodzie – każdej proponuję przeczytanie ze zrozumieniem kilka razy, a na koniec Kodeks Etyczny. Wszystkie jesteśmy pielęgniarkami bez względu na to, jaką szkołę medyczną skończyłyśmy. Każda z nas otrzymała prawo wykonywania zawodu. Dla przypomnienia dla wszystkich pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy kończyli edukację na przestrzeni ostatnich 40-50 lat. PWZ jest dokumentem, który przysługuje osobie po ukończeniu kształcenia zawodowego na kierunku pielęgniarstwo, posiada zawodową wiedzę i umiejętności zgodne z odpowiednimi kwalifikacjami, nienaganną postawę etyczną i odpowiednie zdrowie. Proszę Was Drogie Panie i Panowie te młode i te starsze, wykształcone i niewykształcone, abyście pamiętali, że wszyscy jedziemy na tym samym wozie. Szacunek, pokorą, koleżeństwo i partnerstwo w pracy to podstawowe elementy życia w naszym środowisku.

pielęgniarka monika

Z kolei inna z pielęgniarek dodała.

My wszystkie jesteśmy wykształcone. Kształcimy się, czy nie nikt nam tego nie powinien zabrać, bo jesteśmy filarami. Mamy doświadczenie i powinnyśmy być zjednoczone w grupie bez względu na to, gdzie pracujemy. Tego nikt nie może nam zabrać.

pielęgniarka dagmara

źródło: pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 51

Bądź pierwszym, który oceni wpis

472 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarekWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie

Izba pielęgniarek zdecydowała – te specjalizacje tylko dla magistrów.

2 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – czas nieprzerwanej pracy Uchwała Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 września 2023 r. w sprawie rekomendacji…
Komentarze
×
AktualnościWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie

Starsza pielęgniarka - kuriozum Niedzielskiego